Každý správny muž je vyznávačom nejakého športu. Či už aktívne, alebo si pozrie svoj obľúbený šport v pohodlí domova a s pivkom v ruke. Samozrejme, však treba dať pozor, aby ste kvôli športovému večeru s partiou nezanedbali svoju polovičku. Alebo ju jednoducho pošlite von s kamarátkami a váš “dejchánek” s partiou pri pive a dobrom futbalovom zápase sa môže začať! :) Ak by ste sa chceli pred svojimi kamošmi vytiahnuť a poznamenať zaujímavý športový fakt pri sledovaní, tak je tento článok pre vás ako stvorený. Prinášame vám 20 bizarných športových faktov!

1. Prvé golfové loptičky boli vyrábané zo sušených kravských očných búľv.

2. V októbri 1998 v Demokratickej republike Kongo udrel počas futbalového zápasu na hraciu plochu blesk. Usmrtených bolo všetkých 11 hráčov domáceho tímu. Z hosťujúceho tímu nemal žiadny hráč ani len škrabanec.

3. Zlatá olympijská medaila je vyrábaná zo striebra (93%). 6% predstavuje meď a zvyšné 1% (cca. 6 gramov) je zlato, ktorým sa medaila pozláti.

4. Slovenský krasokorčuliar Jozef Sabovčík predviedol v Kodani na oficiálnej medzinárodnej súťaži na Majstrovstvách Európy v roku 1986 ako prvý na svete štvoritý skok. Odvtedy ho volajú Jumping Joe.

5. Do roku 1960 bol doping na olympiáde legálny.

6. Nohejbal pochádza z Československa. V roku 1922 ho začali hrať členovia futbalového klubu Slavia Praha.

7. Arthur Wharton sa stal v roku 1885 prvým čiernym futbalistom, ktorý kedy nastúpil na oficiálny zápas.

8. Najdlhší tenisový zápas trval 11 hodín, 5 minút a hral sa počas troch dní. Ide o zápas na Wimbledone v roku 2010, kedy John Isner zápasil s Nicolasom Mahutom. Po troch dňoch vyhral Isner.

9. Bývalý obranca Liverpoolu, Gerry Byrne, odohral vo finále FA Cupu 1965 celých 120 minút aj napriek tomu, že si už v 3.minúte zlomil kľúčnu kosť. FC Liverpool vtedy zdolal Leeds United 2:1 po predĺžení.

10. Najrýchlejší hattrick v NHL dal Bill Mosienko za 21 sekúnd.

11. Červená karta bola vo futbale najrýchlejšie udelená už po dvoch sekundách od začiatku hry. Keď futbalista Lee Todd po odpískaní začiatku hry povedal: “K*rva to bolo ale nahlas!”

sport-1

12. Pingpongová loptička dokáže letieť rýchlosťou až 170 km/h.

13. 1 z 20 zranení vo futbale je spôsobené pri oslave gólu.

14. Najdlhší set v histórii volejbalu sa odohral v januári v roku 2002 v Taliansku medzi domácim Cuneom a Sisley Trevisom. Set skončil výsledkom 54:52 pre domácich.

15. V roku 1950 odstúpila India z MS, pretože FIFA nedovolila hrať jej hráčom naboso.

16. Prvý oficiálny basketbalový zápas sa hral s futbalovou loptou.

17. Preťahovanie lanom bolo od roku 1900 do roku 1920 disciplínou na letnej olympiáde.

18. Čistý hrací čas v zápase MLB je 9 minút a 55 sekúnd.

19. Históriu dopingu na letnej olympiáde oficiálne odštartoval švédsky päťbojár Hans-Gunnar Liljenwall, ktorý si pred súťažou dal zopár pív a následne bol z olympiády vylúčený.

20. Legendárny Wayne Gretzky začal korčuľovať už vo svojich 2 rokoch, kedy sa väčšina detí v tomto čase ešte len učí rozprávať.

Autor: Radovan Kováč