Nôž robí ľuďom spoločnosť už milióny rokov. Je jedným z prvých nástrojov, ktoré sa naši zarastení predkovia naučili používať.Legendárne nože však začali vznikať až oveľa neskôr a toto sú tie, ktoré by mal poznať každý správny chlap.

Rybička

Začneme malým nožíkom, ktorého vlastníctvo považovala generácia dnešných štyridsiatnikov a päťdesiatnikov za nutnosť. Dnešní chlapci snívajú o najnovších smartfónoch a tabletoch, za čias socializmu bola ale svätým grálom medzi darčekmi práve rybička.

Nikto nevie, kto je autorom návrhu tohto vreckového zatváracieho noža. Rybičku vyrába česká firma Mikov už asi 100 rokov a za ten čas sa jej predalo stovky tisíc, ak nie milióny kusov. Jej úspech spočíval najmä v tom, že za „socíku“ boli zatváracie nože ťažšie dostupné, než je tomu dnes. Rybička však bola lacná a vyrobená z pomerne solídnej ocele. Navyše dobre sadla práve do malých rúk chalanov, ktorí po nej túžili.

Dnes ju v pohode kúpite cez internet asi za tri eurá. Na niektoré jej verzie by ste však museli šetriť podstatne dlhšie. Tá najdrahšia je z 18-karátového zlata a stojí šesťtisíc eur. Prihoďte tisícku a máte Daciu Sandero. Z tej však asi legenda nikdy nebude.

Švajčiarsky armádny nôž

V roku 1890 vznikol nôž, ktorý sa neskôr stal symbolom multifunkčnosti. Nemusíte chodiť ani do prírody, aby ste ho využili. Pred rande si s ním ostriháte nechty, nakrájate suroviny na večeru a otvoríte fľašu vína. Zázraky síce robiť nevie, no poskytne vám slušný základ na to, aby ste slečnu svojich snov dostali do postele. Ako sa stal ale legendou? Ohlas o ňom sa začal šíriť už počas druhej svetovej vojny, no ozajstnú slávu mu zabezpečil Richard Dean Anderson, ktorý s ním v seriáli MacGyver dokázal robiť zázraky.

Dnes má výrobu švajčiarskych armádnych nožov pod palcom firma Victorinox. Z jej liniek zíde približne 50-tisíc nožov, nie však ročne či mesačne, ale denne. Príbehov ľudí, ktorým tento nástroj pomohol, je však nespočetne viac. Existuje snáď len jeden neužitočný druh švajčiarskeho noža. Má 141 funkcií a pravdupovediac si nevieme dosť dobre predstaviť, ako sa s ním narába.

Bowie

Osídľovanie Ameriky nebola žiadna sranda. Kto chcel prežiť, musel si vedieť poradiť. V prvej polovici 19. storočia sa o štáte Arkansas hovorilo ako o jednom z najnehostinnejších miest v celých Spojených štátoch. Drsní chlapi sa v tamojšej divočine s ničím nepárali a dokonca aj namiesto špáradiel používali veľké nože, ktoré vyrábal kováč James Black. Práve v Arkansase v tom čase kolovala hláška, že správny muž si musí jedným nožom oholiť polku tváre, zabiť medveďa, vyvrhnúť ho, spraviť si z neho steak, vyšpárať si zuby a doholiť sa.

A prečo sa nôž vola Bowie, keď ho vyrábal Black? Je to kvôli mužovi, ktorý ho preslávil. Jim Bowie bol mužom mnohých povolaní a ako lovec zveri i ľudí sa zaslúžil o spopularizovanie noža, ktorý dnes nesie jeho meno. Legendou sa ale stal až počas bitky o Alamo, keď asi 200 mužov do posledného dychu bránilo texaskú pevnosť pred Mexičanmi. Jim a jeho druhovia tu v roku 1836 položili svoje životy, no do záhrobia so sebou vzali asi tisícku nepriateľov. Z Bowieho noža sa stala legenda, ktorá sa dodnes vyrába v mnohých variáciách.

Opinel

Koncom 19. storočia dostal Francúz Joseph Opinel geniálny nápad. Chcel vyrábať jednoduché a spoľahlivé zatváracie nože, ktoré budú cenovo dostupné. Zrejme ani netušil, aká úspešná bude jeho myšlienka. Možno aj jeho samého zaskočil fakt, že už začiatkom druhej svetovej vojny sa z jeho továrne predalo viac než 20 miliónov kusov nožov.

Začínal pritom skromne, len so svojím otcom. Keď sa im podarilo otvoriť malú dielňu s niekoľkými zamestnancami, začali si najímať ľudí, ktorých posielali predávať nože na železničnú stanicu v meste Chambéry. Opinelove nástroje si získali popularitu najmä u železničiarov, ktorí chýr o nožoch roznášali po celom Francúzsku. A tak sa zrodila legenda.

Dizajn rukoväte a čepele sa od tých čias zmenil len nepatrne. Keď ale dnes zavítate na francúzsky vidiek a uvidíte muža, ktorý si krája bagetu, takmer istotne bude držať v ruke práve nôž Opinel. Napokon, aj sám Pablo Picasso sa nechal počuť, že pri vyrezávaní z dreva používa práve tento nástroj. A keď bol dobrý svetoznámemu umelcovi, prečo by nestačil aj vám?

Foto: flickr.com, wikipedia.org