Herec Jean Claude Van Damme, jeden z najznámejších amerických hercov a bývalý šampión karate, sa 18. októbra dožil 55 rokov. Za ten čas si stihol prejsť obdobiami neuveriteľnej slávy, ale aj veľkých pádov.„Svaly z Bruselu“, ako znie prezývka hrdinu mnohých akčných filmov, ktoré dnes patria medzi klasiky tohto žánru, sa narodil 18. októbra 1960 na predmestí Bruselu. Už od desiatich rokov sa začal venovať tréningu karate, ku ktorému sa neskôr pridal aj Kickbox či Taekwondo. Okrem bojových športov sa venoval aj baletu, čo však v konečnom dôsledku ešte viac vylepšilo jeho pohybové schopnosti. Vďaka tvrdému tréningu nakoniec získal čierny pás a titul majstra Európy v karate v strednej váhe.

Jean-Claude Camille François Van Varenberg, ako znie celé meno herca, si otvoril vlastné karate štúdio, ktorému vysokú návštevnosť zabezpečili najmä jeho úspechy. Jean-Claudeov sen bol ale iný. Rozhodol sa odletieť do Hollywoodu a tam preraziť ako herec.

Šanca, na ktorú čakal, sa ale nedostavila ihneď, a preto sa musel živiť ako vyhadzovač v nočných baroch. Tá ozajstná prišla v roku 1988 vo filme Krvavý šport, ktorý urobil z Van Damma legendu. Každý si pamätá jeho kop z otočky, ktorý sa od tohto filmu stal symbolom tohto herca. Vďaka filmu sa zoznámil s Bolo Yeungom, ktorý bol vo filme jeho posledným a najťažším súperom. Dodnes sú z týchto dvoch hercov najlepší priatelia.

Ešte pred týmto filmom sa zjavil v pár filmoch. Najznámejší z nich je Karate Tiger (1986), v ktorom si zahral záporného zápasníka Ivana.

Do konca 80. rokov, ktoré boli hlavne v réžii filmov Sylvestera Stallona a Arnolda Schwarzeneggera, sa objavil nový konkurent a ten stihol ešte v tomto období natočiť filmy Cyborg (1989) a Kickboxer (1989).

V prvej polovici 90. rokov stúpala s každým novým filmom hercova hviezda stále vyššie a vyššie. Už v roku 1990 prišiel film Levie srdce a v roku 1991 Dvojitý zásah. V ňom si Jean zahral dokonca dvojrolu. V roku 1992 prišiel ďalší kultový film Univerzálny vojak, kde Van Damme bojoval s ďalším hollywoodskym hercom Dolphom Lundgrenom, ktorého preslávila úloha Ivana Draga vo filme Rocky 4. V roku 1993 sa zoznámil s režisérom Johnom Woo, aby spolu nakoniec natočili film Živý terč. Rok 1994 sa niesol v znamení Timecopu.

Od druhej polovice 90. rokov začína hercova kariéra pomaly upadať. Prišli problémy s alkoholom a drogami. K nim sa pridávali aféry s fanúšičkami a bipolárna afektívna porucha, ktorá sa u Van Damma začala viac prejavovať. Dokonca sa šepkalo o týraní, ktoré stálo za rozpadmi jeho manželstiev. Filmové štúdiá tak prestávali mať pomaly záujem o tohto herca. Lepšie filmy, ktoré pochádzajú z tohto obdobia, sú Súboj cti (1996), Kontraband (1998), Legionár (1998), Inferno (1999), Peklo (2003), Až do smrti (2007).

V roku 2008 prichádza do kín hercova filmová sebareflexia JCVD, ktorá získala u divákov populárny ohlas.

O tom, že nielen diváci, ale ani ostatné filmové hviezdy nezabudli na Van Damma a jeho kopy z otočky, sa mohol herec presvedčiť vo filme Expendables 2 (2012), v ktorom ako hlavný záporák stál proti takým legendám ako Sylvester Stallone, Bruce Willis, Chuck Norris, Jet Li, Jason Statham alebo Arnold Schwarzenegger.

vd1

Jean Claude Van Damme je síce americký herec, ale nikdy nezabudol na svoju rodnú krajinu, ktorú sa snaží čo najviac spropagovať. Ani jeho krajania naňho nezabudli a z vďaky mu postavili v jeho rodnom meste sochu. Prešiel si obdobiami slávy, ale aj obdobiami pádu. V súčasnosti je už piatykrát ženatý a má tri deti. Aj keď mal ťažké obdobia, nikdy neskončil s herectvom, aj keď jeho filmy už nedosahujú kasové hollywoodske trháky 80. a 90. rokov. V perfektnej kondícií sa ale udržiava neustále, čo môžeme vidieť aj v nových snímkach.

vd31

Určite stoja za pozretie napríklad snímky Welcome to the Jungle (2013), Enemies Closer (2013) alebo Pound of Flesh (2015).

Foto: playbuzz.com, alchetron.com, gmanetwork.com