Ak ho už nemáte za sebou, tak na vás pravdepodobne ešte len čaká. Máme na mysli nový internetový fenomén, najväčší boom posledných dní, ktorý zasiahol všetkých od facebookových závislákov až po uznávaných športovcov, hudobníkov či politikov. Podstata Ice Bucket Challenge však nespočíva v úlete, ktorý má na tvári vyčariť úsmev a vyprovokovať priateľov k ľadovej sprche, ale v zbierke na liečbu smrteľnej diagnózy skleróza ALS.

Celý príbeh Ice Bucket Challenge v súvislosti s ALS sa začal písať 29. júla, kedy 27-ročný Corey Griffin prišiel s nápadom pomôcť svojmu dlhoročnému kamarátovi, bejzbalovému hráčovi Pateovi Fratesovi trpiacemu amyotrofickou laterálnou sklerózou. Športovec spolu so svojou manželkou najprv k spŕške vyzval hráčov MLB, na čo sa chytili aj hokejisti z NHL a ďalšie známe osobnosti. Ak by vyliatie vody na seba vyzvaní adepti odmietli, pacientom by mali venovať finančný dar. Menšou čiastkou by však mali prispieť aj tí, ktorí sa vodou schladili.

Napriek tomu, že autor nápadu pred niekoľkými dňami tragicky zahynul pri skoku do oceána, odkiaľ sa už bohužiaľ nevynoril, fenomén sa šíri ďalej rýchlejšie ako svetlo a minulý týždeň už bolo vyzbieraných 31,5 milióna dolárov. Slovensko nie je výnimkou a na internete sa objavil reťazec, v ktorom moderátor Michal Sabo vyzval Dominiku Cibulkovú, tá štafetu podala Andrejovi Kiskovi, ten zase Petrovi Saganovi a Peter dokonca vyzval celý parlament na čele s Róbertom Ficom. Okrem nich sa do projektu zapojili aj ďalšie známe osobnosti, no podľa dostupných informácií sa na našom území zatiaľ vyzbieralo len minimálne množstvo peňazí vzhľadom na počet Ice Bucket Challenge videí.

stephen_hawkings_national_h

Čo to vlastne ALS je? 

Amitrofická laterálna skleróza je neliečiteľné ochorenie, pri ktorom odumierajú nervové bunky ovládajúce svalstvo. Pacienti nemajú kontrolu nad pohybom celého svojho tela a v ťažšom štádiu už dýchajú len za pomoci prístrojov, no ich myseľ je úplne zdravá. Táto diagnóza je veľmi ojedinelá, priemerne ňou trpí zo 100 00 ľudí 1,5 človeka. Avšak len okolo 20 % pacientov sa dožije viac ako päť rokov. Medzi tieto ojedinelé prípady patrí aj britský génius, astrofyzik Stephen Hawking, ktorému chorobu diagnostikovali vo veku 21 rokov. Napriek jej ťažkým príznakom učí na Cambridge, a to na rovnakom poste ako Isaacov Newton.

Týmto článkom by sme vás teda radi vyzvali nielen k vizuálnej forme pomoci pre pacientov s ALS, teda (ne)obliatiu sa ľadovou vodou, ale najmä k finančnej, pretože práve tá môže pomôcť ľuďom trpiacim týmto závažným ochorením.

PS: Pozrite si, s akým „poker face“ prijal výzvu náš šéfredaktor Ondrej :)