Stalo sa akousi tradíciou, že sa počas letných mesiacov medziročne priemerná teplota o nejaký ten stupeň navýši. To znamená, že sa musíme pred teplom chrániť a brániť sa mu. My vám prinášame niekoľko tipov na to, ako sa počas leta môžete spoľahlivo ochladiť. Zamerajte sa na pulzné body

Vedeli ste, že ľudské telo disponuje takzvanými pulznými bodmi? Okrem iného poslúžia aj počas leta, kedy ich môžete využiť na zníženie telesnej teploty. Jednoducho si na ne prikladajte studené predmety, ideálne kocky ľadu zabalené v uteráku. Tieto prikladajte na krk, vnútornú časť kolien a lakťov a na zápästie. Ak po ruke nemáte ľad, skúste si na zápästie pustiť prúd studenej vody. Účinok by mal byť badateľný.

Foto: Expatgo.com

Zapnite si ventilátor

Hoci ventilátor vzduch neochladzuje, pri vysokých teplotách je verným spoločníkom. Vrtule totiž zariadia, že rozvírený vzduch prúdi lepšie a rýchlejšie. V nás to vyvolá pocit chladnejšieho prostredia, a to bez toho, aby sme ho nejako špeciálne ochladzovali. Avšak pozor, ventilátor nesmerujte priamo na seba, ale do miestnosti. Zabránite tak riziku nádchy a prievanu v tele.

Foto: Midtwentiesgal.com

Klimatizácia nikdy nesklame

Pokiaľ sa bavíme o klimatizácii, môžeme vravieť o najspoľahlivejšom, najúčinnejšom ale aj o nejnedostupnejšom riešení ochladenia tela a priestoru. Samotná klimatizácia totiž nepatrí k najlacnejším položkám, ktoré v bytoch a domoch bežne nájdeme. Ak sa po nej ale predsa len rozhodnete siahnuť, potom si môžete užívať konštantnú, vopred zvolenú teplotu 24 hodín denne. S jej používaním to ale nepreháňajte, inak totiž riskujete angínu, kašeľ, ochorenie horných dýchacích ciest, podráždené oči, zhoršenie a vznik alergie, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, zablokovanú krčnú chrbticu, ale aj depresívne stavy.

Foto: Lifehacker.com.au

Zamrazte si prikrývku

Nech vám bude tento nápad pripadať akokoľvek šialený, vedzte, že je účinný a naozaj pomáha. Všetko, čo musíte pre schladenie urobiť, je vziať svoju prikrývku a vložiť ju do chladničky/mrazničky. Keď ju odtiaľ večer po celom dni budete vyťahovať, uchopíte mierne vlhkú, no čo je podstatné, studenú látku. Tá vám príliš nenavlhne, v tomto smere ostaňte pokojný.

Foto: Mycomoxvalleynow.com

Prijímajte dostatok tekutín

Rôzne literatúry a výskumy presne určujú množstvo vody, ktoré máte za deň prijať. Zabudnite na to. Pite toľko, koľko potrebujete. Majte ale na pamäti: čím viac vody vypijete, tým sa bude vaše telo cítiť lepšie a tým nižšiu teplotu si udrží. Stravu doplňte aj o ovocie, napríklad melón, ktorý nie je ťažký a vášmu organizmu dodá práve veľké množstvo vody. Naopak, v horúčavách by ste sa mali vyhnúť alkoholu.

Foto: Hippki.com

Foto: Lifehacker.com.au

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.