Poľsko. Poviete si nuda. Za éry VHS a magnetofónových kaziet sa na miestnych trhoch dalo kúpiť aj to, čo u nás nie, a preto sme tam chodili tak radi. Dlhá cesta autom alebo nočnými vlakmi, terigajúc v zime a po blate so všetkým, čo ste (ne)chceli kúpiť – toto sú už spomienky zašedivené, poďme si teda radšej urobiť novšie a farebnejšie. 

Prečo Krakow?

Vybrali sme sa do druhého najväčšieho poľského mesta Krakow, s počtom obyvateľov viac ako 700 tisíc (pre porovnanie Bratislava má niečo cez 400 tisíc), ktoré je od slovenských hraníc vzdialené iba 150 kilometrov. Na zastávkach po ceste sme si o meste niečo naštudovali a dozvedeli sme sa, že za posledné roky vplyvom turizmu v Krakowe výrazne ožil nočný život a tiež vysokým počtom študentov študujúcich na miestnych univerzitách. Naše očakávania vzrástli.

01

Cesta tam

Nakoľko sme po ceste testovali rôzne navigácie, kamery a najmä nové redakčné auto, rozhodli sme sa, že cesta po diaľnici bude nuda, a tak zadávame do navigácie parameter „žiadne diaľnice“. Vyrážame teda zo srdca Považia po trase Púchov okolo jazera Nimnica, v Považskej Bystrici prejdeme na druhú stranu Váhu a cez Rajec a následne cez Žilinu a Čadcu. Na poľskej strane sme sa spoliehali čisto na navigáciu – výsledok môžete vidieť na obrázku s približne zakreslenou trasou. Naspäť sme sa rozhodli ísť zase inou trasou cez Česko a následne sme sa z dôvodov užiť si čo najkrajšiu trasu vybrali cez horský prechod Makov, znova cez Rajec a Čičmany a naspäť na trasu diaľnice D1 Žilina – Bratislava. Zo zážitku z cestovania musíme Poliakov pochváliť za obrovský pokrok v kvalite ciest. Naozaj klobúčik dole za našu trasu, bola takmer 80 % všetko nový koberec, krásna jazda na jednotku, čo sa, bohužiaľ, o našich cestách povedať nedá.

02

Ubytovanie

Hotel sme si hľadali až na mieste s použitím aplikácie na rezerváciu hotelov. Ubytovali sme sa asi 15 minúť od „Rynek Glowny“ – hlavného námestia, v ktorého okolí sa odohráva to najpodstatnejšie z nočného života. Ubytovanie v trojhviezdičkovom hoteli stálo nakoniec 48 € / osoba / noc.

Nočný život v Krakowe

Po príchode do centra sme zostali príjemne šokovaní. V uliciach bolo snáď milión ľudí. Všade. A to bola približne jedna hodina v noci, kedy sme sa dostali von. Ale aj keď sme neskoro ráno končili, ľudia boli stále vonku a stále tam bola mela. Okrem domácej poľštiny bolo počuť pomerne veľa angličtiny, ale aj ruštiny. Ako sme už spomínali, nočný život sa tu koncentruje na Rynek Glowny, kde sa väčšina ľudí „štartuje“ a postupne sa to premiestňuje buď do klubov, alebo ako nám miestni mladí ľudia vysvetľovali – na jednom z námestí sa zgrupujú mladí ľudia, ktorí tam robia blbosti a pijú alkohol. Pre zaujímavosť – musia vo fľašiach od nealko nápojov, pretože pitie alkoholu na verejnosti je tak, ako u nás nelegálne.

04

Krakow: ošťávanie všetkého

Prvým negatívnym bodom, ktorý sme si po príchode do centra všimli bolo, ako anglicky hovoriaci turisti v parku, nachádzajúcom sa v podstate priamo v centre, ocikávajú stromy. Prvé, čo nám napadlo bolo, že sú to nejakí anglickí hulváti. Civilizovaní ľudia predsa toto nerobia… Postupne sme však pochopili, prečo sa tak dialo. Čítajte ďalej.

Ponuka vodky – čože ?!?!?!?

Usadili sme sa na terasu v podniku na Rynek Glowny, vraj jedného z viac ako 500 krčiem priamo na námestí a v okolí. Čo je ale naozaj možné, pretože na námestí samotnom by sme to odhadovali na minimálne stovku kaviarní a barov s terasami, ktoré lemujú celé, pomerne veľké, námestie. Tento podnik, ako nám jeden z domácich vysvetlil, patrí miestnemu výrobcovi vodky, aj preto bol ponukový list postavený viac-menej na vodke. Mohli ste si vybrať z desiatich druhov vodky, z ktorých ešte po dve mali ďalšie ovocné príchute.

Zaujímavosťou bolo, že cenník nebol na 0,04 litrové poháriky, ako sme zvyknutí u nás, ale na celé pollitrové fľaše.

A naozaj, keď sme sa obzreli okolo, na každom stole bola takáto pollitrovečka, a to v špeciálnom stojančeku, ktorý ešte vodku chladil. Sklamaní sme ale boli z ponuky piva, ktoré bolo iba jedno, značky Perla a nám veľmi nechutilo. V ponuke boli aj dve fľaškové pivá, ale iba tmavé…

03

Po anglicky bez problémov

Mimochodom, so všetkým personálom, s ktorým sme za náš jednonočný výlet hovorili, sme sa nemali problém dohovoriť po anglicky. Predajca kebabu nám ešte aj ochotne vysvetlil, ktoré sú tie najlepšie kluby v meste. Skrátka vo všetkých podnikoch, kde sme boli, vedel všetok personál po anglicky, vrátane vyhadzovačov.

 „Konflikt“ s vyhadzovačom

Po tom, čo sme vypili zopár pív s vodkami ;-), sa nám tiež, samozrejme, chcelo ísť na toaletu. Opýtali sme sa teda čašníčky, či je vo vnútri toaleta a dostali sme šokujúcu odpoveď: Je, ale dovnútra už vyhadzovač nikoho nevpustí, taký je príkaz manažéra a je jej to veľmi ľúto, ale na toaletu sa nedostaneme.

A tu sa dostávame k pointe s cikajúcimi turistami všade možne…

Nechcelo sa nám tomu uveriť a išli sme priamo k vyhadzovačom, stojacim pred podnikom. Slušne sme mu vysvetlili, že sme turisti, dokonca sme to skúšali aj ako novinári, ktorí píšu o tomto meste, no nič nepomohlo. Vnútro podniku vraj majú už vyumývané a už tam nikoho nepustia. Náš argument, že dostaneme pokutu za to, že cikáme niekde na námestí, mimochodom plnom ľudí, niekde o strom, neuspel. Nakoľko na terase bolo stále plno a čašníčky stále obsluhovali hostí, skúsili sme ešte legislatívny argument a povedali sme mu, že v našej krajine platí zákon, že ak chcete prevádzkovať podnik, kde podávate nápoje, musíte mať zabezpečený prístup na toaletu. Vyhadzovač sa iba zasmial so slovami:

„Tak teraz ste v Poľsku a my nič také nemusíme“.

Šokovaní sme odišli do priľahlého parku, pravdepodobne s viac nasiaknutou trávou po výkaloch ako na kvalitnom dedinskom septiku a urobili to, chciac-nechtiac. Mechúr bol už plný a vydržať sa to nedalo :(.

Ceny v Krakowe? Príjemné prekvapenie

Konverzný kurz eura bol v danom dni okolo 4,1. Čiže ak niečo stálo 20 zlotých, platili sme vlastne niečo menej ako 5 €. Ceny: kebab (naozaj veľká porcia) 12 zlotých (2,92 €), veľké čapované pivo: 4 zloté (0,97 €), jeden shot vodky 3 zloté (0,73 €). V inom podniku, takisto na terase na námestí, sme si dali pollitrový Heineken za 10 zlotých (2,43 €), ale tam to bolo zrejme najdrahšie pivo. Vstup na najlepšiu (nóbl) diskotéku, kde nás, bohužiaľ, nevpustili 20 zlotých (4,87 €).

Celkové hodnotenie: Ako sa nám páčilo v Krakowe?

Mesto bolo pekné, čisté. V noci chodili upratovacie a čistiace autá, stretli sme ich priamo na námestí. Na druhý deň sme sa zastavili iba v nemenovanej sieti reštaurácií na raňajky, pretože tie hotelové sme nestihli, pričom sme prešli autom veľkú časť mesta, všetko bolo fajn, mesto sa nám páčilo a určite si ešte niekedy výlet zopakujeme na viac dní aj kvôli spoznávaniu za denného svetla :-).

Viac vo videu, ktoré práve spracúvame. Nezmeškajte ho, a odoberajte náš Youtube kanál ManMagazin.sk