Hľadáte si (nové) zamestnanie? V tom prípade spozornite, personálni manažéri totiž spísali TOP 14 najčastejších chýb, ktorými sa prácechtiví uchádzači diskvalifikujú už pri takej obyčajnej veci, akou je zaslanie životopisu.Budem najrýchlejší

Veľký omyl veľa uchádzačov. „Na portál s ponukami práce zavesíme inzerát a do 5-tich minút máme schránku plnú „uchádzačov“, je však jednoznačné, že sú to obyčajní „profesijní spammeri“, ktorí si inzerát ani len neprečítali, nemajú najmenšiu šajnu, čo by malo byť náplňou ich práce a ich časť zodpovednosti v rámci fungovania spoločnosti. Už len jednoducho pre to, že za tých pár minút, čo prešlo, odkedy sme ho zverejnili, je nemožné si ho dôkladne preštudovať. Pošlú všade životopis a čo je horšie aj univerzálny sprievodný text (ktorý často ani nepasuje na našu firmu). O univerzálnom „motivačnom liste“, ktorý vlastne motivačným listom nie je, ani nehovorím, to je úplný fail, rovno ich životopisy hádžem do koša“ – hovorí skúsený personalista.

Ten istý motivačný list pre všetky ponuky

Čo je to motivačný list: V motivačnom liste sa prihovárate danej spoločnosti a popisujete v ňom, aká je vaša motivácia (odtiaľ názov motivačný list) pracovať pre danú spoločnosť na danom pracovnom mieste. Je nemožné, aby ste mali jeden a ten istý motivačný list pre viacero pozícii či viacero firiem. Ak máte niekde naozaj veľkú chuť pracovať – sadnite si a zamyslite sa nad tým, prečo by ste sa chceli zamestnať práve v danej firme (odkiaľ ju poznáte, čím vás oslovila) a práve na danej pozícii (čo by vás na tom bavilo, prečo vás to láka, prečo chcete pracovať práve na danej pozícii).

Môj životopis o ničom nehovorí

„Kúpte si ma, som mačka vo vreci“ – toto často kričí z veľkej časti životopisov. Skúste preto pri jeho písaní myslieť na to, že ten, kto váš životopis bude čítať, bude hľadať nejaký záchytný bod, ktorý ho zaujme. Ak napíšete životopis v odsekoch iba s dátumami (ktoré nikto nečíta) a názvami firiem, kde ste pracovali (ktoré nikto okrem vás nepozná), len ťažko môže niekto z vášho životopisu vydedukovať, či ste alebo nie ste vhodný kandidát na nejakú pozíciu.

Ako na to: Okrem toho, že ku každej pracovnej pozícii napíšte jej názov, vlastnými slovami ju aj opíšte, čo bola vaša náplň práce, za čo všetko ste boli zodpovedný a nehanbite sa napísať aj svoje (alebo aspoň tie najdôležitejšie) pracovné úspechy. Za čo vás niekto pochválil? Za čo ste boli odmenený? To všetko je veľmi dôležité – vám sa to môže zdať ako úplná blbosť, ale práve možno niekoho, kto mal na starosti niečo rovnako „smiešne“ ako vy v prechádzajúcej práci, hľadajú aj v tej novej…

poc2

Vôbec si neprečítam ponuku

Vidíte na profesijnom portáli niečo len trošku zaujímavé a už klikáte „odoslať životopis“ aj so svojím univerzálnym (nerobte to!) sprievodným listom. A prečítali ste si aspoň inštrukcie pre uchádzačov? Typicky je tam napísané: „Ak vás naša ponuka zaujala, urobte to a to, pošlite to a to“. Neverili by ste, ale podľa štatistík nami oslovených perosnalistov iba jedna z piatich reakcií na inzerát o práci obsahuje všetky náležitosti, ktoré sú v inzeráte uvedené. Môžete byť na danú pozíciu super dobrý kandidát a mohli by ste celé výberové konanie vyhrať – čo na tom, keď asistentka personalistu, ktorá má na starosť pretriediť uchádzačov podľa toho, či zaslali všetky náležitosti, dá váš životopis kvôli malej hlúposti na kopu „nevyhovuje“.

Ak potencionálny zamestnávateľ od vás chce, aby ste niečo poslali, pošlite všetko. Nemyslite si, že má niekto čas vás spätne kontaktovať a prosiť, aby ste poslali ešte niečo, čo ste už poslať mali. Takto to nefunguje. Na jednu pracovnú pozíciu sa často uchádzajú stovky uchádzačov – vyberú jednoducho z tých, ktorí poslali požadované veci. Neoberajte sa preto o šancu len pre svoju nepozornosť / hlúposť a vždy si niekoľkokrát skontrolujte, či ste poslali všetko, čo bolo v inzeráte napísané.

Napíšem, že by som sa rád dozvedel / prezradil viac

Často sa stáva, že žiadateľ o prácu pošle veľmi strohé informácie s dodatkom, že „by sa rád o danej pracovnej pozícii dozvedel viac“ alebo „že by rád o sebe povedal viac na pracovnom pohovore“, prípadne kombinácia týchto „sprostostí“. Vážený – vy nie ste v pozícii, kto sa má niečo dozvedať alebo zatajovať nejaké dôležité informácie, aby ste zaujali. Vykašlú sa na vás – ako bolo povedané – na jednu pracovnú pozíciu sa obvykle hlásia stovky uchádzačov – zašlite vyčerpávajúce informácie hneď na „prvú šupu“ a keď vás niekto pozve na pohovor alebo vyzve, že sa môžete niečo opýtať – vtedy sa pýtajte – ale pozor, aby ste sa nediskvalifikovali hneď prvou otázkou! Čítajte ďalej.

Hrabem sa na pracovný pohovor

„Dobrý deň, som Veronika Kováčiková, chcem u vás pracovať a viac vám o sebe prezradím na pracovnom pohovore.“ – veríme, že po tom všetkom, čo bolo napísané vyššie, vám nemusíme ozrejmovať, akú blbosť Veronika napísala. Na pohovor vás pozve spoločnosť (ak vôbec nejaké pohovory bude robiť – čo ak sa všetko rieši na diaľku – dotazníkom alebo telefonicky?) Alebo je pred pracovným pohovorom ešte viac kôl výberového konania? Nehrabte sa na pracovný pohovor už pri zasielaní životopisu. Zostaňte skromný a pokorný.

Business woman working at home with pc writing

„Napíšte mi, koľko budem zarábať!“

„Dobrý deň, videl som váš inzerát a chcel by som sa opýtať, koľko platíte na hodinu. Ďakujem“. Tak toto je absolútne najväčší fail, aký môžete urobiť! „Ten, kto sa pýta na odmenu ešte pred tým, aby vedel, čo všetko, čo konkrétne a čo detailne bude v náplni jeho práce, kompetencii a zodpovednosti, ten nebude dobrý pracovník“ zhodujú sa odborníci. Personalisti dokonca často skúmajú a zámerne vás naťahujú, aby videli, v ktorej časti prijímacieho konania sa opýtate na plat.

Zapamätajte si: Na plat sa pýtajte už úplne, úplne ako na poslednú vec alebo nechajte zamestnávateľa, aby vám o plate povedal sám. Obe strany vedia, že vás to zaujíma a je to legitímne vedieť, avšak nie pred tým, ako budete dokonale oboznámený s tým, čo všetko musíte urobiť a splniť, aby ste vašu plácu dostali.

Napíšem, čo nespĺňam

Dobrý deň, vo vašom inzeráte sa píše, že hľadáte skúseného grafika, ktorý vie pracovať s programom InDesign a má minimálne trojročnú prax. Ja mám síce iba dva a pol ročnú prax a s InDesign-om nerobím, robím iba vo Photoshope, ale rád by som sa napriek tomu uchádzal…“ Prosím vás, ak s niekým vediete vojnu a chcete ju vyhrať – tak mu predsa nebudete prezrádzať, že vaše tanky majú najmenej panciera vzadu naľavo nad pásom a že v nádrži máte benzínu iba na 3 kilometre. Skúste ísť na to inak. Ak niekto vyžaduje trojročnú prax a vy máte iba dva a pol – čert to zober – napíšte, že áno, mám trojročnú prax! V prvom kole si to nikto nebude overovať a do druhého očaríte tým, ako skvele viete robiť v InDesign-e, pretože si do druhého kola zaplatíte rýchlokurz, na ktorom zistíte, že InDesign sa ovláda presne takisto ako Photoshop, a že sú tam iba maličké rozdiely, takže ste vlastne: InDesign profík s praxou tri roky. Keď si to bude čítať tá asistentka, ktorej úlohou je vytriediť životopisy, podľa toho, či uchádzači spĺňajú kritériá – tak vás dá na kopu „presne tohto hľadáme“. To, že niečo teraz neviete, neznamená, že to nebudete vedieť o týždeň!

Pamätajte: Fake it, until make it & Odvážnym šťastie praje! (ak sa to nepreháňa)

Žiadam vás o prijatie a môžem nastúpiť ihneď!

„… a za kladné vybavenie žiadosti vopred ďakujem“. Prosím vás, ak sa neuchádzate do štátnej správy, tak na toto rýchlo zabudnite. Takto to nefunguje. Vy sa uchádzate o prácu a nastúpiť ihneď môžete tak na pracovný pohovor, na ktorý, ak budete spĺňať všetky podmienky a nastane zázračná konštelácia hviezd a niekomu sa zapáčite (manažér tiež nemá čas sa stretnúť so všetkými uchádzačmi, jednoducho povie asistentovi, aby mu vybral 10 najlepších, ktorí podľa neho spĺňajú kritéria), potom môžete, ak sa vás niekto opýta, informovať o tom, že môžete nastúpiť ihneď.

Ale pozor – ako hovoria oslovení odborníci – aj to vám môže ubrať body: Ste nezamestnaný? Prečo? Ste na tom tak zle, že ste prišli o prácu a medzitým si nič nenašli? Okamžite vzbudzujete nedôveru. Naopak, mierny blaf typu: „Nebude to jednoduché, mám vo svojom aktuálnom zamestnaní ešte nejaké úlohy, ktoré som prisľúbil dokončiť v štandardnej kvalite, ale pokúsim sa vyhovieť potrebám vašej spoločnosti a nastúpiť akonáhle to bude pre vás nevyhnutné“. Okamžite máte +10 bodov (povedali ste: som veľmi zodpovedný – prisľúbil som dokončenie úloh a chcem to vykonať; moja práca je veľmi kvalitná – môj predchádzajúci zamestnávateľ nemá nikoho lepšieho, ako som ja, takže musím dokončiť úlohy).

Ešte raz a pre istotu: Ak ste si mysleli, že životopis a motivačný list je vlastne formálna žiadosť – napíšem ju ako za socializmu (dobrý deň, týmto vás žiadam…, vaša ponuka číslo… za kladné vybavenie vopred ďakujem) a že vás musia prijať, iba pre to ste tieto dokumenty napísali formálne správne, ste na veľkom, velikánskom omyle!

sokovany muz

„20 rokov som pracoval ako… (doplňte), takže mám bohaté skúsenosti a som najlepší, akého môžete mať!“

Ak ste niekde pracovali 20 rokov, vôbec to nemusí znamenať, že ste najväčší odborník v danej oblasti. Práve naopak – za 20 rokov ste sa nikam neposunuli a boli ste stále na tej istej pozícii? To je veľmi podozrivé. Nijaká spoločnosť neprejavila záujem o vaše služby? Asi nebudete „najlepší“. A vy sám ste za 20 rokov nemali žiadne ambície „ísť vyššie“? Nie? Hovorí to o vás, že ste lenivec a možno až poflakovač, čo 20 rokov bral plat „za nič“. Alebo ste ambície mali, ale nikde inde vás nevzali? Takže na tom nebudete zrovna najlepšie, ak ste nevyhrali žiadny iný konkurz.

Dávajte si veľký pozor, ako sa „predávate“ a radšej sa veľmi nekomentuje – podávajte fakty, v čo najlepšom možnom svetle.

Životopis plný gramtických chýb

O tomto sa nebudeme ani baviť – ak si nedáte ani toľko námahy, že svoj životopis dáte skontrolovať tete Vierke, čo má gramatiku na 100% úrovni, aby ste tam nemali žiadnu do očí bijúcu (to bude aj jediná) chybu alebo preklep, ste automaticky diskvalifikovaný – lajdák, bodka. Dovi. Ďalší.

Je podmienka podmienkou?

„Dobrý deň, našla som Vašu ponuku práce, píšete, že hľadáte človeka s jedným rokom praxe – to je podmienka?“ Smejete sa? Ale toto reálne ľudia píšu a nie je ich málo. Na toto vám však nikto neodpovie. Ste diskvalifikovaný. Predstavte si, že vypijete kávu v kaviarni a pri odchode vám čašník vystaví účet a žiada zaplatiť. Tiež sa ho nepýtate, či je to podmienka. Keď raz niekto chce, aby mal dotyčný rok prax, tak áno – rok prax je podmienka, ako aj ostatné podmienky, ktoré boli v inzeráte uvedené. Nikto sa pri tvorbe inzerátov nenudí a nevypisuje tam blbosti, len aby zúžil okruh uchádzačov. Ak niečo nespĺňate a ani nemáte šancu sa to behom pár týždňov naučiť – tak hľadajte niečo, kde danú podmienku nevyžadujú.

Človek s e-mailovou adresou 96Jozko96@azet.sk

Prosím vás, urobte si e-mailovú adresu v tvare vasemenopriezvisko@nieco.nieco – maximálne tam zakomponujte nejaké číslo, ak už je vaše meno obsadené. Nikto vás nebude brať vážne s adresou malamorskavila@pripecena.sk.

Rada na záver:

O tom, či vás pozvú alebo nepozvú na pracovný pohovor, rozhoduje často náhoda. Ale ako všetko v našich životoch, aj pri uchádzaní o prácu máme možnosť mierne ovplyvniť pravdepodobnosť tejto „náhody“. Preto ak ste boli napríklad (opakujeme: NAPRÍKLAD) v bývalej práci najusilovnejší triedič separovaného odpadu, pokojne to do životopisu napíšte – možno človek, ktorý to číta, premýšľa rovnako ekologicky ako vy, a bude mu sympatické, že ste „rovnako zmýšľajúci človek“ a rozhodne sa vám pri konečnom výbere prihodiť nejaké body naviac „iba tak“. Verte nám, takto to funguje.

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Depositphotos

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ondrej
Šéfredaktor a zakladateľ. Stará sa o štruktúru magazínu, robí väčšinu hlavných rozhovorov, technologických a auto-moto článkov. O to, aby boli naši čitatelia spokojní sa stará osobne a dlho do noci odpovedá na ich e-maily a správy na Facebooku.