Buďme k sebe úprimní. Slovenské platy nepatria práve k tým najvyšším. Dôvodov je pritom hneď niekoľko. Jedným z hlavných je nepochybne fakt, že zamestnávateľ musí za svojich podriadených odvádzať štátu vysoké odvody. Akú časť výplaty ale tieto odvody predstavujú?

To. že vám zamestnávateľ povie, že má na váš mesačný plat vyčlenených tisíc eur ešte neznamená, že týchto 1000 eur reálne uvidíte. Ako je to možné? Jednoducho. Hoci takúto sumu má zamestnávateľ skutočne k dispozícii, netreba zabúdať na to, že za vás musí štátu odvádzať odvody, ktoré nepredstavujú práve nízku čiastku.

Poďme ku konkrétnemu príkladu. Váš kamarát Marián vlastní farmu, odkiaľ potrebuje denne vykopať isté množstvo zemiakov. Nemá však čas na manuálnu prácu, preto hľadá zamestnanca. Na jeho vyplatenie má vyčlenených presne 1000 €. Poviete si, slušná suma, z toho by sa už mesačne vyžiť dalo. Tu ale nastáva prvý problém.

Ak by ste k takýmto peniazom chceli prísť, Marián by vás musel zamestnať načierno, teda bez pracovnej zmluvy. Povedzme, že ani vy, ani váš nadriadený ale riskovať pobyt za mrežami nechce. Vy sa teda u svojho priateľa zamestnáte na trvalý pracovný pomer. V takom prípade však vaša výplata výrazne klesá.

Dôvod? Jednoduchý. Marián vám ako zamestnávateľ musí mesačne dávať stravné lístky (bavme sa o počte 21 ks v hodnote jedného lístka 4,2 €). Z hodnoty stravných lístkov musí ale 55 % zaplatiť práve zamestnávateľ, preto vám túto sumu odráta z platu. V tejto chvíli ste chudobnejší o 48,51 €. To ale zďaleka nie je všetko. Nasledovať budú odvody zamestnávateľa (-247,73 €) a zamestnanca (-94,30 €). Nezabúdajme na daň z príjmu, ktorá v tomto prípade znamená stratu 55 eur a 58 centov. Napokon zvyšných 45 % zo stravných lístkov si platíte vy. Rozlúčte sa preto aj so sumou 39,69 €.

V tejto chvíli sme sa dostali na hodnotu 514,19 €. Toto číslo predstavuje váš plat po odrátaní nákladov, ktoré poputujú štátu. Ďalších 88 € pritom máte k dispozícii vo forme stravných lístkov. Dobre, mám svoje peniaze, idem ich minúť.

A podarí sa mi to veľmi rýchlo. Netreba totiž zabúdať na to, že v obchode sa ako zamestnanec platbe tovaru vrátane DPH nevyhnete. Povedzme teda, že 150 € zo svojho platu použijete na stravu. DPH zakúpeného jedla pritom predstavuje hodnotu 13,64 €. Predpokladáme, že chcete minúť aj zvyšných 452,39 eur. Na DPH za zvyšný tovar pritom v obchodoch necháte 75,40 €. Ak si to zrátame, zistíme, že zakúpený tovar má reálnu hodnotu 513,36 €. Vy ste zaň ale zaplatili 602,39 €. Ale pozor! Stále to môže byť aj oveľa horšie.

A zrejme aj je. Povedzme, že každý z nás vlastní auto. Budeme sa držať toho, že toto vozidlo využíva na svoj pohon benzín, ktorého cena je 1,16 € za 1 liter. Ak sa rozhodneme svojho tátoša „nakŕmiť“ za 60 €, rátať musíme s DPH vo výške 10 eur a spotrebnou daňou vo výške 28,57 €. Reálna hodnota natankovaného benzínu sa tak zastavila na čísle 21,43 €.

Fajčíte? Taktiež pre vás nemáme dobrú správu. Povedzme, že mesačne potrebujete 15 krabičiek cigariet. Za jednu zaplatíte priemerne 3,67 €. To je mesačne 55,08 eur, pričom DPH z tohto čísla predstavuje 9,19 €. Tu to nekončí. Zaplatiť totiž musíte aj spotrebnú daň, ktorá sa zastavila na čísle 28,35 €. V skutočnosti teda prefajčíte „len“ 17,55 €, pričom ostatnými peniazmi naplníte štátnu kasu.

Poďme k clu. Chcete si napríklad kúpiť vreckový diktafón s rádiom za 100 eur. Jeho skutočná hodnota je ale len 73,10 €. Ako je to možné? Okrem DPH vo výške 16,66 € totiž dovozca musel pri importe zaplatiť aj clo 10,23 €, o ktoré cenu svojho výrobku ochotne zvýši.

V prípade takéhoto rozdelenia financií vám z vášho pôvodného platu ostane 446,20 €, pričom štátu odvediete 553,80 € (55 %). Viete, čo to reálne znamená? To znamená, že ak ste zemiaky pre Mariána začali kopať už o ôsmej ráno, skončiť ste mohli už o 11:30. Práve za tento čas by ste si totiž zarobili peniaze, ktoré reálne dostanete. Také jednoduché to ale nebude. Pracovať totiž musíte až do 17:00, pretože štát od vás požaduje 55 % platu.

Zdroj: Minutaekonomie.sk | Foto: Lifehack.org, Howstuffworks.com, Litairian.com