Život v strachu a diktatúre. Aj tak by sa dala definovať každodenná realita mnohých občanov v Severnej Kórei. V týchto pre nás nepochopiteľných podmienkach to však majú ženy ešte omnoho horšie! 

Obyvateľom KĽDR hrozí pracovný tábor či väzenie aj za pre nás úplne bežné veci. Keď chcete slobodu, tu ju určite nenájdete a veľmi rýchlo vás prejde akákoľvek nespokojnosť so situáciou v našej krajine. Samozrejme, všade je čo zlepšovať, no v Severnej Kórei je život naozaj extrémne ťažký. A posledná štúdia organizácie pre ľudské práva odhalila šokujúce skutočnosti.

Členovia „Human Rights Watch“ sa totiž porozprávali s hŕstkou vyvolených, ktorým sa podarilo túto krajinu opustiť. Samozrejme slovo „opustiť“ je príliš slabé na presnú definíciu toho, čo pri svojom úteku z krajiny zažili. Títo ľudia však teraz môžu slobodne rozprávať o hrôzach, ktoré prináša diktátorská vláda vodcu krajiny Kim Čong-Una.

Severná Kórea

Ich rozprávanie sa týkalo najmä postavenia žien v spoločnosti. Tak nejak sa dalo tušiť, že ženy nebudú v tejto krajine rovné mužom. No na povrch vyplávali ešte šokujúcejšie informácie. Vysokopostavení muži si údajne môžu vybrať akúkoľvek ženu a žiadať od nej čokoľvek od pohlavného styku po peniaze. Akúkoľvek znamená aj vydatú či zadanú. Strážnici a policajti v uliciach sa na ženy pozerajú ako na veci a pohlavné zneužívanie je tu tak bežné, že to nikto nepokladá za niečo nezvyčajné či výnimočné.

Ženy sú na to tak veľmi zvyknuté, že to ako zneužívanie dokonca vôbec neberú. Podľa výpovede jednej z nich však potom v noci často plačú a neuvedomujú si prečo. Normálne je to aj pri prechode hraníc medzi KĽDR a Čínou, kde colníci ženy podrobne vypočúvajú a samozrejme využijú šancu na „trošku zábavy“. Štatistiky z prostredia tejto diktatúry však o znásilneniach informujú len v minimálnej miere…

Severná Kórea ženy

Zdroj: Theguardian.com | Foto: Twitter, YouTube