Označiť hoverboard za technologický fail roku 2015 je silné tvrdenie. Stránka mashable má však pomerne silné argumenty.Ak ste si našli pod stromčekom dvojkolesový elektrický transportér, vyvážajte sa, nepadajte z neho, no najmä pamätajte, že to nie je hoverboard. Absolútna bomba Vianoc 2015 a trend, ktorý pomerne rýchlo prišiel aj na Slovensko. Šikovné dvojkolesové vozítko na elektrinu, na ktorom jazda vyzerá akoby ste levitovali. Vozia sa takmer všetci, celebrity spokojne padajú, bežní ľudia sa chcú voziť no, padajú tiež. Nevinná zábavka. Kde je teda problém?

Prvým je, že tieto vozítka sú z drvivej väčšiny čínske výrobky bez riadnych atestácií a previerok. Je to elektronika na úrovni tej, ktorú objednávate z čínskych super populárnych stránok a čudujete sa, ako je možné, že za poštovné v rámci Slovenska platíte niekoľko eur, zatiaľ čo z Číny vám takmer čokoľvek doručia zadarmo. Aby sme však len nekonkrétne neodsudzovali, objavilo sa viacero prípadov, kedy sa tieto dvojkolesové vozidlá počas jazdy vznietili. Alebo len tak vybuchli.

Ďalším dôvodom, prečo je toto vozidlo vyhlásené za technologický fail roku 2015 je, že porušuje zákony. Seagway sa postaral o to, aby vo viacerých krajinách sveta paragrafy hovorili o tom, že sa s vozidlom tohto druhu nemožno voziť po chodníkoch, niekde dokonca ani po cestách a vliezť s ním do verejnej budovy, to vám rovno nasadia klepetá. Zákony rozdiel medzi segwayom a dvojkolesovým hoverboardom nerobia. Ako je to na Slovensku? Kým niekomu nezačne byť ľúto, že nemá zvyšných 300 € a nezačne sa špárať v zákonoch, riešiť vás nebude zrejme nikto.

No a najväčším problémom, najmä v geek svete, je samotný názov. Hoverboard sa totiž prvýkrát objavil vo filme Back to the Future 2 a nechýbal ani v trojke. Vo filme je to lietajúci skateboard bez koliesok. Teda jazda na hoverboarde by mala byť bez kontaktu so zemou. Vlastne to vyzerá ako hádanie sa premotivovaných sci-fi fanúšikov. Jeden názov hore-dolu. Ibaže na filmovom hoverboarde usilovne nepracuje hneď niekoľko firiem nezávislo od seba. Naposledy sa svojim pokrom pochválili inžinieri pracujúci pod značkou ArcaBoard. Podarilo sa im vytvoriť levitujúci board, ktorý funguje na princípe 35 vysokootáčkových ventilátorov, dokáže sa vznášať päť minút, unesie 195 kilo, nabíja sa počas 35 minút a stál by vás približne 20 000 eur.

Že kolesový hoverboard bude kontroverzným výrobkom, sme mohli šípiť už ku koncu roka 2014. Vtedy Segway a zopár menších firiem podali trestné oznámenie za kopírovanie pantentov na firmu Ninebot, jedeného z najväčších výrobcov kolesových hoverboardov. Než sa však stihol spor dotiahnuť do konca, situácia sa zvrtla a spoločnosť vyrábajúca Ninebot kúpila Segway za približne 73,3 milióna eur. Nečakané zvraty sa teda nedejú len vo filmoch.

Zdroj: electrocode.io, mashable.com, youtube.com, vimeo.com