Mnohorkrát sa nám stáva, že sa chceme skryť pred sociálnymi sieťami, neprispôsobivým susedmi, nevítaným návštevami či proste len tak pred davom ľudí.. My sme našli sedem najmenej osídlených miest, kde by vás naozaj nikto nenašiel.
7. Deception Island, Antarktída
Táto trvale zľadovatelá krajina o celkovej rozlohe 13,2 milióna štvorcových kilometrov nie je rozhodne hostinným miestom. Na jej území sa nenachádzajú žiadni trvalí obyvatelia, čo z nej robí skutočný úkryt. Zaujímavosťou je, že tento svetadiel disponuje najvyššou priemernou nadmorskou výškou 2 288 metrov a zároveň najnižšou vlhkosťou vzduchu na Zemi.

6. Chang Tang, Tibet
Časť náhornej plošiny severne od Tibetu, ktorú keď objavoval švédsky prieskumník a cestopisec Sven Hedin, označil ju za „prázdnu“ alebo vyľudnenú, keďže prieskumníci počas 81 dní výpravy nestretli ani živú dušu. Ale k Tibetu sa ešte vrátime…

5. Stožiar neprístupnosti na Severnom póle
Miesto na Severnom póle, z ktorého je najväčšia vzdialenosť k ľubovoľnému oceánu obklopujúcemu tento chladný kontinent. Zaujímavosťou je, že ZSSR sa ako najväčší priebojník v pokorení nedostupnosti snažil v roku 1958 na tomto mieste založiť výskumnú stanicu. Jasné, neporadilo sa, avšak pri poslednej príležitosti tu bola postavená socha Lenina ako snaha o dokázanie územnej moci ZSSR. Snáď tam Leninovi zanechali aspoň deku…

4. Tristan da Cunha
Súostrovie v južnom Atlantiku o celkovom počte obyvateľov 271, pričom všetci majú jednu vec spoločnú – sú odrezaní od sveta:
- 1700 míľ Afrika
- 2000 míľ Južná Amerika.
K tomu asi niet čo dodoať…

3. Area 51
Miesto, o ktorom sa hovorilo najviac, keď uzrel svetlo sveta film Deň nezávislosti. Oficiálne sa vláda USA vyjadrila, že je to miesto pre testovanie rôznych druhov zbraní. Existencia výskumného centra zameraného na mimozemskú civilizáciu to ale zatiaľ nepotvrdila. Uvidíme, čo sa stane, keď nám v areáli „zóny 51“ urobí fotografie autíčko Googlu.

2. Medzinárodná vesmírna stanica ISS
Napriek tomu, že hovoríme o nedostupnosti obyvateľstva, vesmírna stanica je produkt Zeme, a preto je nevyhnutné zavolať do krúžku osamelcov aj ju. Napriek faktu, že vôbec nie je ďaleko – nachádza sa od 300 do 500 km od zemského povrchu (asi ako keby sme postavili Slovensko na povrch Zeme), miesto je to skutočne osamelé. Ešteže na nej žijú spoločensky založení ľuda – vedci.

1. Tibetská náhorná plošina
A vraciame sa späť na Zem… Európske spoločenské výskumné centrum (voľný preklad autora) v roku 2009 zverejnilo mapy jednotlivých miest sveta, na ktorých poukazuje na rôzne fakty, napríklad vzdialenosť k najbližšiemu mestu nad 50 000 obyvateľov, dostatok vody a podobne. Práve náhorná Tibetské plošina bola pri tomto výskume zaradená ako najnedostupnejšie mesto na Zemi. Koniec koncov, k najbližšiemu väčšiemu mestu Lhasa or Korla sa musí cestovať deň autom a 20 dní pešo. A to je celkom problém dostať sa napríklad k zubárovi…

Zdroj: list25.com | Foto: wikipedia.org, cdn.pixabay.com