Nórske výchovné kurzy pre utečencov si začínajú získavať popularitu po celej Európe. Záujem o ne od okolitých štátov však prudko vzrástol najmä po silvestrovských útokoch. No a ako to na takýchto kurzoch vyzerá, podrobne zisťovali naši kolegovia z Daily Mail.  Väčšina takýchto kurzov má takmer na chlp rovnaké poslanie. Vysvetliť moslimom, že napriek tomu, že sa u nás ženy obliekajú vyzývavejšie, neznamená to, že majú eminentný záujem o súlož s akýmkoľvek chlapom. Táto myšlienka je pre moslimov len veľmi ťažko pochopiteľná. Podľa nich totiž tunajšie ženy o súlož priamo prosia, tak prečo im ho upierať?

koraani islam pyhä kirja opiskelu

Spôsob premýšľania moslimských utečencov sa snaží zmeniť aj miestna lektorka kurzov Linda Hagenová. Jej práca pri tom vôbec nie je jednoduchá. Spoločenské zvyky moslimov sú totiž diametrálne odlišné od tých našich. “Pobozkala ho, takže jej rozhodne išlo súlož!” “Pristúpila k nemu bližšie, tak je to predsa jasné!” Presne takto moslimovia premýšľajú…

Hagenová predpokladá, že odhodlanie páchať trestné činy pramení zo skupinovej podpory a jedinec sám o sebe by sa k niečomu podobnému veľakrát neodhodlal. O tomto tvrdení svedčí aj fakt, že väčšina týchto aktov násilia sa nesie v znamení skupinového znásilnenia.

Lektorky sa na svojich hodinách snažia prinútiť moslimov začať premýšľať. Často im preto kladú otázky typu: “Aký je rozdiel medzi láskou a súložou? O čom premýšľa žena s odhaleným ramenom na obrázku? Ako spoznáte, že žena súhlasí so súložou?” Ďalej študentom premietajú rôzne filmové snímky, na ktorých sa ženy s mužmi objímajú, tancujú či dokonca bozkávajú. Moslimovia tu s úžasom zisťujú, že toto je v Európe úplne normálne. Samotná Hagenová sa chystá v najbližšej dobe prednášať na veľkej konferencií v Osle, kde bude školiť lektorov z ostatných štátov.

Zdroj: Linda Hagen | Foto: Independent.co.uk, yahoo.com, yle.fi