Dnešná doba plná predsudkov, nepokojov, sporov, konfliktov a „dôveryhodných“ právd médií zrodila relatívne nový fenomén. Je to fenomén konšpirácií, teórií a vlastných názorov médií z tzv. druhého brehu, ktoré sa snažia vyvrátiť každý jeden zaužívaný fakt. A nepozastavia sa pred ničím. Odborníci druhého brehu vyvracajú teórie ľudskej evolúcie, zákulisia vojenských konfliktov, mediálnych ťahov, objavenia Ameriky či desiatok iných tém. Ako teda žiť v dobe konšpirácií? Komu veriť, komu neveriť, prečo veriť a prečo nie? Nájdite si pár minút na prečítanie nasledovných riadkov. Možno sa zasmejete nad tým, že ďalšie médium vás presviedča o pohľade na médiá, no pozor, za všetkým je len a len človek. Aj za týmto článkom.

„Noví“ ľudia, tvorcovia konšpiračných teórií, nie sú zas takí noví, len sa im podarilo preniknúť do povedomia širokej verejnosti až v posledných rokoch. Neraz sú to ľudia vysokopostavení. Vplyvní vedci, historici, stavební inžinieri, vážení doktori, skúsení ekonómovia či fyzici. A ak sa takíto inteligentní, skúsení ľudia spoja do jedného veľkého spolku, spoločnými silami a s dávkou talentu na presviedčanie dokážu presvedčiť takmer každého. Proti nim však stoja tradiční vedci, odborníci, ktorí sa nepotrebujú v niečom vŕtať, zamýšľať sa nad všetkým otázkou „Prečo je to tak?“ a, samozrejme, stoja proti nim neotrasiteľné dogmy (pozn. dogma = všeobecný neotrasiteľný fakt).

Títo ľudia dokážu skutočne na svoju stranu dostať kvantum ľudí. No títo múdri ľudia rozbehli vlnu konšpirácií, ktorej sa neskôr chopili ich menej nadaní nasledovníci bez vedomostí a skúseností, plní frustrácie potrebujúci si niečo dokázať. Ti taktiež dokážu človeku pomotať hlavu, no často len presvedčivým prejavom, za ktorým nie sú fakty. No mase ľudí, ktorá má dosť starých režimov a tvrdení, to nevadí. Veria aj týmto manipulátorom. Na základe rozporu medzi týmito skupinami ľudí (tradične uvažujúci, novouvažujúci odborníci, laickí konšpirátori a bežní ľudia idúci za davom súhlasiac s tým, čo im ponúknu média) vznikajú novodobé spory a stále nové konšpirácie. Ako sa v nich teda vyznať? Kto nám klame? Kto má pravdu? Možno vás odpoveď prekvapí, no nikto a zároveň každý! Nič nie je len biele, nič nie je len čierne.

d663 Najrôznejšie konšpiračné teórie dostali možnosť prejaviť sa naplno po prelomovom dátume, ktorým bol 11. september 2001. Pád dvojičiek a následná smrť troch tisícov nevinných obetí otriasla celým svetom. Ako vinník mala byť teroristická organizácia Al Kaida vedená bradatým Usámom bin Ládinom. Pád dvojičiek mal jasnú príčinu – náraz dvoch lietadiel do dvoch budov svetového obchodného centra, z ktorého ostali len trosky. Obyčajný človek si povedal: „Šialenci hnusní afganskí, zabijú tisíce ľudí len tak, neuveriteľné. Treba sa im pomstiť.“ Čoskoro naozaj začala vojna USA proti Afganistanu. Ďalší nevinní zomierali. Denne. Medzičasom sa však „konšpirátori“ z radov odborníkov začali v tomto prípade vŕtať. Odrazu sa dogme o afganských atentátnikoch začali podlamovať kolená. Na svet sa celé roky postupne vynárajú nové fakty, ktoré popierajú oficiálnu teóriu – nepadli dve budovy, ale tri, železno-betónové nosníky by sa pod vplyvom nárazu neskácali k zemi ako domček z karát, prečo by si vybrali atentátnici na útok čas, v ktorom je v budovách minimum ľudí, ako je možné, že v tom čase v tak významnej inštitúcii neboli najväčšie kapacity? Dnes desiatky miliónov ľudí verí, že oficiálna verzia bola lož, neúplná pravda, fingovaný zločin.

No ruku na srdce – koľkí z vás by sa zamýšľali nad tým, že to mohla byť lož, keby „nová vlna ľudí“ nezačala vyťahovať tieto fakty, argumenty? Možno nikto.

Ďalšou, možno menej známou konšpiráciou, ktorej oficiálnu verziu do nás tĺkli od detstva. V roku 1969 americká posádka na čele s Neilom Armstrongom pristála na mesiaci. Neil po vystúpení z raketoplánu na povrch Mesiaca vtedy vyslovil slávnu vetu: „Je to malý krok pre človeka, no obrovský pre ľudstvo.“ Následne na Mesiaci pristáli aj ďalšie posádky. A bolo ich hneď niekoľko v priebehu pár rokov. Momentálne však už štyridsať rokov ani jedna jediná!

63aPäť rokov tam pristávali a odrazu štyridsať rokov nie. Prečo? Konšpirátori sa množia ako huby po daždi. Niektorí tvrdia, že človek nikdy na Mesiaci nestál, že celé je to len výmysel. Senzačný výmysel a tie majú ľudia radi. Milujú ich! Nemecká skupina Rammstein v klipe „Amerika“ tiež niečo podobné predviedla. Ďalšie teórie hovoria o tom, prečo nie je možné pristáť na Mesiaci, prečo sú videozáznamy výtvory šikovných kameramanov a strihačov. Niekoľko videí je vytvorených len preto, aby v nich boli dôkazy toho, že zábery, na ktorých sú kozmonauti na Mesiaci, sú podvrhy. Údajne by v tom čase postavy na Mesiaci vrhali iný tieň, bolo by tam tmavšie prostredie, vlajky by nemohli viať, atď. Iné tvrdenie údajne hovorí, že na Mesiaci boli iné bytosti, ktoré jasnými signálmi prinútili ľudí opustiť Mesiac a znemožnili im ďalšie pristátia.

Osobitnou kategóriou sú rôzne knihy, spisy či rukopisy. Predpovede Nostradama, Sibyly či Baby Vangy. Sú v nich opísané udalosti minulé i predpovede do budúcna. Napĺňajú sa. Ich verní „fanúšikovia“ tvrdia, že títo proroci mali vyššiu moc a dokázali predpovedať fantastické veci. To, že prídu vojny, že ľudia budú lietať, potápať sa na dná oceánov, že vytvoria atómovú bombu. Predpovedali Stalina, Hitlera, pád dvojičiek. Odporcovia v tom majú taktiež jasno. Celé je to podvrh, opäť len senzácia. Nič viac. Hlavným, no veľmi silným argumentov je fakt, že tieto predpovede neboli napísané a priebežne kontrolované celé stáročia. Vynorili sa dnes. Nikto nepotvrdí, že to naozaj napísal dotyčný človek napríklad v roku 1545 za stolom vo svojom dome v Paríži alebo v roku 1770 v Londýne. Nie! Odporcovia tvrdia, že tieto predpovede niekto napísal v čase, keď už sa stalo alebo keď sa dalo niečo také predvídať formou, ktorá má byť viaczmyselná, nejasná a tajomná. Predpoveď, ktorá bude mať široké pochopenie. Predpoveď „Ľudia budú lietať ako vtáky oblohou a plávať ako ryby v hlbokých vodách“ mohla byť napísaná a pridaná do rukopisov v čase, keď sa vzniesol k nebu prvý balón a prvá ponorka bola pripravená vyraziť na podvodnú plavbu.

Ďalšou kontroverznou témou je návšteva Zeme mimozemšťanmi v minulosti ďalekej či blízkej. Milióny ľudí po celom svete veria, že naše dejiny pomáhali tvoriť bytosti z iných svetov (ak ste pozerali slávny kontroverzný seriál Vetřelci dávnověku, viete o ňom je reč), ktorí nás naučili využívať nástroje, dary prírody, postavili pyramídy, atď. Tradičná veda si s mnohými otázkami nevedela dať stovky rokov radu, konšpirátori v priebehu pár rokov dokonale ucelili všetky nejasnosti. Mnohí im veria, mnohí nie. Zatiaľ čo tradiční vedci hľadajú odpovede racionálne, taký Erich von Daniken a jeho stúpenci nepochybujú o tom, že pred pár tisíc rokmi lietali po Zemi lietadlá, ľudia vedeli silou vôle alebo pomocou dokonalých strojov dvíhať tisíc ton vážiace kvádre a poznali to, čo my dnes len objavujeme.

20aNo vrcholom všetkých konšpirácií sú ilumináti. Spoločenstvo „vyvolených“, ktorí ovládajú celý svet. My sme údajne len ich figúrkami. Oni udávajú trendy, oni rozhodujú o tom, kde a kto bude bojovať, oni môžu za migrantskú krízu. Sú to údajne majitelia bánk a najväčších spoločností sveta, ktorí nás majú v hrsti. Ak ste videli poslednú sériu Prison Break, tak vrchným iluminátom bol Generál. Najvplyvnejší muž USA, celého sveta. Jedni tomu veria, tvrdia, že je to tak aj v skutočnosti a celý život pátrajú po nitkách, ktoré tvoria celú pavučinu sveta, iní neveria, že by niekto mohol riadiť svet. Že by to muselo prasknúť, pretože by o tom muselo vedieť veľa ľudí.

Dalo by sa písať ešte tisíce a tisíce riadkov. No načo? Treba si uvedomiť jediné. Každý sa snaží presvedčiť o svojej pravde, o pravde, ktorá zlepší jeho postavenie, jeho bankové konto. O pravde, ktorá z neho spraví vplyvnejšieho a váženejšieho človeka. A naopak, z oponenta má spraviť blbca, nulu, odpad. Je jedno, či ste to vy, či je to politik, futbalista, maliar alebo učiteľ. Každý chce byť úspešný, každý chce vyhrať.

Myslíme, že každému je jasné (aspoň by malo byť), že na jednofarebnej pravde niečo nesedí. Dôležité je vedieť počúvať, vedieť vyhodnocovať a vedieť sa rozhodnúť. Počúvajte aj tých, ktorým neveríte. A naopak, neverte každé slovo tomu, komu veríte. Pravda je vždy niekde medzi. Nie je biela ani čierna. Možno je sivá, možno tmavo šedá. No nikdy nie čierna!

Foto: Facebook, YouTube