Výber nových lyží, či už to sú dámske lyže, detské lyže alebo pánske, by sa na prvý pohľad mohol javiť ako jednoduchá záležitosť. Proste navštívime eshop, v ktorom ponúkajú lyže, lyžiarky, lyžiarske palice, prilby, okuliare a iné príslušenstvo a objednáme tie, ktoré sa nám páčia. Pred nákupom je ale dobré zvážiť viacero kritérií. 

Skúsenosti a očakávania

Pred samotnou kúpou zvažujme svoje priority a situáciu. Priority sú napríklad na akých zjazdovkách a na aké svahy plánujeme lyže používať. Druhov lyžovania je naozaj veľa a tak nám nestačí si len povedať „kúpim si obyčajné lyže“. Ako „obyčajné“ väčšina ľudí pomenúva práve zjazdové lyže. Tie sú určené na upravené zjazdovky a teda sú aj najlepšou voľbou pre začínajúcich lyžiarov. Tiež treba zvážiť, ako často chceme lyžovať. Raz za sezónu? Alebo lyžujeme počas celej zimy? A aká je naša situácia a skúsenosti na lyžiach? Staviame sa na ne po prvýkrát, alebo sme už skúsení lyžiari? Podľa odpovedí na tieto otázky si môžeme vybrať tie správne lyže pre nás, prípadne nám s výberom môže pomôcť školený personál predajne.

Výška a Váha lyžiara

Výška a váha lyžiara sú dôležitým aspektom pri ich výbere. Preto aby sme boli na svahu čo najobratnejší, potrebujeme lyže, ktoré týmto dvom aspektom vyhovujú. Všeobecne pri výbere dĺžky platí, že lyžiar by mal mať lyže približne po bradu. U ťažšieho lyžiara je ale dobré zvážiť kúpu dlhších lyží, pretože tak lepšie rozloží svoju váhu. Tiež sú tu vhodnejšie športové lyže. Tie majú síce klasickú konštrukciu ale majú zachovalú tuhosť čo najdlhšie. U začiatočníkov by to zase mali byť kratšie lyže, pretože sú ľahšie ovládateľné.

Šírka lyží

Pri začiatočníkoch je ideálna šírka lyží cca 80cm. Čím je lyžiar skúsenejší, tým si kupuje užšie a užšie lyže. Pretože platí, že čím je lyža širšia, o to väčší odpor na svahu kladie. Preto lyže s úzkou šírkou sú rýchlejšie a vhodné skôr pre pokročilých lyžiarov. Výhoda širokých lyží je však práve v ich stabilite. Preto sú ideálnou voľbou pri učení lyžovania.

Dĺžka lyží

Dĺžka lyží je dôležitý aspekt, pretože od nej závisia jazdné vlastnosti na svahu. Začiatočníci si najčastejšie kupujú lyže o dĺžke 140 – 160cm v závislosti od dĺžky lyžiara. Skúsenejší lyžiari si kupujú dlhšie lyže a to cca 160cm u žien a 160 – 175cm u mužov.

Ak si už vyberiete akékoľvek lyže, veríme, že to budú práve tie správne pre Vás a užijete si s nimi krásne chvíle na svahu.