NextEV NIO EP9 je oficiálne najvýkonnejší elektromobil súčasnosti! Najvýkonnejšiu Teslu schová ľavou zadnou. Priusy a podobné fény sa pri ňom vybíjajú závisťou. Navyše vyzerá nenormálne! Auto nesie ceduľku „Made in China“ a vôbec, ale vôbec by sme sa nehanbili priznať to, ak by stálo v našej garáži!

Začneme číslami, lebo sú šialené! Výkon viac než jeden mega watt, prepočítané na kone: 1341 konských síl produkovaných štyrmi elektromotormi. Sú umiestnené pri jednotlivých kolesách a každý z nich má vlastnú prevodovku. Zrýchlenia:

  • 0 – 100 km/h – 2.7 sekundy
  • 0 – 200 km/h – 7.1 sekundy
  • 0 – 300 km/h – 15.9 sekundy

nextev1

Maximálna rýchlosť je obmedzená iba maximálnymi možnými otáčkami elektromotora a hraničí pri 310 km/h! Karoséria je postavená formou monokoku (nosné časti z jedného kusu), podobne ako pri Formule 1, a je vyrobená z uhlíkových vláken. Auto spĺňa normy závodných vozidiel FIA LMP1 Le Mans.

nextev2  nextev4

Auto dokáže pri brzdení spôsobiť preťaženie vodiča 3,3g, pre porovnanie, vrchol vo Formule 1 je 4g, takže nejde o žiadnu elektrickú hračičku, ale reálny seriózny hyperšport.

nextev3

Zaujímavosť na záver: Samotné batérie auta vážia úctyhodných 635 kilogramov.

nextev5

NextEV

O značke NextEV ste pravdepodobne ešte nepočuli, nedivíme sa, je úplne nová. Sídlo má v Číne, ale vývoj a výskum prebieha v rôznych kútoch sveta – USA, Veľká Británia či Nemecko. Jedným zo zakladateľov je bývalý šéf Fordu a CEO Maseratti Dr. Martin Leach.

Foto: carmagazine.co.uk