Je tomu deň čo francúzsku metropolu zasiahla vlna teroristických útokov. Parížom sa ozývali výbuchy a streľba zo všetkých strán. Útoky, ktoré sa odohrali v blízkosti štadiónu, koncertnej siene a miestnej kaviarne sú najhorším teroristickým počinom v rámci moderných francúzskych dejín. Prezident Hollande vyhlásil výnimočný stav a Islamský štát mobilizuje armádu. Čo bude ďalej?V piatok, 13. novembra sa Parížom začali ozývať výbuchy a streľba. Teroristi, de facto vojaci Islamského štátu, zaútočili na futbalový štadión, obsadili miestnu koncertnú sieň a kaviareň. Kým sa ozbrojeným zložkám podarilo skupinu teroristov spacifikovať, za obeť padlo viac ako 120 ľudských životov z radov civilného obyvateľstva. Ako neskôr úrady uviedli, teroristi nemali záujem s ozbrojenými zložkami vyjednávať, nekládli žiadne požiadavky. Ich jediným cieľom bolo zabiť čo možno najväčší počet ľudí. Mnoho Parížanov je stále nezvestných a miestne úrady komunikujú len s okruhom najbližších rodín pozostalých.

Parížske nemocnice uvádzajú, že bezprostredne po útokoch hospitalizovali viac ako 300 osôb! Táto bilancia zahŕňa aj 43 príbuzných obetí, ktorí utrpeli ťažký šok. Francúzsky prezident Francois Hollande označil tento útok za akt vojny. Rozhodol sa vyhlásiť výnimočný stav a uzavrieť hranice. “Francúzsko bude k všetkým barbarom zo skupiny Islamského štátu nemilosrdné! Použijeme všetky možné prostriedky a to ako vo vnútri tak i mimo krajiny” prehlásil prezident. Francúzsko ako člen koalície, ktorá je vedená Spojenými štátmi v súčasnosti bombarduje ciele Islamského štátu v Sýrií  a v Iraku. Francúzske jednotky operujú proti IS aj na území Afriky.

Odpoveď zo strany Islamského štátu na seba nenechala dlho čakať. Hneď na druhý deň zverejnili na internete video, v ktorom odpovedajú Francúzom a vyhrážajú sa ďalšími útokmi. Mediálne centrum Islamského štátu al-Haját vyslalo túto hrozbu prostredníctvom militanta, ktorý vyzýva tzv. “spiace bunky” na ďalšie útoky na Paríž. “Pokiaľ nás budete bombardovať, nebudete žiť v mieri! Budete sa báť ísť na ulicu a zájsť si do obchodu!” Vyhráža sa na videu bradatý, ozbrojený militant francúzskemu ľudu.

Islamský štát v súčasnosti ovláda na území Sýrie a Iráku oblasť o rozlohe viac ako 300 000 km2, čo je územie takmer o rozlohe Talianska. Na mieste je teda otázka, ktorá vláda je v tejto oblasti tá autonómna. Hlavné sídlo IS je nateraz lokalizované v Sýrskom meste Rakatta. Vo svojej centrále údajne disponuje poloprofesionálnou armádou o sile 200 000 mužov.

Spolupatričnosť k francúzskemu ľudu prejavila väčšina štátov Európskej Únie. Americký prezident Barack Obama uviedol, že tento teroristický počin nevníma ako útok na samotné Francúzsko, ale ako útok na princípy demokracie. Podľa jeho slov je Amerika pripravená poskytnúť Francúzsku akúkoľvek pomoc. Predstaviteľka Nemecka Angela Merkelová je v svojich vyhláseniach opatrnejšia. Podľa nej bude najlepším spôsobom boja, tento útok viac menej odignorovať a naďalej žiť hrdo a slobodne, tak ako doteraz.