Všetci priaznivci amerického výrobcu elektroniky so značkou nakusnutého jabĺčka v logu mali zrejme dátum 12. september v kalendári s veľkým výkričníkom. Na programe bolo totiž predstavenie nového iPhonu. Prezentácia sa konala prvýkrát v Steve Jobs Theater, v nových nedávno dokončených priestoroch Applu.

Nová rada: iPhone X 

Ešte pred samostným odhalením iPhonu X bol predstavený iPhone 8 a 8 Plus, čím bola prvýkrát v histórii Applu vynechaná verzia S pri sedmičkovej rade. Po predstavení osmičky (viď nižšie) prišla na rad desiatka: iPhone X – hovoria mu „iphone ten“ – kde X značí rímsku číslicu desať.

64 GB alebo 256 GB verzia, v striebornej alebo čiernej, cena štartuje na 999 dolároch

Nový iPhone X bude dostupný zatiaľ v dvoch variantoch v závislosti od veľkosti pamäťového úložiska: 64 GB alebo 256 GB. Cena štartuje na 999 dolároch za 64 GB prevedenie.

Edge-to-edge OLED Super Retina Displej s veľkosťou 5,8″

Ako si môžete všimnúť na obrázku, displej na novom iPhone X je roztiahnutý po celej šírke zariadenia. Displej využíva novú technológiu OLED Super Retina a má rozšlíšenie 2436 × 1125 pixelov (pre porovnanie: 7 Plus má rozlíšenie 1080 x 1920 pixelov) a jemnosť: 458 ppi. Veľkosť je ešte väčšia ako pri iPhone 7/8 Plus (5,5″), iPhone X má veľkosť 5,8″ a bude dostupný iba v tomto jednom veľkostnom prevedení.

Žiadne tlačítko „Home“

Prvé, čo vám napadne pri pohľade na novú sériu iPhonu X, bude asi fakt „kam zmizlo tlačidlo Domov“? V Apple veria, že ho odteraz nahradíme jednoduchým „slajdnutím“ zdola. Ak slajdnete a prst podržíte na obrazovke, ste v režime prepínania medzi aplikáciami (multitasking). Na aktiváciu hlasovej asistentky Siri bude stačiť kedykoľvek povedať „Hey Siri“.

Odomykanie rozpoznávaním tváre (Face ID)

S odstránením tlačidla Home musela prisť ďalšia zmena, nakoľko tlačidlo bolo detekčnou plochou na otlačok prsta (Toouch ID). Preto bola predstavená nová technológia Face ID. Na nový iPhone X sa bude odteraz stačiť pozrieť a displej sa odomkne. Podľa Apple nevadí, či budete mať okuliare alebo nie, či budete oholený alebo zarastený, či budete mať čiapku alebo nie. Technológia by vás mala dokonale rozpoznať či budete na svetle alebo aj v úplnej tme. Problém mu vraj nenarobia ani jednovaječné dvojčatá.

Fotoaparát s duálnou optickou stabilizáciou a QUAD-Led Flash

Fotoaparát ponúkne dvojitý 12MPx snímač s dvojitou optickou stabilizáciou a QUAD-Led Flash (štyri LED svetlá medzi šošovkami).

Bezdrôtové nabíjanie AirPower

Dočkali sme sa! Bezdrôtové nabíjanie je realitou aj u Apple. Dobrou správou je, že výrobca nauzavrel svoj štandard na nabíjanie a je kompatibilný s najviac používaným štandardom Qi, takže svoj iPhone nabijete na bezdrôtových nabíjačkách aj od iných výrobcov. Unikátnym zariadením je však iPower nabíjacia stanica, ktorá umožní nabíjanie viacero zariadení naraz a zobrazenie stavu nabíjania ostatných zariadení na obrazovke iPhonu.

Nový režim portrétovej fotografie

V aplikácii Fotoaparát pribudne nový režim portrétovej fotografie, v ktorom si budete môcť vyberať rôzny druhy umelo upraveného nasvietenia.

 

iPhone 8 / iPhone 8 Plus

Apple tiež predstavil ďalšiu generáciu z klasickej rady. Ako sme spomínali, sedmička nedostala S-kový „update“, nové modely sa volajú 8 a 8 Plus. Najzásadnejšími novinkami sú:

Sklo z oboch strán

Na iPhone sa vracia sklo a to aj zo zadnej strany. Ako bolo na konferencii povedané, pôjde o najodolnejšie sklo, aké bolo kedy použité na mobilnom telefóne.

Vylepšený výkon a fotoaparát

4K a príprava na Rozšírenú realitu

Fotoaparát umožňuje odteraz natáčania videí v rozlíšení 4K pri 60 fps a telefón dostáva senzory na prípravu na VR (rozšírenú realitu). Demonštrovaná bola hra, v ktorej hráč pohybom telefónu nad stolom ovládal kameru v hre. Veľmi pôsobivé. Dostupná bude aj funkcia portrétovej fotografie ako pri iPhone X.

Bezdrôtové nabíjanie štandardom Qi

Aj iPhone 8 / 8 Plus dostane funkciu bezdôtového nabíjania ako iPhone X.

Apple Watch 3. generácie

Apple taktiež predstavil novú generáciu hodiniek Apple Watch. Azda najvýznamnejšou novinkou je, že hodinky budú mať samostatný GSM signál, akúsi samostatnú integrovanú elektronickú SIM kartu. To znamená, že budete môcť odísť od svojho iPhonu a hovory sa automaticky presmerujú na vaše hodinky. Telefónne číslo na hodinkách bude totožné s iPhonom.

Apple Watch 3. generácie rovnako dostanú GPS, odolnosť pre plávanie, barometer a ďalšie menej významné vylepšenia. Na nových Apple hodinkách bude odteraz plnohodnotná hlasová asistentka Siri a tiež bude možné používať hodinky priamo s bezdrôtovými slúchadlami a streamovať celý obsah iTunes priamo z hodiniek do slúchadiel.

Zdroj: Apple | Foto: Apple