Predseda parlamentu Andrej Danko sa chce vrátiť do starých dobrých čias, o ktorých si myslí, že všetci mali väčšiu úctu k autoritám. Podľa jeho slov chýba mladým povinná vojenská služba a celkom reálne uvažuje nad jej návratom!Vyhlásenie kapitána Danka sa nedá vysvetliť inak, ako záujem vrátiť mladých opäť do vojenských uniforiem. „Bola základná vojenská služba. Chlapec, ktorý ju absolvoval, cítil ruku autority. Úctu k spoločnosti, hierarchiu. Mal zodpovednosť.” 

A ako to kedysi vyzeralo na povinnej vojenčine? Základná vojenská služba trvala najprv 24 mesiacov. Postupne sa ale skrátila na 12, až skončila pri 6 mesiacoch. Po úvodnom mesiaci sa vojaci rozdelili po kasárňach. Avšak tí, ktorí ju odmietli, skončili ako civilkári v nemocniciach. Naposledy sa takto narukovalo v roku 2005.

Čo sa napokon z Dankovho vyhlásenia vykľuje a či sa mladí raz dožijú toho, že budú musieť absolvovať povinnú vojenskú službu, zatiaľ nikto nevie. Podľa niektorých názorov by to však súčasnej mladej generácii vôbec neuškodilo.

Zdroj: Cas.sk | Foto: Pixabay.com, Wikimedia Commons.org