Veľa diskutované zoskupenie hráčov s názvom Team Europe odštartoval za morom veľmi ostro sledovanú hokejovú udalosť Svetový Pohár. Ide o turnaj na ktorom štartujú hráči výlučne zo severo-americkej NHL, rozdelený na tímy podľa národnosti.Na turnaji štartuje spolu 8 tímov:

  • Kanada
  • Česká Republika
  • Tím Európy (pozostávajúci z hráčov Slovenska (6), Nemecka (6), Švajčiarska (3), Dánska (3), Francúzska (1), Slovinska (1), Rakúska (1), Nórska (1) a Talianska (1))
  • Fínsko
  • Výber Severnej Ameriky (teda akési “béčko” tímov USA a Kanady do 23 rokov)
  • Rusko
  • Švédsko
  • USA

O veľký rozruch sa postarali včera večer “naši” (rozumej Tím Európy), ktorí si prekvapivo pomerne hladko poradili s vysoko favorizovaným tímom USA 3:0, po tretinách 1:0, 2:0 a 0:0. O výhru sa nemalým prínosom postarali aj naši hráči: Gáborík (otvárací gól po prihrávke Nielsena) ale najmä vynikajúco chytajúci Jaro Halák (v bránke počas celého zápasu, kryjúci 35 striel súpera)

Rekapitulácia zápasu:

Tím Európy – USA 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 5. Gáborík (Nielsen, Zuccarello), 25. Draisaitl (Niederreiter, Rieder), 39. Bellemare (Hansen, Ehrhoff)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Dwyer, Sutherland – Heyer, Amell.

Zostavy
Tím Európy: Halák – Sekera, Chára, Seidenberg, Josi, Streit, Ehrhoff – Hossa, Kopitar, Tatar – Gáborík, Nielsen, Zuccarello – Rieder, Draisaitl, Niederreiter – Hansen, Bellemare, Vanek. Tréner: R. Krueger.
USA: Quick – Niskanen, McDonagh, Carlson, Suter, J. Johnson, E. Johnson – Oshie, Kesler, Pacioretty – P. Kane, Stepan, J. van Riemsdyk – Wheeler, Pavelski, Parise – Backes, Dubinsky, Abdelkader. Tréner: John Tortorella

1630

Povedali po zápase:

Marián Gáborík, strelec víťazného gólu (zdroj TV Dajto): “Hrali sme od začiatku zodpovedne. Vytvárali sme si v kontrách prečíslenia a Jaro bol v bránke fantastický. Bol to kolektívny výkon. Odohrali sme dobre aj oslabenia a hoci nás prestrieľali, nemám pocit, že by mali nejako veľa šancí. Američania naopak prepadávali a my sme si okrem gólov vytvorili aj ďalšie príležitosti. Ale ako som zdôraznil, hrali sme ako jednotliaty tím a najmä veľmi zodpovedne. Je to výborné víťazstvo, teraz si oddýchneme a pozajtra idem proti Čechom.”

Jaroslav Halák, brankár Tímu Európy, ktorý kryl 35 striel (zdroj nhl.com): „Mylsím si, že chalani spravili v prvej tretine veľmi dobrú robotu. Veľa sme im toho nedovolili. Ak sa pozriete na strely v prve časti, bolo to 6:5 pre USA, čo ma dostalo do hry. Ako zápas pokračoval, cítil som sa stále komfortnejšie a chalani sa stále zlepšovali.”

Anže Kopitar, kapitán Tímu Európy (zdroj nhl.com, Twitter): „Dnes sme ukázali, že dokážeme hrať proti tak veľkému tímu, akým je USA. Máme však čo robiť, aby sme niečo podobné ukázali v nasledujúcom súboji proti Česku. Majú výborné mužstvo s množstvom zručných hráčov.“

Leon Draisaitl, strelec druhého gólu (zdroj nhl.com): „Vieme, čoho sme schopní. Dali nám nálepku outsidera a myslím, že sme všetci tomu porozumeli. Na druhej strane aj my máme v tíme tiež niekoľko naozaj skvelých hráčov s množstvom skúseností.”

Ralph Krueger, tréner Tímu Európy (zdroj nhl.com): „Myslím si, že výhra nás postavila na turnaji do zábavnej pozície a chceme sa v nej udržať čo najdlhšie. Pred sebou však máme ďalšiu prácu, zatiaľ sme nič nedosiahli.”

John Tortorella, tréner USA (zdroj nhl.com): „Myslím, že snahu nám nemožno uprieť. Napriek nešťastnému vývoju zápasu sme sa snažili ostať sústredení. Nedarilo sa nám však vytvárať si lepšie šance. Puk sme mali na hokejkách o niečo viac, ale nepreniesli sme to do vytvárania si šancí. Naša cesta je teraz oveľa zložitejšia, ale máme dobrú skupinu. Nasledujúce dni strávime prípravou na ďalší zápas proti Kanade.“

Patrick Kane, útočník USA: „Asi sme si priali hrať o deň neskôr. Nasledujúce dva budú pre nás veľmi dlhé. Pozrieme si video a poučíme sa z chýb, ktoré sme urobili. Musíme nájsť spôsob, akým chceme hrať a vylepšiť to.“

Zdroj: Aktuality.sk, wch2016.com | Foto: wch2016.com, nhl.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ondrej
Šéfredaktor a zakladateľ. Stará sa o štruktúru magazínu, robí väčšinu hlavných rozhovorov, technologických a auto-moto článkov. O to, aby boli naši čitatelia spokojní sa stará osobne a dlho do noci odpovedá na ich e-maily a správy na Facebooku.