Žiadna schopnosť empatie, otupené emócie, neschopnosť nadväzovať vzťahy, nutkanie manipulovať okolím, povrchné čaro a posadnutosť sebou samým. To všetko sú znaky, ktoré opisujú psychopatov, ľudí s antisociálnou poruchou osobnosti. Celkom desivé charakteristiky, čo poviete?Niekoho môže prekvapiť, že psychopati nie sú len zločinci a zabijaci. Nie sú to len divní, podozriví jedinci. Psychopati žijú medzi nami, majú rodiny a pracujú rovnako ako my. Zapadajú do našej spoločnosti bez toho, aby sme si ich všimli.

Kevin Dutton, britský psychológ a špecialista na psychopatiu, určil na základe prieskumu 10 zamestnaní, ktoré priam priťahujú psychopatov. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

 1. Riaditeľ alebo vedúca pozícia

Chamtivosť a ochota ísť cez mŕtvoly sú v dnešnom svete tvrdej konkurencie užitočné vlastnosti. Utlmené emócie môžu pomôcť viesť ostatných. Preto sú vedúce pozície veľkých spoločností pre psychopatov ako stvorené. Ponúkajú všetko, čo chcú mať – peniaze, spoločenský status, moc nad ostatnými…

 1. Právnik

Právnici sú dobrí v rétorike a presviedčaní, ich profesia vyžaduje tvrdosť, chladnosť a šikovnosť. Preto sa mnoho psychopatov rozhodne venovať právu.

 1. Média

Média určujú, čo si máme myslieť. Či si to pripúšťame alebo nie, všetci sme ovplyvňovaní. Denne pozeráme televíziu, prehľadávame internet, prijímame hromadu informácii, ktoré pre nás vytvárajú média. Z určitého hľadiska, média majú na svet najväčší vplyv. A vplyv týchto ľudí priťahuje.

 1. Predavač

V hre čísiel nie je zbytočný priestor pre emócie. Zamestnanie predavača možno neponúka veľa vplyvu či autority, ale dáva psychopatom možnosť vyniknúť. Ich obľúbenou kratochvíľou je nenápadná manipulácia ostatnými a ako predavačom im zato ešte aj platia.

 1. Chirurg

Oblasť chirurgie ponúka viac než moc nad životom a smrťou. Je to svet, kde dôležité rozhodnutia musia byť urobené v sekunde a hlavne bez emócii. Psychopati sú pre túto úlohu stavaní, vlastne, nikto ju nemôže zvládnuť tak dobre ako oni. K tomu im chirurgia môže zaručiť svetlo na výslní, na ktorom sa radi vyhrievajú.

stethoscope-840125_1280

 1. Novinár

Z rovnakého dôvodu, prečo psychopatov priťahujú média ich priťahuje aj žurnalistika. Pozícia novinára môže predstavovať veľa vplyvu, ale aj možnosť pracovať sám, čo jedincom s antisociálnou poruchou osobnosti vyhovuje.

 1. Policajt

Odznak na hrudi, uniforma a hlasná siréna vyvolávajúca rešpekt široko-ďaleko. Každý pozná stereotyp zlého policajta – policajt, čo zneužíva svoje práva, pohŕda povinnosťami a šikanuje ľudí, ktorých by mal chrániť. Aj v policajnom zbore sa môže skrývať pár psychopatov.

 1. Kňaz

Ilúzie psychopatov o svojej dôležitosti môžu prerásť až do takzvaného božieho komplexu. Boží komplex sa dá popísať ako viera vo vlastnú nadradenosť, privilégia a neomylnosť. Psychopati s týmto komplexom sa často stávajú kňazmi.

 1. Šéfkuchár

Jedlom si môžete získať rešpekt, ale aj niekoho zabiť.

knife-384645_1280

 1. Verejná správa

Či už hovoríme o zamestnancoch úradu alebo o politikoch, vo verejnej správe je vraj viac psychopatov ako inde. To môže všeličo vysvetľovať, však?

Ako spoznáte kolegu psychopata?

Ak váš kolega napĺňa viac ako polovicu z týchto kritérií, je tu možnosť, že naozaj pracujete so psychopatom:

 1. Citovo manipuluje ostatnými
 2. Všetko musí neustále kontrovať
 3. Dokáže byť okúzľujúci, ak to potrebuje
 4. Priživuje sa na práci ostatných
 5. Viac krát bol prichytený pri klamstve
 6. Je narcistický (zbožňuje sám seba)
 7. Nikdy si neprizná chybu
 8. Dobre predstiera, čo sa mu hodí
 9. Veľa riskuje
 10. Pre lepšie miesto by spravil čokoľvek
 11. Niečo na ňom nesedí, neviete, čo od neho očakávať