Je veľmi odvážne tvrdenie, keď niekto povie, že sa nebojí smrti. Každý si tým istotne prejde a len málokto si vie predstaviť, ako to vlastne bude v posledných sekundách nášho života vyzerať. Sú však ľudia, ktorí prežili vlastnú smrť a o svoj zážitok sa podelili s celým svetom!Určite ste počuli výraz klinická smrť. Tento výraz sa používa najmä v spojitosti s človekom, ktorý sa vyskytuje medzi nebom a zemou, alebo skôr povedané, medzi životom a smrťou. Je náročné zadefinovať, kam sa človek alebo jeho duša po smrti dostane, pretože kresťania veria v život večný, hinduisti v reinkarnáciu, moslimovia v raj atď.

Kedy nastáva klinická smrť?

Je to vtedy, keď človeku zlyhávajú životne dôležité funkcie organizmu, t. j. dýchanie či činnosť srdca. Avšak, v tomto momente ešte stále pracuje váš mozog, ktorý vďaka tomu, že nemá poškodené mozgové tkaniva, dokáže vnímať určitú dobu práve všetky podivné okolnosti. Tí, ktorí si tým prešli, hovoria o tom, ako sa vznášali nad zemou a pozorovali svoje telo, ktoré sa ešte snažili doktori zachrániť. Najčastejšie sa však opisuje čudesné svetlo na konci tunela. V týchto momentoch sa vám údajne objavujú také spomienky, o ktorých ste ani netušili, alebo ste si ich až tak nepamätali. V nich dokážete vidieť rôzne detaily z vášho života.

Čo sa deje počas klinickej smrti?

To svetlo, o ktorom sa tak často hovorí, je vraj veľmi silné, avšak, neoslepuje vás. Niektorí ľudia sa počas klinickej smrti ocitli na podivnom mieste, kde cítili pokoj, lásku a ojedinelý pocit. Podľa všetkého je vidieť aj dokonalú bytosť, ktorá je obdarená vedomím a inteligenciou. Aj keď im v tomto tajnom “svete” bolo vynikajúco, zostať v ňom nemohli, svoje poslanie vraj ešte majú na medzi živými.

Podobné zážitky dokážu človeku zmeniť názor na svoj život a podľa viacerých zistení ľudia, ktorí sa vrátili po klinickej smrti do bežného sveta, úplne zmenili svoje správanie a svoj život k lepšiemu.

Zdroj: Smithsonianmag.com, Cas.sk|Foto: Expres.cz, Sarahmagdalhotakova.cz, Tvacesta.cz