Kto si, Ray Donovan? Prebieha tretia séria seriálu o netradičných riešeniach netradičných problémov netradičným človekom.Už sme si zvykli, že seriálová produkcia HBO, resp Showtime patrí dlhodobo k najuznávanejším a ten, kto chce uhasiť svoj smäd poriadnym elixírom, pije práve z tohto prameňa. Patrí sem aj dráma Ray Donovan. V súčasnosti prebieha záver tretej série o mrazivon introvertnom, ale o to rozhodnejšom americkom Írovi Rayovi Donovanovi (Liev Schreiber).

Kto je Ray Donovan?

Predtým, ako sa dostaneme k aktuálnym záležitostiam okolo pána Donovana, stručne si pripomeňme leitmotív seriálu. O tom, kto je, vypovedá asi najlepšie scéna, v ktorej Rayova manželka Abby Donovan (Paula Malcomson) nečakane nájde v jeho tajnom byte pre (ne)predvídané udalosti mentálne porazeného manžela, v kúpeľni otvorené putá a krvavú škvrnu. „Who the f*ck are you, Ray Donovan?!,“ znie veľavravná Abbyina otázka.

Ray je netypický človek pôsobiaci v gýčovom svete celebrít z Los Angeles, ktorý upratuje následky ich zhýralého života tak, aby ani na chvíľu nebolo pochýb o tom, že zákon pre ne neplatí. Jednoducho Vincent, ktorý rieši problémy. Jeho život sa značne skomplikuje príchodom otca Mickeyho Donovanana (Jon Voight), ktorý sa po dvadsiatich rokoch vracia z väzenia. Mickey je stroj na problémy toho najťažšieho kalibru, vraždu nevynímajúc. Čiperný šedivý ocinko, ktorý miluje koks, trávu, chľast, šľapky, pričom jeho špecializáciou sú veľké černošské prdelky. (Okrem spomenutého je aj zdrojom fantastických humorných gagov, ktoré majú v tomto seriáli nezastupiteľné miesto.) Spomenúť treba Rayových bratov Terryho (Eddie Marsan), ktorý má Parkinsona a Bunchyho (Dash Mihok), ktorý bol podobne ako Ray v detstve zneužitý katolíckym kňazom. Mimochodom, na túto tému si, samozrejme, „ocko roka“ neodpustil vtip na účet svojho syna Bunchyho: „Vieš, aký je rozdiel medzi drbákmi na ksichte a úchylným farárom?“ „???“ „Drbáky počkajú, kým budeš mať 14.“

ray

3. séria

Vráťme sa však k prebiehajúcej tretej sérii. Po tom, čo musel Ray krvopotne ťahať svojho otca z hlbokej žumpy jeho životného štýlu, sa zdá, že sa veci stabilizovali. Samozrejme, nič nie je ďalej od pravdy. Ray sa nútene zaviaže bonvivánskemu milionárovi Andrew Finneymu (Ian McShane) a nenútene jeho dcére Paige (Katie Holmes), s ktorou rieši neodkladné obchodno-intímne záležitosti. Na scénu sa vracia tŕň v Rayovom zadku, agent Ed Cochran (Hank Azaria), ktorý získa kompromitujúce materiály o Rayovej činnosti. Mickeyho schopnosť poučiť sa z vlastných chýb je na úrovni batoľaťa a s vervou pasie skupinu prostitútok a ich prostredníctvom predáva koks. Iniciatívne sa zapletie s arménskou mafiou a jeho život sa opäť nachádza tam, kde je u neho zvykom.

Treba dodať, že…

…hlavná postava si jednoznačne zaslúži, aby seriál niesol jej meno. Liev Schreiber mal zahrať muža, ktorý prejaví pozitívnu alebo negatívnu emóciu raz za rok. Z hľadiska herectva nič ľahšie neexistuje. O tom by vedel rozprávať Kevin Costner alebo Clint Eastwood. Postava Raya Donovana však vzbudzuje dojem človeka unaveného rodinným životom tak vo vzťahu k vlastným deťom a manželke, ako aj k bratom a otcovi. Neustály kolotoč udalostí, ktoré Ray musí s väčšími či menšími problémami zvládnuť nahrádzajú ďalšie a oveľa vážnejšie. Divák sa pýta sám seba, dokedy ešte dokáže niesť váhu svojho sveta.

Od tejto postavy nemožno čakať intelektuálne myšlienkové pochody a filozofické úvahy. Napriek tomu je uveriteľne profilovaná ako muž, ktorý koná dvakrát viac ako rozpráva. A to je aspekt, ktorý je na Rayovi Donovanovi neodolateľný.

Pre dobro všetkých, ktorí sa ešte nestihli zahryznúť do tohto chutného koláča, som sa snažil neodhaliť všetky karty, ktoré sa týkajú dejovej línie predošlých aj aktuálnej série, ktorá v najbližších týždňoch finišuje. Verím, že toto dielko si našlo a aj nájde ďalších priaznivcov, ktorí v ňom ocenia to, čo by malo byť ocenené. Tí, ktorí pravidelne sledujú, kto je Ray Donovan, vedia, že tretia séria je pozvánkou do štvrtej kapitoly jeho života.

Autor: Michal O.