Aký bol ten prvý impulz v tvojom živote, keď si sa rozhodla, že budeš fotografovať?Keď som mala asi 14 rokov,  čítala som román o jednej fotografke, ktorá vedela zachytiť osobnosť človeka na fotke. To, aký v skutočnosti je. Vtedy som si povedala, že takto by som raz chcela fotiť.  Nevnucovala ľuďom silené, neprirodzené pózy, ale najskôr sa s nimi len rozprávala a čakala na ten správny moment, keď odhalia svoju osobnosť.  Pre mňa bol jej príbeh tvorby portrétov ten impulz, že toto chcem raz vedieť aj ja.

KH photo str01-1

Takže tvojím cieľom je tvoriť portrétnu fotografiu?

Áno, aj. Baví ma pracovať v rôznych sférach fotografie, ale vždy s ľuďmi. V poslednom čase som sa zamilovala aj do svadobnej fotografie. Fotím aj fashion a hlavne mám rada projekty s hlbším zmyslom. Niečo, čo má príbeh.

Fotografuješ aj na staré fotoaparáty s filmami. Kde sa ti darí zachytiť viac ten príbeh: na tvojej starej Yashice alebo zrkadlovke od Canonu? Dajú sa tieto dva svety vôbec porovnávať pri dnešných možnostiach Photoshopu?

Každý ten svet má svoje výhody aj nevýhody. Neviem posúdiť, kde sa mi darí zachytiť ten príbeh lepšie. Pre mňa osobne má čaro fotiť na film hlavne preto, že nevidím hneď výsledok, a preto si musím dať omnoho viac záležať na tom, čo vôbec odfotím. Ale aj s Canonom viem odfotiť fotku a vo  Photoshope ju doupravovať až tak, že vyzerá presne ako zo starého fotoaparátu. Práve preto mám fotenie na film skôr ako také moje hobby.

KH photo str01-4

V čom vidíš rozdiel pri tvorbe svadobnej fotografie s nevestou a ženíchom a pri tvorení fotografií s profesionálnymi modelkami?

Tak rozdiely tam sú, samozrejme. Keďže na svadbe sa snažím zachytiť ich lásku a radosť z toho dňa,  je to pre mňa jednoduché, pretože tí ľudia ju tam cítia. Aj keď zo začiatku sú pri fotení nervózni, celkom sa mi darí ich uvoľniť a zachytiť to ich prirodzené krásne ja.  Pri modelkách je tažšie zachytiť tú emóciu, lebo už majú nacvičené pózy. A ja sa väčšinou snažím zachytiť toho človeka tak, ako ho vnímam ja. Takého, aký vo svojej podstate skutočne je. A na tom sa zas snažím pracovať s modelkami. Aby do tých póz dávali svoju osobnosť. Ale aj pri profesionálnych modelkách záleží, čo nimi chceme dosiahnuť. Či emóciu, alebo len poukázať na nový model šiat.

 Do posledného vydania SLOVAK MAN si nafotila editoriál s Miss Sympathia Carat tuning a jedna z fotografií sa dokonca dostala na titulku magazínu. Bolo to jedno z tvojich prvých glamour fotení. Ako sa na tieto svoje fotografie pozeráš s odstupom času?

Pre oko čitateľa (a to hlavne pánske oko) sú určite pekné, vkusné a príťažlivé, aj keď nie sú poňaté prvoplánovo „provokatívne a vulgárne“. Teraz by som ich však spracovala už úplne inak, lebo každým dňom získavam nové skúsenosti a iné pohľady. Hlavne vtedy som mala zadané určité podmienky. Teraz by som to nafotila viac soulovo, väčšie detaily, intímnejšie a zároveň tajomnejšie. Nedávala by som na každú jednu fotku celú postavu. Urobila by som z toho príbeh. Napríklad detail na rozopnutý zips, na obliekanie podväzku a až na poslednú fotku by som dala celú postavu. Bolo by to veľmi jemné a zároveň sexi.

2014_09_Strana_001

Vieš si predstaviť, že by si sa živila aj takouto fotografiou?

Aj áno, ale muselo by to byť podľa mojich predstáv, musel by tam byť ten spomínaný príbeh. Nemám rada, keď sú fotky vulgárne. A dokonca si viem predstaviť, že by som fotila aj akty. Ale na to musím ešte veľa fotiť a prefotiť sa k tomu, lebo si na to zatiaľ netrúfam. Zatiaľ radšej budem robiť to, čo viem dobre, a to svadobnú fotku, fashion a portrét.

Ktoré sú pre teba najviac inšpiratívne fashion magazíny, respektíve fotografi?

Ako magazín je pre mňa najviac inšpiratívny asi TWDT magazine, keďže s nimi aj spolupracujem a každé fotenie je pre mňa niečo nové, iné a veľmi vela vecí sa tam učím. Robíme editoriály, ktoré by som si sama netrúfla vymyslieť, nieto ešte na   fotiť. Ale okrem toho, samozrejme, sledujem a učím sa z Vogue, Schon!, Qvest, V Magazine,  Ilovefake magazine a mnoho ďalších, ktorých cieľom je hlavne posúvať fotografiu do úplne iných dimenzií. Mám veľa obľúbených svetových fotografov, ktorých sledujem a hľadám v ich tvorbe inšpiráciu. Napríklad mne asi sdrcu a štýlovo najbližší sú Joshua Valdestra a Julia Trotti. Čo sa týka inšpirácie a možno niečoho, čo by som chcela vyskúšať, sú to Renee Robyn, Lara Jade, Amanda Diaz, Emily Soto a veľa ďalších.

KH photo str02-1

Očividne ťa najviac fascinuje fashion fotografia. Na akých miestach by si v živote chcela fotiť?

New York. To je môj sen, dostať sa tam, cítiť ten život veľkomesta a nafotiť nejaký veľmi high fashion editoriál, z ktorého bude cítiť tú mestskú džungľu. To, čo tu v Bratislave (aj keď sa hráme na veľkomesto) nenájdeme. Ale veľmi rada by som fotila aj na púšti, aj v horách, aj v pralese. Chcela by som si vyskúsať všetko. Chcela by som nafotiť celý svet. Ale na to je môj život asi príliš krátky.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Slávka
Nasadená 24 hodín denne, to je naša Slávka, nie je nik, kto by ju nemal rád. Plnohodnotnej zastupuje nášho šéfredaktora a denne rieši milión vecí, aby ste si vy, naši čitatelia mohli čítať každý deň novinky zo všetkých oblastí, ktoré vás zaujímajú.