Futbalový ošiaľ s názvom Euro sa skončil a nám, fanúšikom tohto krásneho športu, nezostáva nič iné, ako sa s týmto faktom zmieriť. Niekto zostal spokojný, iný zasa nasr*tý na celý svet. Respektíve nie na celý svet, ale iba na Portugalsko!Áno, možno to znie pre niekoho neuveriteľne, ale Portugalsko vyhralo Euro 2016. Tento fakt vyvolal kvôli hernému prejavu Portugalcov vlnu nespokojnosti po celom svete, Slovensko nevynímajúc. My sme sa na to pozreli z opačnej stránky a zamysleli sa nad tým, prečo je titul v správnych rukách.

Portugalsko na turnaji ani raz neprehralo

Mužstvo trénera Santosa do semifinálového zápasu s Walesom nevyhralo ani jeden zápas po riadnej hracej dobe. Ale ani neprehralo! Portugalsko na finálovom turnaji Eura 2016 neodchádzalo zo žiadneho merania síl porazené. A to je zásadná vec, ktorú si treba uvedomiť.

Herný prejav bol odrazom kvality mužstva

Okrem geniálneho Cristiana Ronalda Portugalsko nemá vo svojom tíme žiadnu superhviezdu. Jednoducho z h*vna bič neupletieš a bez najlepších hráčov nemôžeš hrať oku lahodiaci a na lopte dominantný futbal. Portugalci hrali jednoducho to, na čo mali a plne sa podriadili systému svojho trénera. Práve preto herný prejav Portugalska nebol vždy najkrajší.

Zafungovala karma?

Francúzsko sa na domácom šampionáte prezentovalo skvelým ofenzívnym futbalom. Drvivá väčšina fanúšikov vo finále fandila práve im. Síce boli aj v tomto zápase aktívnejší ako ich súper, no rozhodne to nebola hra mačky s myšou. Francúzski hráči sa nerozhodli zamerať len na svoj útočný herný prejav, ale taktiež až príliš kládli dôraz na elimináciu najväčšieho portugalského esa – Cristiana Ronalda. A to doslova! Tvrdými zákrokmi na neho poľovali od samotného začiatku duelu. Osudným mu bol druhý faul smerovaný na koleno. Vystriedaním Ronalda v 25. minúte stratil zápas pre milióny divákov na kvalite a prestíži. Od inkriminovanej situácie prestalo mnoho ľudí fandiť domácim a priklonilo sa na stranu Portugalska, ktoré nakoniec aj vyhralo. Žeby karma?

Hráči ukázali veľkého tímového ducha

Celý turnaj portugalské Selecção bojovalo, a ani po zranení ich kapitána v samotnom finále sa nezosypalo. Práve naopak, hráči sa zomkli a dreli aj za CR7. Napriek hernej prevahe domácich dotiahli zápas do víťazného konca. A to dokážu len silné mužstvá.

Vžime sa do kože Portugalcov

Vžime sa do kože Portugalcov a predstavme si, že titul by vyhralo Slovensko, ktoré by predvádzalo, ľudovo povedané, antifutbal. Myslíte, že by sme stále tvrdili, ako je náš titul nezaslúžený? To ťažko… hráčov by sme nosili na rukách a chválili za ich bojovnosť – viď náš zápas s Anglickom. Jednoducho Portugalsko síce nehralo najkrajší futbal na turnaji, no jeho hráči plnili systém a to je možno najnáročnejšia vec v súčasnom futbale.

Ak nejaké mužstvo vyhrá turnaj, automaticky to hneď nemusí znamenať, že je najlepšie. Takmer určite to však znamená, že nebolo najhoršie. Portugalci si víťazstvo zaslúžia. Vzhľadom k tomu, že futbal sa hrá hlavne pre divákov, by si asi niektoré mužstvá titul zaslúžili ešte viac. No to už je v tejto chvíli bezpredmetné – víťazom Eura 2016 je totiž Portugalsko!

Zdroj: YouTube.com | Foto: Facebook.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrej
Mal by som sa venovať štúdiu, no radšej prokrastinujem a píšem články. Sorry, mami. Ženy, šport, zábava (toto poradie nezamieňať s rebríčkom priorít...alebo?).