Vedeckému tímu pod vedením Lee Bergera sa podarilo odhaliť neuveriteľný objav, ktorý možno zmení poznatky o vývoji človeka. V jaskyni, asi 50 km od Johannesburgu, v štáte Juhoafrická republika, totiž objavili pozostatky nového druhu človeka, ktorý dostal názov Homo naledi.Jaskynný systém, v ktorej pozostatky našli, má názov Rising Star. K objavu prišlo ešte v roku 2013 vďaka amatérskym jaskyniarom, Rickovi Hunterovi a Stevenovi Tuckerovi.  Tím Lee Bergera, profesora paleoantropológie na univerzite vo Witwatersrande v ten čas skúmal na inom mieste. Po nahlásení objavu začal Bergerov tím okamžitý prieskum jaskynného komplexu.

Dostať sa ďalej však bolo zložitejšie, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Bolo totiž treba prekonať dva priechody, z ktorých ten širší, „Superman´s crawl”, je široký len niečo cez 25 cm. Ten užší, Dragon´s back”, je široký dokonca len 20 cm. Je to 12 metrov hlboká  šachta. Avšak Berger cez sociálne siete našiel šesť jaskyniarok, ktoré mali znalosti z archeológie a odkrývania fosílií a dokázali sa pretlačiť cez úzke priechody. So sebou si vzali aj kamery, napojené na takmer 3,5 km dlhý optický kábel.dinaledi

Komora Dinaledi, ktorú odhalili, ležala 12 metrov pod povrchom zeme. V nej výskumníci našli až 1550 kostí doposiaľ neznámeho ľudského druhu. Podľa ďalšieho výskumu pozostatky patrili mužom aj ženám, od detí až po starých ľudí. Dokopy sa tu nachádzalo 15 jedincov tohto druhu. Boli nájdené aj štyri lebky, z ktorých bola neskôr vytvorená rekonštrukcia tváre.

Správa z výskumu, ktorá bola len nedávno uverejnená v magazíne eLife, ďalej spomína, že jedinec bol vysoký okolo 1,5 metra, ženy boli menšie, a vážil niečo cez 45 kilogramov. Mal lebku a zuby už podobné rodu Homo, do ktorého bol zaradený, avšak jeho mozog bol malý a primitívny. Zvládal používanie jednoduchých nástrojov, jeho prsty boli ešte stále uspôsobené na šplhanie po stromoch.

Vedci zatiaľ presne nevedia určiť vek tohto nálezu. Podľa niektorých sú kosti podobné kostiam rodu Homo erectus, ktorý obýval aj túto časť Afriky pred 1,5 miliónom rokov. Niektorí idú ešte ďalej a vek kostí odhadujú až na 3 milióny rokov.

Homo naledi a profesor Berger
Lebka Homo naledi v ruke objaviteľa, profesora Lee Bergera

Podľa správy z časopisu eLife mal Homo naledi už rituálne správanie, avšak doteraz najstaršie nálezy hovorili o tomto druhu správania až v období pred 200 000 rokmi. Doteraz sa výskumníci nezhodli na fakte, ako sa títo ľudia do jaskyne vôbec dostali a ako zomreli, avšak profesor Berger sa domnieva, že títo jedinci tu boli pochovaní. Preto sa spomína rituálne správanie tohto druhu. Komora, v ktorej sa ostatky našli, mohla slúžiť výlučne na pohrebné účely.

Podľa Bergera by mohol byť tento druh človeka akýmsi „mostom medzi primitívnejšími vzpriamenými primátmi a človekom. Nález však určite zamotá vývojové stupne pri prechode od primátov k rodu Homo. Zároveň sa jedná aj o najväčší takýto nález v Afrike.

homonaledi2
Rekonštrukcia tváre Homo naledi

Októbrové vydanie časopisu National Geografic bude špeciálne venované tomuto nálezu. Spoločnosť National Geografic Society totiž financovala túto expedíciu. V najbližšom vydaní časopisu budú zverejnené, okrem fotiek miesta nálezu a kostí Homo eledi aj fotky rekonštrukcie tváre tohto druhu, aj keď niekoľko fotiek bolo verejnosti sprístupnené už teraz. Mimochodom, naledi znamená z prekladu jazyka Sotho hviezdu.

Zdroj: theguardian.com, vat.pravda.sk, tech.sme.sk  Foto: news.wisc.edu, fox13now.com, motherboard.vice.com