Nick Bostrom z Oxfordskej Univerzity nám dáva do hlavy chrobáka svojim tvrdením, že film MATRIX vôbec nieje fikcia!Filozof na viacerých portáloch a v TV rozhovoroch uvádza, že všetko, čo vidíme a čoho sa dotýkame, bolo vytvorené robotmi, ktorí nás používajú podobne ako hracie postavičky vo virtuálnej hre. Akurát, že namiesto našich mozgov kŕmených zmyslovými vnemami zo simulátora, sú pravdepodobne samotné mozgy súčasťou simulátora. To je už celkom komplikované, že?

Bostrom uvádza: “Mal by to byť jeden veľký počítačový program simulujúci úplne všetko, vrátane našich mozgov, až po neuróny a synapsie”. Táto radikálna teória bola počas rokov predložená viacerými vedcami, ktorí nepopierajú, že svet, ako ho poznáme, je jeden “fake”. Fyzici zobrali tento simulačný argument vážne a pracujú na dôkazoch, ktoré túto teóriu raz a navždy potvrdia a zmenia kultový film na dokument.

matrix Ako ale v praxi zistíme, že to okolo nás nieje skutočné? Vedci uznávajú, že rozoznať, či sme v počítačovej simulácií, je asi ťažké, a tak sa spoliehajú, že tak ako aj v iných programoch, aj tu musia byť chyby a my si tak môžeme všimnúť nezrovnalosti vo fyzikálnych zákonoch v našom okolí (opäť viď Matrix). Aj Silas Beane z Univerzity v Bonne už pár rokov dozadu predpokladal, že musia existovať znaky potvrdzujúce, že žijeme v simulácií. Dokazovanie bude zložité a vedci plánujú použiť model 3-dimenzionálnej mriežky. My im držíme palce. Idem ja skontrolovať do ulíc, či je v mojom leveli všetko, ako má byť. :)

Zdroj: space.com | Foto: facebook