Freddie Mercury odišiel predčasne, no jeho hudba prežije nás všetkých. Tým sme naznačili, akým veľkým človekom spevák slávnej skupiny Queen bol. My si jeho pamiatku uctíme nielen jeho hudbou, ale aj jeho hláškami a citátmi…Freddie Mercury, vlastným menom Farookh Frederic Bulsara, sa narodil v africkom Zanzibare (dnes časť Tanzánie), odkiaľ sa kvôli otcovi celá rodina odsťahovala do Indie, kde Freddie ešte pod menom Farookh vyrastal. V roku 1963, keď mal sedemnásť rokov, sa rodina presťahovala do Anglicka. Freddie študoval v Londýne, kde neskôr vznikla aj skupina Queen, ktorú založil v roku 1970 spolu s Brianom Mayom a ďalšími dvomi hudobníkmi.

Queen sa stala jednou z najúspešnejších kapiel sedemdesiatych i osemdesiatych rokov, ak nie vôbec tou úplne najúspešnejšou. Vlastne by sa dalo povedať, že prebrala pomyslený štafetový kolík po The Beatles. Chlapci majú na konte celkovo pätnásť radových albumov, všetky v rovnakej zostave (hoci posledný s výstižným názvom “Made in Heaven” vyšiel štyri roky po Freddieho smrti). Sám spevák vydal aj dva sólo albumy, okrem toho sa podieľal na desiatkach albumov iných interpretov, a to či už hrou na klavír, alebo aj spevácky.

73Freddieho predpoklady na spev boli jasné, podľa výskumov mal vôbec najväčší rozsah zo všetkých spevákov v dejinách. Na rozdiel od mnohých, ktorých rozsah boli dve, prípadne udivujúce tri oktávy, jeho hlas bol v rozsahu štyroch!!! Aj sopránistka Monserrat Caballé, s ktorou nahral jeden album, tvrdila, že Freddieho hlas bol neskutočný a neopakovateľný. “Jeho technika bola udivujúca. Nemal problém s tempom, mal prenikavý zmysel pre rytmus, vedel svoj spev správne načasovať a bol schopný kĺzať z jedného hlasového registra do druhého. Bol veľmi muzikálny. Dokázal frázovať nežne, delikátne, sladko, ale aj energicky a úderne. Dokázal pre každé slovo vystihnúť tú správnu farbu a nuansu expresivity.”

Podľa výskumov mal vôbec najväčší rozsah zo všetkých spevákov v dejinách

Čo sa týka osobného života, Freddie žil dlhodobo s Mary Augustinovou, s ktorou sa spoznal cez Briana Maya. Napísal pre ňu aj pieseň “Love of my life”. Mnohí však o ňom tvrdili, že je opačne orientovaný, k čomu sa odmietal vyjadrovať. Napokon sa však všetko prevalilo a priznal, že má vzťah s kaderníkom Jimmom Huttonom. Oficiálny pár tvorili od roku 1985, a to až do Freddieho smrti, ktorá nastala 24. novembra 1991, kedy mal len 45 rokov! Zomrel na bronchopneumóniu po oslabení imunity infikovaním vírusu HIV. O svojej chorobe však na verejnosti nehovoril, veď svet sa o nej dozvedel len jediný deň pred smrťou slávneho speváka. Zomrel vraj aj s obrúčkou na prste.

Žiadne posmešky ani nič podobné si však na adresu Mercuryho ľudia neodvážili hovoriť, on sám vyhlásil krátku a predsa výstižnú vetu: „Som, kto som. No a čo?“

„Som, kto som. No a čo?“

Po Freddiem je okrem iného dokonca pomenovaný aj druh žaby, nedávno objavený v miestach, kde spevák vyrastal.

Pri príležitosti dnešných Freddieho 70. narodenín si pripomeňme aj zopár citátov slávneho speváka, ktorý so skupinou Queen nahral nesmrteľné piesne ako “Show Must Go On”, “Bohemian Rhapsody”, “We Will Rock You”, “Who Wants To Be Live Forever”, “I Want It All” či “I Want To Be Break Free”:

  • Ženy sú ako moderné obrazy. Ak im budete chcieť rozumieť, nikdy si ich neužijete.
  • Tie moje zuby. Nepáči sa mi ako vytŕčajú. Nechám si ich upraviť, ale stále nemám čas. Inak som ale úplne dokonalý.
  • Ak by som zomrel už zajtra, nesťažoval by som sa. Urobil som už naozaj všetko.
  • Vždy som si myslel, že ako kapela vydržíme maximálne päť rokov, no prišli sme do stavu, kedy sme boli na koniec pristarí. Neviem si predstaviť, že by som v štyridsiatke zakladal novú skupinu. To by asi bolo blbé, nie?

Zdroj | Foto: amazonaws.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba