Ako sa hovorí „Koľko ľudí, toľko chutí“ a rozhodne to platí aj pri výbere hudobného štýlu. Hudba a zvuk nás sprevádzajú od narodenia a zatiaľ čo jedna nám je príjemná a upokojuje, iná nás dráždi, rozosmúti, spôsobi agresiu a podobne. Možno sa vám to bude zdať pritiahnuté za vlasy, ale vybrať si vhodnú hudbu je alchýmia. 

Tóny miesto tabletiek

Vedeli ste, že hudba sa ako liečebná metóda využíva už stáročia? Zvuky ovplyvňujú vegetatívne funkcie človeka (rytmus srdca, činnosť pľúc, dýchanie, látkovú výmenu atď), preto vhodným nasmerovaním dokážu pomáhať a harmonizovať.

Ponúkame vám niekoľko netradično-tradičných hudobných nástrojov, ktorých zvuk vám zmení pohľad na súčasné vnímanie hudby. Mnohé z týchto nástrojov sa používajú v rámci muzikoterapie, teda liečby pomocou hudby.

Berimbau

berimbau

Berimbau je hudobný luk, ktorý sa odnepamäti využíva pri Capoeiri (tradičné brazílske bojové umenie). Skladá sa z drevenej palice napnutej do tvaru luku vďaka oceľovej strune, z tekvice slúžiacej ako rezonátor, kameňa, tenkej bambusovej paličky a hrkálky (caxixi). Hrať na tento hudobný nástroj je zložité a chce to poriadny tréning, ale výsledok znie úchvatne.

Kalimba

Tento hudobný nástroj pochádza z Afriky a je tradičným nástrojom afrických žien. Hrá sa na ňom pomocou prstov, ktoré sa hýbu po kovových jazýčkoch pripevnených o drevenú ozvučnicu. Niekedy sa mu hovorí aj prstové piano. Jeho zvuk pripomína melódiu hracej skrinky.

Dažďová palica (Rain Stick)

Dažďová palica je pôvodom z Južnej Ameriky z púštnych oblastí, kde prší minimálne. Vyrobená je z vysušeného kaktusu naplneného kamienkami. Človek by neveril, čo takýto nástroj dokáže. Otáčaním a prevracaním palice dosiahnete skutočne dlhotrvajúci a veľmi autentický zvuk dažďa. S trochou praxe budete môcť napodobňovať všetky zvuky od mrholenia až po poriadny lejak.

dažďová palica

Koncovka

Ku klasickým slovenským ľudovým nástrojom rozhodne patria kadejaké píšťaly. Koncovka je z tých najstarších, napriek tomu ani dnes nepatrí do starého železa. V poslednej dobe zaznamenáva opätovnú pozornosť a vracia sa najmä vďaka alternatívnej hudbe. Je to vlastne píšťala, ktorá nemá dierky a hrá sa na nej pomocou zmeny intenzity dychu a otvorom na spodku, kde sa prstom redukuje množstvo vydychovaného vzduchu. Jej dĺžka je ovplyvnená ladením (čím je kratšia, tým vyšší tón vydáva). Nielen jej zvuk, ale aj samotná hra na ňu vám privodí príjemné pocity. Môcť si len tak z plných pľúc zapískať prináša pocit slobody.

Drumbľa

Tento hudobný nástroj by ste mohli poznať aspoň z počutia, keďže sa považuje za náš tradičný. Jeho používanie je na Slovensku archeologicky doložené už v 12. storočí. Ide o samoznejúci kovový nástroj, ktorý sa priloží k perám, oprie o jazyk a prstom sa brnká po kovovej strunke uprostred nástroja. Výšku tónu upravujete zväčšovaním a zmenšovaním ústneho otvoru a dýchaním.

Drumbľa

Caisa – hangdrum

Kto počul zvuk tohto netradičného nástroja, zaručene si ho zamiloval. Vyzerá ako UFO loď a aj melódia vychádzajúca z neho je mimozemská. Hrá sa na ňom rukami, akoby na bubon, ale omnoho jemnejšie. Vyrába sa na mieru, preto sa dostať k nemu nie je jednoduché, ale ak si ho zaobstaráte a naučíte sa na ňom hrať, rozhodne zaujmete.

Didgeridoo

Pochádza z Austrálie od pôvodných obyvateľov Aborigéncov. Ten klasický bol z eucalyptového dreva. Ide o jednoduchý dutý valec a keďže je to dychový nástroj, hrá sa na ňom pomocou dychu a vibrovania pier. Zvuk, ktorý didgeridoo vydáva spôsobuje zimomriavky.

didgeridoo

Tibetské misy

Tibetské misy, volané tiež spievajúce misy, nie sú vždy radené medzi hudobné nástroje, ale skôr terapeutické. V skutočnosti je to ľudový nástroj z Tibetu, ktorý bol používaný pri šamanských obradoch k liečeniu a meditáciám. Obvykle sa robia zliatím siedmych kovov, ktoré reprezentujú planéty (zlato – Slnko, meď – Venuša, striebro – Mesiac, ortuť – Merkúr, železo – Mars, olovo – Saturn, cín – Jupiter). Každá tibetská misa je iná, jednak veľkosťou a jednak iným zložením kovov a tým má svoj špecifický originálny zvuk. Hrá sa na ňu pomocou paličky a ladí sa naplnením vodou.

Foto: Youtube