Joanna Palani mala len 22 rokov, keď sa rozhodla zanechať pohodlný študentský život v Dánsku a zapojiť sa do boja proti Islamskému štátu (ISIS). Z Európy odcestovala v novembri 2014, v Iraku a Sýrii bola jeden rok a s odstupom času vyhlásila, že bolo ľahké zabíjať teroristov.“Kurdi bojujú za demokraciu a západné hodnoty. Do boja som išla s tou myšlienkou, že aj keby ma chytili, alebo zabili, budem hrdá na to, z akého dôvodu som tam bola,” hovorí krásna Joanna. Už počas prvej noci v bojovej línii takmer pred jej očami zastrelili vojaka zo Švédska. Ostreľovač ho trafil do hlavy. “Aj keď som spočiatku nemala nejaké vážne poslanie, po tomto zážitku sa všetko zmenilo,” priznala Joanna. Hoci bola neustále vystavená veľkému nebezpečenstvu, verila, že sa raz vráti domov, do Dánska.

Joanna Palani

Zároveň sa bezhlavo vrhala do boja proti radikálom z Islamského štátu a silám Asada. “Radikáli ISIS sa dali zabiť veľmi ľahko, lebo ich vlastný život pre nich nemá veľkú cenu. Ale Asadovi vojaci sú skutočné vraždiace stroje,” tvrdí. Na konci svojej misie bola Palani súčasťou práporu, ktorý oslobodil dediny v blízkosti Mosulu. Našli tam množstvo mladých dievčat vo veku približne 16 rokov, ktoré slúžili vojakom ISIS ako otrokyne na uspokojovanie ich zvrátených chúťok. „Bola tam aj sotva 11-ročná sýrska kresťanka, ktorá po znásilnení otehotnela a čakala dvojčatá. Napokon zomrela. Nikdy nezabudnem na zúfalý krik a plač lekára,“ vracia sa Joanna k otrasnému zážitku. Po roku sa vrátila domov, do Dánska. Policajti jej však zhabali pas, pretože prešetrovali, či nešla do Sýrie kvôli tomu, aby vstúpila do ISIS. „Obetovala by som pre Európu, demokraciu, slobodu a práva žien aj vlastný život. Prístup polície som vnímala ako zradu,“ vyhlásila bojovníčka proti Islamskému štátu. V súčasnosti študuje politológiu a filozofiu v Kodani.

Zdroj: Youtube.com | Foto: Facebook.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrea
Milujem život, šport, hudbu, zvieratá, prírodu, knihy. Fascinujú ma zákutia ľudskej duše a medziľudské vzťahy. Veľmi rada jem a dlho spím. :-)