Futbalová Liga majstrov patrí dlhodobo k najúspešnejším a najsledovanejším športovým súťažiam, v ktorej dochádza ku konfrontácií majstrov jednotlivých európskych líg, pričom z tých najsilnejších líg majú právo hrať túto súťaž aj tímy z druhého, tretieho, prípadne až zo štvrtého miesta domácej súťaže. Tento formát je pre drvivú väčšinu fanúšikov aj odborníkov vyhovujúci a atraktívny. No nie pre všetkých…V minulosti hrali túto súťaž len majstri domácich súťaží. Kvôli zvýšeniu kvality a atraktívnosti bolo umožnené najlepším ligám mať v súťaži viac klubov, samozrejme nie len tak od oka, ale na základe koeficientov získaných z výsledkov klubov. Tento formát pretrváva dodnes, hoci každých niekoľko rokov sa formát kvalifikácie či hlavnej fázy kozmeticky upravuje. 45Tentokrát má ísť o radikálny krok, podľa mnohých kontroverzný a neobjektívny!

Totižto veľkoklubom ide zrejme v prvom rade o peniaze. Nepáči sa im, že v súťaži sa stretajú s papierovo slabšími klubmi, medzi aké patrila v minulosti napríklad aj Žilina. Konfrontácia s takýmto klubom nie je príliš atraktívna, keďže v anglickej či nemeckej lige sa do Ligy majstrov nekvalifikujú mnohé silné tímy. Mocnosti chcú vytvoriť “Superligu”, v ktorej by mali mať určité veľkokluby istú účasť. Diváci a aj sponzori sa predsa tešia na zápasy medzi gigantmi z veľkých líg, nie na “nejaký zápas chorvátskeho a rakúskeho majstra”. Súťaži údajne chýbajú kluby ako FC Liverpool, AC či Inter Milan. To, že tú kvalitu aktuálne nemajú a hrajú v posledných rokoch v domácich súťažiach druhé husle, však zrejme nevidia.

Toto je však proti akýmkoľvek historickým pravidlám súťaže, ktorá bola vytvorená práve na porovnanie šampiónov jednotlivých krajín. K tomu sa prikláňajú aj mnohí odborníci, ktorí argumentujú tým, že toto je súťaž, do ktorej je nutné sa kvalifikovať, nie sa v nej proste “vyskytovať”. Hrať Ligu majstrov je prestížna záležitosť. Je to odmena za výkony, nie samozrejmosť. A predovšetkým pre spomínané menšie kluby je to nielen pocta, ale aj zaručený značný balík peňazí. Zatiaľ čo pre slovenský či český klub znamená účasť v hlavnej fáze pokrytie rozpočtu na celú sezónu, pre veľký klub je to len kvapka v mori, možno desať percent.

Koniec koncov, aktuálne je tento “projekt” len vo fáze získavania informácií a vytvárania predbežného obrazu o novom formáte. Medzi jeho hlavné body však patria predovšetkým:

  • istá účasť v hlavnej súťaži pre veľkokluby
  • istá účasť pre všetkých víťazov z posledných 5-10 rokov (aj keď tí by zrejme boli totožní s bodom č. 1)
  • možný presun na víkendové termíny, ktoré by priniesli peniaze z vysielacích práv z Ázie či Ameriky
  • odlúčenie sa od slabších líg
  • predpokladaný začiatok činnosti nového formátu (možno už od sezóny 2018/2019)

Mocnostiam zrejme leží v žalúdku porovnanie zárobkov s americkou NFL. Zatiaľ čo Ligu Majstrov sleduje odhadom až 1,5 miliardy ľudí a finálový zápas v priamom prenose okolo 800 miliónov ľudí, NFL “len” okolo 300 miliónov ľudí a finále sledovalo asi len 100 miliónov ľudí, no napriek tomu má NFL až 10-násobné zisky. a1V každom prípade je avizované odlúčenie veľkoklubov obrovský krok, ktorý by v konečnom dôsledku pre bežného diváka stratil atraktivitu, pretože na veľké zápasy sa divák teší práve z toho dôvodu, že je to nepravidelná udalosť, nie rutina.

Zdroj: espnfc.com | Foto: Facebook, YouTube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba