Na slovenskej rapovej scéne nastal v posledných mesiacoch nečakaný mier. Nebolo tak tomu ale vždy a za posledné roky sme boli svedkami viacerých dissov či (ne)priamych štipľavých odkazov. Jeden z najväčších konfliktov našej scény sa však dočkal nečakaného rozuzlenia!Keď sa slovenských rapových fanúšikov spýtame na najznámejší diss našej scény, je ťažko vybrať len jeden. H16 vs. Miky Mora, Rytmus vs. Rakby/Suvereno, Rytmus vs. Moloch či Gramo Rokkaz vs. Radikál. Jedným z najstarších a najdlhšie trvajúcich sporov je však ten medzi skupinami Kontrafakt a Moja Reč.

Kontrafakt je legendárna kapela, ktorá je už 15 rokov rapovou jednotkou na našom trhu. Moja Reč si taktiež zaslúži označenie legendárnej skupiny, pretože chalani z Handlovej fungujú už dlhých trinásť rokov a majú na svojom konte rovnako nespočetne veľa úspechov.

Kontrafakt
Moja Reč

Tieto dve skupiny však nikdy nespolupracovali a nikdy sa netajili “napätými vzťahmi”. Všetko to začalo v roku 2007, kedy L.U.Z.A. vydala singel s názvom “Hudba z ulice”. Na tomto tracku hosťoval aj Rytmus, ktorý sa v ňom nepriamo obul do kapely Moja Reč za príliš časté používanie anglických slov, čím boli handlovskí raperi preslávení už od svojich úplných začiatkov a boli za to aj dosť často hejtovaní. V tej dobe to totiž na Slovensku nikto nerobil.

L.U.Z.A. feat. Rytmus – Hudba z ulice

Handlovská skupina na tento disstrack zareagovala skutočne rýchlo a vyslala do sveta skladbu s názvom “1,2,3,4”. V nej si chalani stáli za svojim a rozhodne sa za používanie anglických výrazov neospravedlňovali.

Moja Reč – 1,2,3,4

Tento konflikt časom ustal a ani jedna strana sa k tej druhej nijako nevyjadrovala. Až po pár rokoch Delik na svojom EP Daj mi 5 povedal, že nemá problém s Rytmusom. Patrik pre zmenu v Osťovej relácii Hip Hop Reality vyhlásil, že chalanov z Mojej Reči cení za ich jedinečné texty. Nedávno vyšiel Momov album Rival 2 a na skladbe “Niečo je už za mnou” sa objavil ako hosť Ego, v ktorého slohe zaznela veta: “Dissovať Moju Reč bol mistake (omyl).” Fanúšikovia oboch kapiel (KF a MR) začali okamžite špekulovať, čo to malo znamenať.

Momo feat. Ego – Niečo je už za mnou

K celej veci sa napokon vyjadril na svojom Instagrame samotný Ego, ktorý sa verejne ospravedlnil kapele Moja Reč. K jednej zo svojich fotiek napísal: “Dissovať Moju Reč je naozaj myslené skupinu MOJA REČ a dal som to preto, lebo svojho času sme kritizovali chalanov za časté používanie anglických výrazov. Dnes ich používame všetci v neobmedzenom množstve, tak som to chcel vziať späť, ak by sa dalo chlapi. Diss naopak PEACE YALL.”

Jeden z najznámejších a najdlhšie trvajúcich konfliktov našej scény sa teda dočkal nečakaného rozuzlenia. Ktovie, možno sa raz dočkáme aj spoločného featuringu od členov Mojej Reči a Kontrafaktu. :)

Foto: Instagram | Video: YouTube