Pamätáte, ako sme boli kedysi obmedzení počtom fotiek, ktoré sme mohli nafotiť počas dovolenky či nejakej oslavy? Dnes fotíme úplne všetko, od výletov, jedla, samozrejme cez obľúbené selfie, až po totálne somariny. Súčasná doba nám, našťastie, ponúka niekoľko možností, ako tieto fotky uchovať a zároveň sa o ne kedykoľvek podeliť aj s ostatnými. Máme na mysli cloudové služby. Poznáte ich?

Cloudové služby nám umožňujú zdieľať nielen fotografie, ale aj rôzne iné súbory medzi zariadeniami. V laickom preklade to znamená, že si pacnete fotky z dovolenky na internet a link pošlete známemu bez toho, aby si ich musel sťahovať do svojho počítača a zapĺňať v ňom nimi miesto. Tu sú najpoužívanejšie z nich.

Google+ fotky

Výhody tejto služby spočívajú najmä v jej neobmedzenom priestore, ktorý vám umožňuje zálohovanie fotiek v rozlíšení 2048 x 1536 (je možné ich ukladať aj v pôvodnej veľkosti, ale vtedy neplatí neobmedzený priestor). Obsah fotiek si môžete pokojne sprehľadniť tým, že si vytvoríte albumy. Ak si potrpíte na úpravu fotiek, určite oceníte aj jej originálne funkcie, ako napríklad automatické zlepšenie optimalizujúce osvetlenie, ktoré môžete kedykoľvek deaktivovať, čím sa dopracujete opäť k originálnej verzii.

Ďalšou nadštandardnou možnosťou sú autogeniálne úpravy, pri ktorých sa z vybraných súborov vytvorí panoráma či dokonca aj video s hudobným podkladom, a taktiež funkcia fotopríbehy zostavujúca fotoalbum z fotiek viacerých albumov. To všetko môžete využiť aj napriek tomu, že Google+ nepoužívate. Samozrejme, nemusíte sa ničoho báť, súbory sú súkromné a dostupné len pre toho, komu sprístupníte link.

google+fotky

Flickr.com

Flickr disponuje priestorom vo veľkosti 1 TB, čo je dosť na to, aby ste svoje kvalitné fotky zo zrkadlovky mohli zdieľať s ostatnými známymi. Avšak, v prepočte to vychádza tak, že pri fotkách s priemernou veľkosťou 6 MB sa môžete podeliť „len“ so 160-tisíc kúskami (čo by na nejaký čas mohlo stačiť :-)). Výhodou tejto služby je aj jej mobilná aplikácia umožňujúca zálohovanie fotiek z telefónov a tabletov (len v pôvodnom rozlíšení) či nádherné veľké fotky zobrazujúce sa na celom monitore vďaka pútavému webovému rozhraniu.

Aj tu sa možno s obrázkami vyhrať, no po zásahu sa nahradí pôvodná verzia upravenou, alebo sa uložia obe. Jedinečnosťou je aj vytváranie albumov, galérií, ba i celých kolekcií. Nevýhodou služby Flickr je, že si celé tieto albumy nemôžete stiahnuť do svojho počítača a taktiež že v tomto prípade nefunguje automatické zálohovanie dát z pamäťovky iných zariadení ako z pc a nepodporuje formát RAW.

flickr 2 copy

Facebook

Alternatívou je tiež zálohovanie si fotografií na Facebooku, či už si vytvoríte tajnú skupinu pre blízkych priateľov alebo rodinu (súkromie by malo byť tiež celkom slušne zachované, z tajných skupín je totiž zakázané zdieľanie príspevkov) alebo iba album, ktorému nastavíte (alebo nenastavíte), kto všetko ho môže, resp. nemôže vidieť. Nevýhoda je zdieľanie s osobami, ktoré nie sú na Facebooku aj riziko, že Facebooku „prepne“ z nejakého vášho nevhodného príspevku a zruší vám konto. A ak sa vám v tejto súvislosti nebude niečo pozdávať, nuž bohužiaľ. Na Facebooku ste aj preto, že ste súhlasili s celým obsahom všeobecných podmienok, ktoré si však, samozrejme, nikto z nás nepamätá

Ostatné

Jedným z najobľúbenejších cloudov je Dropbox, no jeho úložný priestor je pre fotografie nedostatočný, aspoň čo sa týka bezplatnej kapacity. Neobsahuje žiadne špeciálne funkcie, no môže poslúžiť ako praktický nástroj v momentoch, keď sa chceme s niekým rýchlo podeliť o fotografie.

dropbox

Ďalším v poradí je iCloud od spoločnosti Apple, ktorý je síce podporovaný operačným systémom Windows, no omnoho lepšie výkony podáva pri zariadeniach so sysmémom iOS a Mac. Jeho plusom    nie je len elegancia, ale najmä zdieľanie obrázkov a albumov s ďalšími užívateľmi aplikácie, ktorí k pozeraniu fotiek nepotrebujú použiť preliadač, pretože sa im obrázky zobrazia priamo v telefóne. Tento cloud má aj nemalé mínusy, napríklad že fotky sa pri zálohovaní automaticky zmenšia a taktiež mu chýba podpora pre Android.

icloud

Posledným nami vybraným cloudom je OneDrive, ktorý je najvhodnejší pre telefóny so systémom Windows Phone, keďže je súčasťou jeho operačného systému. Pozitívnym znakom je to, že za stanovených podmienok má k dispozícii najväčšiu kapacitu v porovnaní s konkurenciou. Okrem toho, v rámci OneDrive môžete mať uložené aj súbory, ktoré nemáte zálohované vo svojom pc, čo však spôsobuje ich pomalé zobrazovanie i sťahovanie.