Česko-slovenská hokejová legenda v tom má jasno. Niekdajší skvelý hokejista Bedřich Brunclík povedal, čo si  v skutočnosti myslí o účasti Slovana Bratislava v nadnárodnej KHL. A servítku si pred ústa pri tvrdení o belasom celku veru nekládol.Bedřích Brunclík je síce rodákom z Českej republiky, 16 odohraných sezón v drese Košíc ale zavážilo v jeho živote natoľko, že legendárny hokejista si našiel nový domov – žijúca legenda sa usadila v metropole východného Slovenska, kde pôsobí aj po ukončení svojej aktívnej hokejovej kariéry. Brunclík zasadol po boku nemenej známych hokejových legiend zo Slovenska i z Česka na lavičku jedného z mládežníckych družstiev HC Košice a pôsobí tu ako jeho hlavný tréner.

Brunclík si, pochopiteľne, pamätá aj na časy najväčšej slávy najvyššej hokejovej súťaže Slovenska, kedy bol ešte Slovan Bratislava jej účastníkom. Liga bola vtedy podľa slov Brunclíka kvalitatívne niekde celkom inde ako teraz. Jedným z hlavných dôvodov pritom boli vyšperkované šlágre medzi Košicami a Bratislavou, avšak v tom čase prispievali ku skvalitneniu súťaže aj hokejové bašty ako Trenčín či Skalica.

S odchodom Slovana odišlo z ligy tiež množstvo peňazí. Sponzori si totiž dobre premysleli, či budú prispievať na svoju reklamu v rámci Slovenska alebo Európy. „Slovenský hokej je tunelovaný účasťou Slovana v KHL. Nekritizujem priamo Slovan ako klub. Ten chcel hrať vždy prím a byť na vrchole. Jeho účasť v KHL ale spôsobila odliv peňazí zo slovenského hokeja. Je to generálny problém našej ligy a dôvod toho, prečo je taká priemerná. Nedokážeme v nej udržať kvalitných hráčov, ktorí by mohli zvyšovať úroveň,“ rozhovoril sa Bedřich Brunclík v rozhovore pre hokej.sk.

Každý vraví o obrovskom úspechu Slovana. O akom?

Brunclík si pri tvrdeniach o postupe Slovana do play-off KHL, a teda o akomsi úspechu svetového formátu, nekládol servítku pred ústa. „Slovan uhral ôsme miesto v konferencii, v play-off nezískali ani víťazstvo a televízia i noviny ospevovali obrovský úspech. Svet, zrúť sa. Na druhej strane z radov tímu počúvame, aké ťažké to mali a koľko sa museli nacestovať. Ja tvrdím, že sa zbytočne promenádovali po Ázii. To, že cestovali niekam k Japonsku a v budúcnosti ich čakajú možno cesty do Číny, nepovažujem za veci, ktoré pomáhajú hokeju. Tréner potom vyhlási, že pod vypadnutie s CSKA sa podpísala aj dlhá cesta zo záveru základnej časti a hráči mali prázdne hlavy. Iste, existuje psychologický faktor menom aklimatizácia a takéto cesty cez množstvo časových pásiem musia mať následky,“ pokračoval mládežnícky tréner HC Košice.

 

Brunclíkovi sa nepáči predovšetkým fakt, že zatiaľ čo Slovan míňa na svoj chod v KHL milióny eur, tímy v najvyššej hokejovej súťaži Slovenska prežívajú finančné suchoty. „Vezmite si len, koľko Slovan za štyri roky premrhal peňazí. Keby mali časť tých peňazí Martin či Poprad, mohli udržať v slovenskej lige celý rad kvalitných hráčov. Ak by ich mala Skalica, nemusela skončiť ako skončila. V zahraničí sa nám smejú a krútia hlavami nad tým, že sme to tu pripustili. Jeden klub sa zabáva a zvyšné živoria,“ zamyslel sa Brunclík. „Situácia je zlá, stagnácia či dokonca zaostávanie bude pokračovať. Predtým sme porážali Švédov či Fínov. Obávam sa, že tie časy sú preč a pri účasti Slovana v KHL sa bude tá priepasť len zväčšovať. Extraligové kluby nemajú ešte v auguste kádre a Bratislava utratila za štyri roky v KHL ťažké desiatky miliónov eur. Doslova ich premrhali. Aj tento rok živili dvoch brankárov zo zámoria, Čechov i Slovincov. Tým platil desaťtisícové platy a my sa tu pozeráme, ako kluby riešia v septembri splátkové kalendáre a dlhujú na všetky strany. Načo by sme si brali príklad z “hlúpych” štátov, ako sú Švajčiarsko či Švédsko, keď tu môžeme mať KHL a na domácej scéne látať jeden problém druhým. V Slovane nechávame zbohatnúť cudzincov a naši hráči žijú na dlh,“ uzavrela hokejová legenda rozhovor.

Zdroj: Hokej.sk | Foto: hotejpoprad.skTipsportliga.hockey

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.