Už sa to blíži! Len za pár dní vypukne v nemeckom Dusseldorfe doslova boxerský sviatok. Esprit Aréna očakáva, konkrétne 28. novembra, médiami označovaný „zápas roka“ medzi Vladimírom Kličkom a Tysonom Fury. A že to naozaj bude zápas storočia, svedčí aj fakt, že Kličko bude obhajovať opasky organizácií IBF, IBO, WBO, WBA “Super” a magazínu The Ring. Pôvodne mal súboj prebehnúť  24. októbra, ale pre Kličkove zranenie sa presunul na vyššie spomenutý dátum. Ktorý z týchto súperov sa ale stane víťazom, je tento raz naozaj ťažké určiť. 

Wladimir Klitschko

Ukrajinský 39 – ročný profesionálny boxer ovláda dodnes spolu so svojim bratom Vitalijom súčasnú ťažkú váhu v boxe, keďže sám je držiteľom štyroch titulov a jeho brat vlastní jeden titul. Zároveň, v rámci amatérskej kariéry, je aj olympijským víťazom z LOH 1996 v Atlante v kategórií super ťažká váha a umiestnil sa na druhom mieste na Majstrovstvách Európy v roku 1996 v kategórií „ťažká váha“. Dokopy má na konte 134 víťazstiev a 6 prehier.

Čo sa týka profesionálnej kariéry, tú začal svojim prvým zápasom v Hamburgu 16.11. 1996, keď knokautoval  Mexičana Fabiana Mezu. Dokopy už má za sebou 67 zápasov, z ktorých prehral len tri. Poslednú prehru zažil 10.4. 2004, keď prehral v súboji s Lamonom Brewsterom.

Z výherných zápasov ukončil až 54 knokautom. Boxoval s takými svetoznámymi zápasníkmi, ako David Haye, Sultan Ibragimov, Ruslan Chagaev, Hasim Rahman atď.

 

Ako bolo vidieť po predzápasovej tlačovej besede 24. septembra, Dr. Oceľové kladivo“ už určil svojmu súperovi „diagnózu aj liečbu“. Podľa jeho diagnózy je Fury „bipolárny psychopat, ktorý potrebuje pomoc“. Liečba  by teda mala nastať priamo na zápase. Či však aj tento krát zaberie „Doktorova“ medicína, ktorú si chystá na tréningoch, ukáže až zápas. Aj keď by si každý pomyslel, že svojho súpera berie na ľahkú váhu, mýli sa. Pri natáčaní jedného zo svojich tréningov v Rakúsku, na ktorý dovolil vpustiť novinárov, mohol každý vidieť, že sa pripravuje veľmi dôkladne.

Tyson Luke Fury

Tento 27- ročný pästiar pochádza z Anglicka, aj keď má írske korene. Jeho otec, John Fury, bol profesionálny boxer. Jeden jeho bratranec, Andy Lee, je írskym šampiónom WBO v strednej váhe. Jeho druhý bratranec, Hughie Fury, v ťažkej váhe. Hughieho otec, Peter Fury, je Tysonovým trénerom. Sám Tyson reprezentoval aj Anglicko aj Írsko.  Určitý čas býval aj v Belfaste, ale aj v Írskej republike. Ako amatér v roku 2006 získal pod írskou vlajkou AIBA Youth World Boxing Championships bronzovú medailu. Ako junior bol v svetovom rebríčku číslom tri, hneď za Maximom Babaninom a Andrejom Volkovom. Dvakrát, a to v rokoch 2008 a 2012, sa mu nepodarilo dostať sa na Letné olympijské hry. V prvom prípade bol nahradený Davidom Priceom. Pokúšal sa dostať do tímov UK a aj Írska, avšak šťastie sa v tomto smere od neho odvrátilo. Chuť si ale napravil v roku 2008, keď sa stal šampiónom ABA.

Bilancia amatérskej kariéry: 35 zápasov, 31 výhier, z toho 26 KO.

Prvý zápas jeho profesionálnej kariéry nastal v roku 2008. V súboji s Bélom Gyongyusim zvíťazil a odvtedy zostal neporazený. Za sebou už má 24 zápasov, z ktorých vyhral 18 ešte pred časovým limitom. Ďalšími jeho súpermi boli: Dereck Chisora, Christian Hammer, ale aj napríklad Tomáš Mrázek atď. Za celú svoju kariéru získal tituly: 2x English Heavyweight Champion, 2x British Heavyweight Champion , Commonwealth Heavyweight Champion, Irish Heavyweight Champion, WBO Intercontinental Heavyweight Champion, WBO International Heavyweight Champion, European Heavyweight Champion.

Kto sa stane víťazom nastávajúceho „súboja titánov“ a zoberie všetko, určí až samotný zápas, ktorý sa odohrá 28. novembra v Dusseldorfe. Aj keď Fury podľa správania sa na tlačovej konferencií a neskorších výrokov na Kličkovu osobu vyzerá, že je len ďalším Kličkovým „pacientom“, opak môže byť pokojne pravdou. Každopádne sa však blíži napínavý súboj dvoch perfektných boxerov, ktorý by len v samotnej aréne mohlo vidieť viac ako 54 000 divákov. V USA bude tento zápas vysielať HBO a v Nemecku RTL. Vo Veľkej Británií to bude pravdepodobne televízia SKY SPORTS. Na Slovensku môžu diváci vidieť tento zápas prostredníctvom televízie DAJTO.

Ak sa podarí Kličkovi vyhrať, mohol by sa na budúci rok stretnúť s ďalšou boxerskou legendou, Deontayom Wilderom, ktorý v septembri porazil Johanna Dohaupasa. Či však naozaj k súboju, o ktorom sa zatiaľ len šepká v médiách, príde, sa ukáže neskôr.

Zdroj: powerlifting.ronnie.cz, klitschko.com, skysports.com Foto: theweek.co.uk