26. apríl 1986. Testy jadrovej elektrárne v Černobyle začali už v predošlý večer. Teraz, po polnoci postúpili k hlavnému bodu. Odstavenie štvrtého bloku a jeho opätovné spustenie. Najmodernejšie mesto Sovietskeho zväzu, Pripjať, vzdialené od elektrárne doslova na skok, pokojne spalo. O pol druhej v noci zazneli dva výbuchy. Začalo sa peklo, peklo trvajúce už tridsať rokov.Vtedy nikomu ani nenapadlo, aká obrovská katastrofa sa stala. Zdalo sa, že ide iba o výbuch. Išlo však iba o úplný začiatok skazy. Plamene šľahajúce z reaktora vynášali do ovzdušia obrovský rádioaktívny oblak. Ten putoval na sever Európou, cez Bielorusko, zasiahol aj Rusko, neskôr vtedajšie Československo.

Najhoršie na celej udalosti bolo, že ju Sovietsky zväz tajil. Ľudia na Ukrajine, ale aj v celej Európe boli vystavení žiareniu, spokojne sa prechádzali a užívali si jarné počasie. Až 48 hodín po explózii, po nameraní zvýšených hodnôt rádioaktivity vo Švédsku, po nátlaku zvyšku sveta, Sovietsky zväz priznal pravdu.

Pryp'jat' main square view from hotel polissya #chernobyl #pripjat #mainsquare

A post shared by Francesco Coppari (@francesco_urbex) on

Nad reaktorom vznikal sarkofág z olova a betónu. Stroje zlyhávali, ľudia zomierali. To všetko vplyvom extrémne silnej rádioaktivity. Mesto Pripjať s 50 000 obyvateľmi sa v sekunde zmenilo z moderného centra na mesto duchov. Ostalo ním dodnes. Opustené, rozkradnuté, desivé a záhadné. Černobyľ, katastrofa, ktorá naháňa zimomriavky aj po troch desaťročiach.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Jakub
Sleduje témy, ktoré hýbu svetom. Žije autami, technikou, ženami. Žije na webe a prináša informácie o všetkom, bez čoho sa žiaden náš čitateľ nezaobíde.