Aj vám napadla otázka, koľko by šlo Bugatti bez obmedzovača? Údaj dostupný nie je, no aj keby to bolo 421 km/h, obmedziť rýchlosť elektronicky na 420 km/h je ako pochváliť sa tým, že používate polarizačný filter, keď fotíte Emily Ratajkowski.

Bugatti Veyron, pomyselný otec Chirona, mal výkon 1000 konských síl. Z tohto čísla sa všetkým priemerným aj nadpriemerným autám zadierali piesty. Nové Bugatti Chiron sa nenechá zahanbiť, do rezervy mu pridali ďalších 500 koní. 1500 koní na jedno auto? Šialené!

Bugatti Chiron 1Pri nasledujúcich riadkov majte na pamäti, že si čítate o aute, nie o vesmírnej lodi či stíhačke.

Chiron poháňa šestnásťvalcový motor s už spomínaným výkonom 1500 konských síl. Krútiaci moment auta je 1600 Nm, kvôli čomu musela byť pre Chiron vyvinutá špeciálna sedemstupňová dvojspojková prevodovka schopná takúto silu preniesť. Osem litrové monštrum so štyrmi turbami je veľmi ťažké uchladiť. V aute je dokopy desať chladičov, ventilátory preženú priestorom motora až 60 000 litrov vzduchu za minútu, chladiacim systémom motora precirkuluje až 800 litrov chladiacej kvapaliny každú jednu minútu.

Bugatti Chiron 2Špecifikom auta sú aj pneumatiky. Ak ste nerozhodný, budete radi. Existujú iba jedny jediné, vyrobené špeciálne pre Chiron v spolupráci Bugatti a Michelin. Každá pneumatika musí pri plnom zrýchľovaní preniesť krútiaci moment 5000 Nm. Pri rýchlosti 400 km/h je každá častica pneumatiky zaťažená 3800-násobne väčšou silou ako je gravitačná sila. Pre ilustráciu, piloti v stíhačke zažívajú 9-násobok gravitačnej sily pri extrémnych manévroch.

Pri maximálnej rýchlosti 420 km/h Chiron spotrebuje celú svoju 100 litrovú nádrž za 9 minút :)

Chiron nebude iba zuby vytriasajúcim superšportom, interiér poskytuje maximálny luxus, pohodlie, dokonca audiosystém je tak kvalitný, že samotné Bugatti označilo Chiron za najrýchlejšiu koncertnú sieň sveta!

Bugatti Chiron 3A koľko taký špás stojí? 2,5 milióna eur. Vyrobených bude 500 kusov a tretina vozov je už vypredaná. Ak sa pýtate, prečo takéto auto vôbec niekto vyrobí, odpovedzte si najskôr na otázku, prečo sa stavali pyramídy, napríklad.

Foto: Netcarshow