Svet športových áut bol opäť obohatený o nový skvost. Spoločnosť Lotus predstavila na tohtoročnom Goodwood Festival of Speed 26. júna nové najdrahšie a zatiaľ najrýchlejšie pretekárske vozidlo 3 – Eleven, ktoré je v poradí už tretím nástupcom vozidiel Eleven od tejto spoločnosti. Prvé vozidlo z rodiny Eleven uzrelo svetlo sveta ešte na konci 50. rokov. Novinka preberá črty nielen z predchádzajúcich dvoch modelov, ale aj z modelu Exige, ktorého je špecifickým variantom.Tak ako u predchádzajúcich „kolegov,“ aj toto vozidlo má otvorenú karosériu a namiesto predného okna malý deflektor. Spoločnosť sa opäť snažila o čo najväčšie zníženie hmotnosti vozidla, a preto neprekvapí, že síce nenájdete ani len koberce v kabíne, avšak vozidlo váži len 900 kilogramov.

Zaujímavosťou nového 3 –Eleven je jednomiestna kabína, vybavená, na pomery spoločnosti Lotus, veľmi sparťansky. Pri odstraňovaní „zbytočností“ z kabíny sa nezabudlo na bezpečnosť, a preto bol pridaný hasiaci systém.

Vozidlo sa bude predávať v dvoch verziách. Rozdiel medzi nimi je hlavne v prevodovke. Zatiaľ, čo verzia pre trate bude mať sekvenčnú prevodovku, vo verzií pre „bežné cesty“ nájdeme šesťstupňový manuál. Motor obidvoch verzií bude kompresorom prepĺňaná 3,5 –litrová Toyota V6 s max. výkonom 331 kW (450 k). Z nuly na stovku sa ručička tachometra posunie za menej ako 3 sekundy. Maximálna rýchlosť vozidla je 290 km/h pre cestnú verziu a 280 km/h pre pretekársku verziu.

lotus

Návrhári vozidla veľmi pozorne dbali na aerodynamické tvary nového pretekára, ktoré obohatili veľkým prítlačným krídlom.

Počet exemplárov bude obmedzený. Lotus chystá zatiaľ vyrobiť sériu 311 vozidiel. Prvé 3- Eleven budú v predaji až od februára 2016. Ak by ste sa chystali zakúpiť toto vozidlo priamo u výrobcu vo Veľkej Británií, budete si musieť pripraviť 82 000 libier, v prepočte okolo 115 000 eur pre vozidlo na bežné cesty. Cena traťového vozidla sa bude pohybovať okolo 115 200 libier (162 000 eur.)

Zdroj: lotuscars.com, autocar.co.uk

Foto: lotuscars.com

Autor: Tomáš B.