Po dlhšom čase som si prezrel niektoré internetové servery ponúkajúce prácu a musím uznať, že ma zahrialo pri srdci, že nejakú tú robotu už mám.

Skúšali ste si v poslednej dobe zohnať prácu prostredníctvom internetu? Ak áno, tak potom pravdepodobne s veľmi smutným výsledkom. Hneď na začiatok vás ako Slováka upúta najmä to, že väčšina ponúk práce nie je písaná vo vašom materinskom jazyku… Takže pokiaľ neovládate angličtinu alebo nemčinu, viac ako polovicu môžete rovno zavrhnúť. Ak máte to šťastie ako ja a cudzí jazyk ako-tak ovládate, pustíte sa s nadšením do čítania vašich prípadných budúcich povinností. Samozrejme, s očakávaním, že keďže je stránka písaná v angličtine, bude práca v nadnárodnej korporácii adekvátne zaujímavá a finančne ohodnotená. Omyl… V ďalších riadkoch sa totiž dočítate, že budete obsluhovať kopírku, pripadne kávovar a cudzí jazyk potrebujete pravdepodobne preto, lebo menu zariadenia nie je písané v slovenčine. Iste, že nie je na škodu mať v životopise uvedené, že ste vysokoškolským absolventom, nakoľko skopírovať papier či uvariť čaj je podľa vedenia nadnárodnej korporácie výkon hodný majstra a neradno veci podceniť a prenechať takúto úlohu stredoškolákovi. Pravda, čo čakať od firiem s pôvodom v krajinách, v ktorých pribaľujú návod na použitie ku fľaške od malinovky.

Prečítajte si tiež: Ako byť na pracovnom pohovore za úplného debila

Ak už máte to šťastie, že si vás po dôkladnom preštudovaní životopisu spolu s priloženým motivačným listom pozvú na pohovor kvôli práci dievčaťa pre všetko, až vtedy príde skutočná zábava. Zväčša si prisadnete ku kope ďalších kandidátov natlačených v jednej miestnosti a čakáte, kým na vás príde rad. Prečo by sa váš budúci zamestnávateľ mal snažiť vystupovať seriózne a vážiť si váš čas?! Veď si hľadáte prácu, takže ste pravdepodobne nezamestnaný, a teda si pol dňa rád posedíte v malej, nevetranej miestnosti, ktorou sa nesie aróma ako v babskej šatni po telocviku. Strávite zopár chvíľ so svojou konkurenciou, dáte si kávu z automatu a môže sa ísť na to. Konečne si vás pozvú do kancelárie, kde sedí jeden, prípadne viac členov výberovej komisie a začnú vám klásť otázky.

pohovor 1

Jedna z obľúbený otázok firiem ponúkajúcich neperspektívne či dokonca podradné miesta, na ktoré sa človek zvyčajne hlási len pod ťarchou bezvýchodiskovej životnej situácie, prípadne ak je nekonečný srandista, ktorého proste baví vykonávanie práce, z ktorej sotva vyžije a ktorá rozvíja jeho kreatívne schopnosti asi ako štrk ústnu hygienu, je:  „Ako si predstavujete svoju budúcnosť o 10 rokov?“, na čo sa, samozrejme, ponúka jediná logická odpoveď:  „Čo najďalej odtiaľto.“, prípadne kopanec do rozkroku vášho potenciálneho nadriadeného. To ale neodporúčam, pretože nie každý zamestnávateľ počas výberového konania rád mení farby. Ak teda pohovorom prejdete úspešne a budete tým, nazvime ho, šťastlivcom, prevalcujú vás ďalšou senzačnou informáciou, a to v podobe ponúkaného platu 350 €. Povedzme si narovinu, že to nie je zlé. Napríklad v takej Bratislave z toho vykryjete nájom garzonky skoro na celý mesiac a tých pár drobných, ktoré potrebujete na každodenné radosti života, akými sú rožok či toaletný papier, vám určite s radosťou nejaká tá nebankovka požičia. Prajem vám šťastnú ruku pri výbere nového povolania…