Ako vy s láskou pucujete svoje auto, oni drhnú ostošesť kolotoče. Vy snívate o porsche, oni o namakaných narážacích autíčkach. Rozdiel je v tom, že svojich miláčikov nevpracú ani na dvor, nieto ešte do garáže. Preto si rodina Vocáskovcov nemôže užívať svoj dom vo Zvolene a musí sa uspokojiť so životom v maringotke.Svätý pokoj od ľudí

Vocáskovci sú z Pardubíc, no svoje rodinné hniezdo majú teoreticky vo Zvolene a prakticky všade, kde si rozložia svoje maringotky spolu s lunaparkom Karolli. Momentálne zimujú pri jednom z banskobystrických sídlisk. V blízkosti je všetko, čo potrebujú – obchod aj krčma. Susedov niet, takže majú svätý pokoj.

web-3

Nároky na budúcu manželku

Povolanie „kolotočárov“ zdedili ešte po pradedovi. Dnes má mladší Milan vlastný kolotoč, aj keď kvôli tomuto biznisu nedokončil strednú školu. Chodil tam len sporadicky na komisionálne preskúšanie. Budúcnosť vidí Milan jasne. Túži po manželke, ktorá vyrastala v podobnej rodine ako on. Po predstavu nemusel chodiť ďaleko, aj jeho rodičov spojili kolotoče.

DSC_0509

Špinu a zimu by nemenili

Asi ako každá práca, aj táto má svoje výhody a nevýhody. Jej najväčším plusom je, že členovia rodiny sú pánmi svojho času a nemusia sa nikomu prispôsobovať. Ale ako sa vraví, bez práce nie sú koláče, a toho sa držia aj Vocáskovci. Od jari pracujú nepretržite 24 hodín, cestujú po celom Slovensku, Česku, Ukrajine, Maďarsku či Poľsku.  Ich najväčším nepriateľom je dážď. Keďže majú „len“ kolotoče pre deti, straty nie sú až také tragické. Ako prezradil starší Milan, každé dieťa sa rado povozí na retiazkovom kolotoči či na káčerovi Donaldovi. Biznis preto pôjde dovtedy, kým budú rodičia ochotní obetovať pre svoje ratolesti pár drobných.

web-4

Aj keď zimujú vonku v maringotkách, každý deň majú špinavé ruky od roboty a ich práca rovná sa život na cestách, za teplú kanceláriu by ju menili len v prípade, ak by boli milionári. Ako sami povedali, „u kolotočú je stále veselo“.