2Pac, vlastným menom Tupac Amaru Shakur, zomrel 13. septembra 1997 na následky strelného poranenia v Las Vegas, Nevada, USA. Je zarážajúce, že mal len 25 rokov a sľubnú kariéru pred sebou. Aký bol ale v skutočnosti tento velikán rapu?

Shakur sa narodil 16. 6. 1971 Billymu Garlandovi a Afeni Shakur, členom nacionalistickej organizácie Black Panther Party (Strana čiernych panterov), ktorá slúžila hlavne na domobranu černošských štvrtí v USA. Jeho matka Afeni tehotenstvo strávila vo väzení kvôli podozreniu z bombových útokov. Krátko po jeho narodení mu dala meno Tupac Amaru ako poctu poslednému Inkskému vládcovi, ktorý vzdoroval španielskej nadvláde počas osídľovania Južnej Ameriky Európanmi. Tupac Shakur môžeme voľne preložiť ako „žiariaci had“.

Shakur

Tupac strávil mladosť v Bronxe a Harleme, mestských štvrtiach New Yorku. Vo veku 13 rokov si prvýkrát zahral na divadelných doskách v predstavení A Raisin in the Sun, ktoré bolo súčasťou prezidentskej kampane Jesseho Jacksona, taktiež stvárnil aktivistu za práva černochov.

Neskôr sa presťahoval do Marin County v Californii, kde jeho záujem o hip-hopovú kultúru začal narastať. Tu sa prvýkrát dostal do povedomia vďaka svojej spolupráci s rapovou formáciou Digital Underground.

2PAC

V roku 1991 podpísal zmluvu s nahrávacím štúdiom Interscope a vydal svoj prvý album 2pacalypse Now. Nasledujúci rok si už zahral aj v kultovom filme Juice, ktorý mapoval dianie v uliciach New Yorku bez nejakého prikrášľovania. Jeho najväčšia filmová rola však prišla v roku 1994, keď si zahral po boku Janet Jackson vo filme Poetic Justice. 

Tupac

Vďaka mnohým policajným zadržaniam bol Shakur taktiež veľmi kontroverznou osobnosťou. V roku 1992 bol obvinený zo smrti 6-ročného chlapca, ktorého zasiahla zatúlaná guľka pri prestrelke medzi ním a dvoma neznámymi útočníkmi. O rok neskôr bol Tupac obžalovaný z podstrelenia dvoch policajných úradníkov vo výslužbe v štáte Atlanta. V oboch prípadoch však boli obvinenia nakoniec stiahnuté.

Amaru

Po podpísaní zmluvy s nahrávacou spoločnosťou Death Row Records vydal raper svoj najlepší album All Eyez on Me. Uvažuje sa o tom, že práve track z tohto albumu Hit ‚Em Up mal za následok jeho smrť. V spomínanej pesničke sa totiž navážal do ženy rapera pod prezývkou Biggie Small a neštítil sa ani dodať, že zabije každého rapera z východného pobrežia (East Coast), ktorý sa opováži vstúpiť mu do cesty. O mesiac neskôr bol Tupac zastrelený na sedadle spolujazdca v aute majiteľa Death Row Records Sugea Knighta.

Zisky z predaja Tupacových albumov vyleteli po jeho smrti do závratných výšok, a preto vraj tento raper podľa druhej teórie svoju vlastnú smrť zinscenoval.

2pac – Changes

Zdroj|Foto: theladbible.com