Máme za sebou 87. ročník odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied, ktoré sa len pred pár hodinami skončilo v divadle Dolby Theatre v americkom Los Angeles. Kto si z prestížneho ceremoniálu odniesol najviac Oscarov?Hoci očakávaný filmový večer v Hollywoode sprevádzal dážď, nič to nemenilo na programe, ktorý bol famózny. Moderovala ho hviezda z How I Met Your Mother Neil Patrick Harris, ktorá sa v istom momente ocitla aj takmer nahá, čo u prítomných hostí vzbudilo obrovský smiech.

Počas večera sa však aj tak najviac usmievali ocenení. Zo zlatej sošky sa tešila Julianne Moore za film Still Alice, ktorá bola ocenená v kategórii Najlepšia herečka. Oscara v kategórii Najlepší herec si odniesol britský herec Eddie Redmayneza, ktorý sa predstavil vo filme Teória všetkého ako telesne postihnutý slávny vedec Stephen Hawking. V kategórii Najlepší film triumfoval film Birdman od mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritu, ktorý získal taktiež aj Oscara v kategórii Najlepší režisér. Avšak v tento večer patrili snímke nominácie až v deviatich kategóriách. Za Najlepší dokumentárny film bol vyhlásený Citizenfour o Edwardovi Snowdenovi, bývalom analytikovi Americkej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Sošky Oscarov skončili aj v rukách Patricie Arquette (Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe vo filme Chlapčenstvo), J.K. Simmonsa (Najlepší herec vo vedľajšej úlohe vo filme Whiplash) a ocenený bol aj poľský film Ida od režiséra Pawela Pawlikowskeho, ktorý získal Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film.

Prehľad všetkých nominácii a ocenených 87. ročníka udeľovania Oscarov TU.

Foto: billboard.com