Slovensko je krajina plná prekvapení a skrytých talentov. Medzi ne istotne patrí aj 19-ročný študent Žilinskej univerzity, ktorý sa vo voľnom čase venuje fotografovaniu. Výsledky jeho tvrdej práce by mal ale vidieť každý z vás! My sme preto aspoň v krátkosti nakukukli do života a umenia Pavla Kostolného.

Pavol Kostolný (19) bol odmalička vedený, najmä svojím otcom, k poznávaniu vesmíra, ktorý ho postupom veku stále viac a viac fascinoval. Keďže jeho detstvo bolo plné astronomických faktov a dokumentárnych seriálov o vesmíre, táto záľuba sa prejavila aj v motívoch jeho budúcich fotografií. Fotografie Pavla Kostolného sú typické najmä zachytávaním nočnej oblohy spôsobom, ktorý vám istotne vyrazí dych.

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto, pozorovateľ foto,

Z Pavlovej nevinnej záľuby sa onedlho stala posadlosť, ktorú rozpútal darček v podobe malého teleskopu. Pomocou neho mladík sledoval napríklad prstence Saturnu alebo žeravé slnečné škvrny. Tieto pozorovania Pavla dostali o krok bližšie k nebeskému divadlu, ktoré si získalo jeho srdce. Jeho túžba neutíchala, a preto niet divu, že jednoduchý teleskop čoskoro nahradil kvalitnejší a väčší zrkadlový ďalekohľad.

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto, hviezdny prach foto, nočný lov foto,

Pavol pochopil, že pozorovanie nočnej oblohy, mliečnej cesty, planét a všetkých dejov vo vesmíre vytvára v ľuďoch akýsi pokoj, uspokojenie a silný pocit slobody. Taktiež treba podotknúť, že častokrát to, čo máme rovno pod nosom, si nevšimneme, aj keď túžba po tom je veľmi silná. To isté platí o pokoji, oddychu a relaxovaní. Priznajme sa, kedy naposledy sme sa zastavili v zhone spoločnosti, zadívali sa na tmavé nebesá, ktoré opustili slnečné paprsky a zahľadeli sa na mesiac, hviezdy… Pol hodinka chillovania a premýšľania by istotne každému z nás len prospela.

nočná obloha foto, Pavol Kostolný foto, Epocha Viery foto, kostol v noci, kresťanské motívy, galéria kostolov

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto, Čičmany foto, Čičmany tradícia foto

Tieto silné pocity v Pavlovi zanechali tak silnú stopu, že sa rozhodol svoje spomienky z pozorovaní zdokumentovať a s krásami, ktoré po večeroch prežíva, aj podeliť s ostatnými prostredníctvom sociálnych sietí ako Instagram alebo Facebook. Fotografovanie týchto umeleckých skvostov prekvapujúco nebolo až tak náročné z finančného hľadiska, čo potešilo slovenského fotografa natoľko, že sa techniku vzniku fascinujúcich fotiek praxou začal rýchlo učiť. Po kúpe fotoaparátu mal Pavol možnosť odfotiť polárnu žiaru na Slovensku, ktorá bola veľmi vzácna a na fotke sa javí ako fialový závoj.

Polárna žiara, Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto, Polárna žiara Slovensko

Okrem krajinkárskej astrografie, čo sú fotografie, v ktorých je zakomponovaný súlad krajiny s hviezdnou oblohou (najčastejšie mliečna cesta), Pavol dokáže zhotoviť aj obdivuhodné fotky za denného svetla.

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, fotka za denného svetla, krajinka wallpaper, krajina wallpaper, jarná lúka foto

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, fotka za denného svetla, krajinka wallpaper, krajina wallpaper, slovenská obec foto, slovenské obce foto, dedinka v hmle

Zároveň tomu nie je tak dávno, čo jedna z fotiek zožala na internete famózny úspech. Fotografia, ktorú Pavol nazval „elektrická noc“, dokonale vystihuje vyobrazenú situáciu, odohrávajúcu sa niekoľko hodín pred jeho očami. Sledovaním búrkových predpovedí vyčkával na správny okamih, kedy sa na obzore objaví búrkový systém. Keďže trpezlivým šťastie praje, zo snímky Pavol nakoniec vyťažil maximum, vrátane meteoru v zornom poli.

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto,elektrická noc, fotky búrok, búrka Žilina foto, fotky búrok Slovensko
Elektrická noc

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto,fotky búrok, búrka Žilina foto, fotky búrok Slovensko

Pavlove fotografie boli zdieľané najmä na facebookových stránkach. Od Českej astronomickej spoločnosti po Discovery Channel. V rámci jednej astronomickej súťaže Pavol vyhral druhé miesto, čo spôsobilo, že sa jeho fotka objavila v časopise Kozmos. Zároveň v tejto súťaži získal Cenu divákov. Avšak jeden z najväčších úspechov bol, keď sa jeho fotografia dostala na dvojmesačný výber najlepších umeleckých prác zo slovenských a českých ateliérov. Wau, gratulujeme!

Pavol Kostolný, Pavol Kostolný fotografie, Pavol Kostolný instagram, nočná obloha foto, nočná Odysea

Ak sa vám fotky páčia a aj vy by ste chceli skúsiť vytvoriť niečo podobné, Pavol má pre vás pripravený krátky tutoriál. Medzi základné požiadavky k vytvoreniu podobných krás potrebujete: fotoaparát s manuálnym režimom, objektív, statív, editačný softvér a najmä pár základných znalostí o nočnej oblohe.

Na otázku, ako je možné fotografovať v noci, nám dal jednoduchú odpoveď: „Potrebujem dostať do fotoaparátu čo najviac svetla za čo najrýchlejší čas .“ Čo to znamená? Svetlo je kľúčové, pretože práve to vytvára na fotografii obraz. Svetlo hviezd je, bohužiaľ, veľmi slabé, preto ho potrebujem na čip fotoaparátu dostať čo najviac. Aby to nebolo jednoduché, čas, počas ktorého nechám dopadať na čip fotoaparátu svetlo (exponovať), je obmedzený. Nie je to fotoaparátom, ale zdanlivým pohybom hviezd po oblohe. Keby nechám fotoaparát exponovať príliš dlho, z hviezd by neboli bodky ale čiarky – tzv. startrails. Samozrejme, tieto fotografie sú taktiež vyhľadávané a pôsobia veľmi dobre.

Pavol Kostolný, fotograf Pavol Kostolný, V svite mesiaca foto

Pavlovi Kostolnému prajeme veľa úspechov a dúfame, že jeho fotografie budeme mať možnosť do budúcna i naďalej obdivovať.

Foto: Pavol Kostolný