Nová mladá vlna, ktorá určite stojí za zmienku. To je Darkness Positive :)V dobe, kedy sa bubeníci nahrádzajú automatmi, gitaristi ukulelistami a basgitaristi rôznymi frekvenčnými zafarbovačmi zo syntetizátorov, sa partia mladých chalanov pochádzajúcich zo Žiliny a Martina  rozhodla vydať opačným smerom. Začala produkovať modernú hudbu s použitím klasických hudobných nástrojov a spevu a pomáhať si používaním množstva gitarových efektov a bubeníckeho samplovacieho padu s vlastnými sampleami. Reč je o kapele Darkness Positive, ktorá pozostáva z členov – Šimon Švidraň (gitara, spev), Adrián Simonides (basgitara) a Matej Richtarčík (bicie a sampler). Hoci sú chalani hudobníkmi už viac než desať rokov, no v tejto zostave hrávajú len od augusta roku 2012, kedy chceli ísť v hudbe viac do hĺbky. Pustili sa teda do do Jazzu.

Za najväčší úspech doposiaľ považujú svoju minuloročnú účasť na festivale OneDayJazzFestival, na ktorý si ich vybral sám pán maestro Martin Valihora. Podľa slov kapely to bola pre nich obrovská česť a najmä hrať po boku svetovej hviezdy, akou je Avishai Cohen. Rovnako sa však tešia aj zo spolupráce s vynikajúcou herečkou a speváčkou Barborou Švidraňovou, s ktorou chlapci tvoria aj kapelu „BASIE FRANK BAND“, s profesionálnym saxofónistom Milom Suchomelom – modern-mainstream-jazz alebo rapperom, tanečníkom a modelom v jednej osobe Tomym Kottym, s ktorým  pracovali na jeho novom albume. Formácia Darkness Positive  sa dokonca angažovala aj na nahrávaní muzíkálu „HANA“ pre Žilinské divadlo, kde sa gitarista Šimon veľkou mierou podieľal na rearanžovaní pôvodných skladieb Hany Hegerovej.

2645-2

Texty kapely sú rovnaké ako ich hudba, o čom hovorí už aj samotný názov. Darkness-positive je teda niečo ako striedavo-oblačno, čiže trojica sa snaží v oboch prípadoch spájať nespojiteľné, žije takzvaným oxymorónom. „Texty si píšem sám. Som za true line, veľa motívov vzniká, keď som na párty. Alebo keď zažijem niečo nie príjemné a keď o tom napíšem, vtedy sa mi uľaví. Naozajstná spása však prichádza až vo chvíli, keď sa nám to s chalanmi podarí dobre zhudobniť, ” prezradil Šimon.

Pozor! Ak ste nová / mladá / začínajúca hudobná formácia, ozvite sa nám na mail [email protected] Radi o vás napíšeme :)

Vo voľnom čase chodia členovia tejto partičky radi na hory, ktoré milujú. Aj preto vždy, keď sa dá, vybehnú na turistiku alebo na bajky či snowboardy. To je dôvod, prečo si vzali do parády skladbu od Karola Duchoňa v Dolinách. Ďalej jednohlasne prehlásili, že im to spolu klape nielen v skúšobni či na pódiu, ale aj v súkromí po kamarátskej stránke – „je ťažké nájsť troch bláznov, ktorí chcú tráviť a tvoriť každý deň v skúšobni aj 5 hodín:).“

Momentálne by radi dokončili tracky na ich prvú dosku, ktorú by mali vydať, ak pôjde všetko podľa plánov, 1. apríla. A potom by si radi splnili svoj sen – „chceme byť úspešní, nechceme byť len populárni :D.”

Od tejto sympatickej formácie zo severného Slovenska by sme vám radi predstavili ich singel Party, ku ktorému Darkness Positive  natočili aj svoj prvý oficiálny videoklip. A čo o ňom prezradili? „Projekt „PARTY“ bola výzva, ktorú sme pred seba postavili, aby sme zistili, či dokážeme za 3 dni vyprodukovať track aj s videoklipom. Video je nahraté LIVE na 5 kamier súčasne s audio záznamom nahrávaným na stopy. Posúdte sami, či sa nám to podarilo.“ My kapele z redakcie odjkazujeme, že určite áno a oni vám – „Žite život naplno a majte vysoké ciele!“

Foto: ZZ