Nie je to ani tak náročné – z Bratislavy nejakých šesť hodín autom. Tam sa budete prevážať po cestách budúcnosti, aby vás navigácia o pár kilometrov ďalej previedla cez dedinu zabudnutú v tuhom komunizme a odtiaľ až na poľnú cestu, ako na najrýchlejšiu a najkratšiu spojnicu medzi dvoma mestami.

Ak hľadáte tip na skvelé cestovateľské dobrodružstvo nekazené húfmi turistov a tuctových suvenírov, tak Rumunsko je krajina ako stvorená pre vás. Kde inde sa po prvotriednych cestách s ledva zaschnutého asfaltu preháňajú podomácky vyrobené traktory alebo kde obiehate voľne pobehujúceho koňa? Ktoré dediny majú tradíciu vo vyčačkaných strechách z nerezu?

Vedeli ste o tom, že v Rumunsku začali medzi prvými v Európe vyrábať nerez? Dodnes sa s tým pýšia tým najviditeľnejším spôsobom. (Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Vedeli ste o tom, že v Rumunsku začali medzi prvými v Európe vyrábať nerez? Dodnes sa pýšia tým najviditeľnejším spôsobom. (Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Turisti začali túto doteraz málo prebádanú destináciu pomaly objavovať. Väčšina z nich namieri do Karpát, aby si vychutnala krásnu divokú prírodu, Draculov hrad a iné potešenia šité na mieru znudených západniarov. No ak chcete spoznať pravé, ale hlavne mnohotvaré Rumunsko, musíte vyraziť do menej propagovaných končín.

Ups - to nedá ani Ferrari medzi Fabiami (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Ups – to nedá ani Ferrari medzi Fabiami po hodinovom trmácaní sa poľnou cestou z mesta do mesta (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Naším hlavných cieľom boli slovenské dediny na severovýchode Rumunska s pomysleným centrom v Bodonoši (spisovne Budoi), kde sídli aj írečito slovenské lýceum. Nečakajte však žiadne mesto či strediskovú obec. Nenájdete tam totiž žiadnu krčmu, preto vyvstáva prvá pochybnosť – je naozaj toto slovenská dedina? Len čo sme sa miestnym prihovorili našou materčinou a oni porozumeli, pochopili sme, že áno. Našťastie sme narazili na potraviny, kde vám predajú pivo a vy si ho aj s miestnymi môžete vychutnať na lavičke pred obchodom.

Aj na takéto krásy natrafíte v okolitých kopcoch (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Aj na takéto krásy natrafíte v okolitých kopcoch (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Zhodou okolností bol v čase našej návštevy na tomto mieste jarmok, takže sa tam sústredilo množstvo Slovače z okolia. Dúfali sme, že túto akciu využijeme, aby sme sa konečne najedli miestnych špecialít, ale nebolo nám dopriate. Pár šiatrov pripomínalo jarmoky v našich dedinách ešte pred revolúciou – nejaké oblečenie, obuv a kopec hračiek – čačiek. Pochutnať sme si mohli akurát tak na zmrzline z termosky a cukrovej vate.

Miestny sú vynaliezavý - dokážu spojazdniť vo svojich garážach čokoľvek (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Miestni sú vynaliezaví – dokážu spojazdniť vo svojich garážach čokoľvek (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Najväčším zážitkom pre nás bola návšteva miestnych lazov v neďalekých kopcoch. Už nás ani neprekvapilo, že v osadách nemajú krčmy, nie to reštauráciu. Našťastie sa nad nami zľutovala miestna poštárka a zároveň majiteľka potravín, ktorá si odskočila od čerstvo zaklatej svine, aby nám predala pár pív, nejakú konzervu a včerajší chlieb – naša večera vychutnaná na pasienkoch vedľa voľne pobehujúceho dobytka.

Viete si predstaviť krajší výhľad pri večeri pozostávajúcej z paštéky, včerajšieho chleba a plechovky piva? (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Viete si predstaviť krajší výhľad pri večeri pozostávajúcej z paštéky, včerajšieho chleba a plechovky piva? (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Na noc nás prichýlil miestny farár. Ustlal nám na matracoch v spoločenskej miestnosti kláštora. Dokonca nám mníšky prichystali na druhý deň raňajky a ešte nás aj oboznámili s divokou históriou okolitých osád. Pre našinca je až ťažko veriť tomu, že elektrinu im zaviedli ešte len pred devätnástimi rokmi a asfaltka bola tak nová, že ešte nemali dokončené ani krajnice. Dovtedy si museli vystačiť len s poľnou cestou križujúcou neľahký kopcovitý terén.

Aj keď sú asfalty rovné ako sklo, treba jazdiť opatrne - nikdy neviete, čo vás čaká za najbližšou zákrutou (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Aj keď sú asfalty rovné ako sklo, treba jazdiť opatrne – nikdy neviete, čo vás čaká za najbližšou zákrutou (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Príjemným prekvapením bola však dobrosrdečnosť miestnych. Na Slovensku by sa pri vás horko-ťažko zastavil neznámy človek, aby prehodil pár viet. A s nami v Rumunsku nielenže prehodil pár viet, ale keď sa dozvedel, že nemáme na noc kde zložiť hlavu, hneď nás navigoval do svojho rodičovského domu, aby nás na noc prichýlila jeho matka.

Srdečnosť domácich predčí už len ich zmysel pre eleganciu (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Srdečnosť domácich predčí už len ich zmysel pre eleganciu (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Čo by sme to boli za Slovakmanov, ak by sme sa flákali len po vidieku. Aj my sme chceli spoznať nočný život vo veľkých mestách. A môžem zodpovedne povedať, že je čo obdivovať. Sediac na terase pri originálnom rumunskom pive v centre Oradei alebo v Cluji sme sa cítili ako na módnej prehliadke. Krásne ženy defilujúce sa po uliciach striedali ešte krajšie. Pomaly, ale isto sa presviedčame, že čím chudobnejšia európska krajina, tým sú dievčence krajšie (predsa len domáca strava je lepšia než mekáč). Príjemne potešia aj ceny, takže si môže našinec naplno vychutnávať všetky kulinárske slasti bez toho, aby sa obával, že na výlete skrachuje.

Za krásami netreba veľa chodiť - stačí si sadnúť na terasu na pešej zóne (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)
Za krásami okolitej prírody netreba veľa chodiť – stačí si sadnúť na terasu na pešej zóne (zdroj: Ing. Dušan Cibulka, PhD.)

Táto obrovská krajina má naozaj čo ponúknuť všetkým cestovateľom, najmä dobrodruhom, ktorí si chcú vyraziť niekam preč bez jasného cieľa. Miestni vás už nasmerujú a verte, neobanujete. Možno si neužijete toľko civilizovaného pohodlia, no o to viac zážitkov si prinesiete.