Hovorí sa „vidieť Neapol a zomrieť“. Pri jazere Karačaj, ktoré sa rozprestiera v Rusku v oblasti Čeljabinsk, to platí doslovne.  A to sa v ňom dokonca nemusíte ani kúpať! Toto jazero je totiž tak napumpované smrtiacimi látkami, že vám stačí pri jeho brehu pobudnúť 5 minút.

Už po takej krátkej dobe totiž schytáte smrtiacu dávku radiačného žiarenia. Ak by ste sa rozhodli pri brehu stráviť aspoň hodinku, pravdepodobne sa nedožijete rána a o samotnom kúpaní ani nehovoríme. Karačaj je teda najnebezpečnejšou vodnou hladinou na našej planéte.

Pravdepodobne sa teraz pýtate, ako je to vôbec možné. Nuž v blízkosti jazera Karačaj a rieky Teči sa už 40 rokov nachádza vojenský závod Majak. V bývalom ZSSR bol jedničkou vo výrobe ako inak jadrových zbraní a jadrového materiálu. No a keďže ekológia bola v tom čase neznámym pojmom, nikto si nelámal hlavu nad tým, kam vypustiť znečistenú vodu. Tá teda odtekala zo závodu priamo do jazera. Navyše od 50. rokov sa Rusi rozhodli do jazera pohádzať aj všetok zbytočný jadrový odpad.

odpad

V priebehu rokov zo sudov presakoval do jazera rádioaktívny náklad a v roku 1957 dokonca jeden zo zásobníkov vybuchol, čo okolitú krajinu zahalilo do obrovského radiačného mraku. I keď sa o tomto prípade veľmi nerozprávalo, až do výbuchu Fukušimy v Japonsku ju vedecká obec považovala za druhú najväčšiu jadrovú haváriu po Černobyle. Rusom sa však túto katastrofu podarilo celkom slušne ututlať, a to nie len pred svetom, ale dokonca aj pred obyvateľmi zo širšieho okolia jazera. (Nakoniec, nebolo to po prvýkrát, čo si Rusi spravili z ľudí pokusné zvieratá.)

V 90 rokoch lekárske výskumy potvrdili, že v okolí Karačaju je výskyt rakoviny zvýšený o 20 %, leukémie o 40 % a plodný je len každý druhý muž. Aby toho nebolo málo, deti sa v danej oblasti často rodia zdeformované a choré. Aj napriek všetkým týmto skutočnostiam sa však chemické kokteily prestali do jazera spúšťať až v roku 2003…