Hercov je veľa, herečiek je veľa, filmov je ešte viac. No nie vždy a každému sa podarí nakrútiť film, ktorý zostane v pamäti zakorenený ako taký… Už sa vám možno stalo, že ste v partii hovorili o nejakom filme a pritom ste si nevedeli spomenúť na meno herca, tak ste ho pomenovali podľa postavy, ktorú stvárňuje. Prečo? Pretože sa pre tú postavu narodil/a.

Forrest GumpForrest Gump

Postavu svojrázneho Forresta Gumpa nie je potrebné bližšie predstavovať. Ak existuje ešte niekto, kto tento film nevidel, prosím, radšej sa nehláste. Film sa radí medzi najobľúbenejšie a najlepšie snímky všetkých dôb. Dostal sa dokonca do archívu Americkej kongresovej knižnice ako dielo s výraznou kultúrnou a estetickou hodnotou. A Tom Hanks má na tom leví podiel. Zaujímavosťou je, že zmluvu k filmu podpísal vraj po jeden a pol hodine čítania scenára. Ktovie, či sa pri prvom zoznámení so scenárom dostal aspoň do Vietnamu (?). Ak by sa našiel niekto, komu sa film náhodou nepáčil, nevadí. Stačí si opakovať “pre hlupáka, každý hlúpy”.

TerminátorTerminator Arnold Schwarzenegger

Kde bolo, tam bolo, v jednej malebnej rakúskej dedinke sa malý Arnie rozhodol, že si vyjde na skusy do sveta. Kráčal cestou-necestou, až ho to zaviedlo do ďalekej krajiny snov. Bývalý činkista sa rozhodol, že už dosť bolo potenia sa v telocvični a je čas, aby sa začal potiť pred kamerou. Možno ani netušil, ako dobre urobil. Stal sa z neho prvotriedny akčný hrdina s najlepším platom v Hollyúde a navyše to vďaka tomu dotiahol až do vysokej politiky. Vďaka neuveriteľným mimickým svalom sa mu podarilo vytvoriť kultovú robotickú postavu. Dôkazom toho je aj v tomto roku premiérovaný Terminátor Genisys, ktorý iba potvrdil, že bez Arnieho sa to jednoducho nedá. Zaujímavosťou je, že Terminátor je jedinou filmovou postavou, ktorú Americký filmový inštitút zaradil do rebríčku hrdinov i záporákov zároveň. Najväčší úspech na tom majú opäť Arnoldove mimické svaly, ktoré sa ani po zmene charakteru nezmenili.

Ellen RipleyováEllen Ripley Sigourney Weaver

Možno práve pri tejto postave ste sa už stretli s otázkou od nejakého filmového nevzdelanca: “Ako sa volala tá baba, čo hrá vo Votrelcovi?” Áno, áno, Sigourney Weaver patrí medzi dosť obsadzované herečky, ktoré majú vybookovaný kalendár aj na niekoľko rokov vopred, no nezabudnuteľná je hlavne vďaka snímke Ridleyho Scotta, kde si meria sily so skutočne odporným mimozemšťanom. Túto skutočnosť si uvedomuje aj samotná Sigourney, keďže sa svojho času nechala počuť, že jej postava Ripleyovej otvorila dvere ďalším ženám do akčného a hororového žánru a bez nej by možno nikdy nevznikli postavy Sarah Connorovej, Lary Croft alebo Trinity z legendárneho Matrixu.

Max RockatanskyMad Max Mel Gibson Georg Miller

Mel Gibson sa vďaka tejto úlohe dostal do filmového neba, i keď je tam známejší skôr ako Mad Max. Možno by niekto čakal, že sa tu Mel objaví skôr v inej postave a aby sme boli úprimní, naozaj sme dlho uvažovali, či je viac jedinečný ako pomstiteľ Mad Max alebo ako pomstiteľ William Wallace. Napokon sme sa rozhodli pre tú prvú možnosť. Prečo? Aby sme neboli tuctoví, keďže za nezabudnuteľného Wallaca by ho označilo 9 z 10 filmistov. Mad Max je jednou z kultových záležitostí kinematografie, a to hlavne vďaka umeniu Georga Millera (ten to dokázal aj v remaku z tohto roka) a Mel Gibson sa stal jeho ikonou napriek tomu, že vo filme prehovorí skutočne iba pár viet. Treba však priznať, že Tomáško Tvrdý, alias Tom Hardy, mu celkom dýcha na krk, no nemá ani šmrnc a ani kukuč šialeného Gibsona.

V tom filme hral Daniel Radcliffe… Kto??? No predsa Harry Potter. Jáj, už viem…

John McClaneJohn McClane Bruce Willis

Svojský policajt, ktorý síce všetkých zachráni, ale zanechá za sebou riadnu spúšť. Poriadne si to odnesie aj jeho vlastné telo a takisto aj tielko, s ktorým by si neporadil ani najúčinnejší prací prostriedok. Brucovi Willisovi priniesla úloha drsného policajta nielen miesto v našom rebríčku, ale tiež nezmazateľnú pozíciu medzi kultovými postavami. A Willis za ňu čiatočne zaplatil aj svojim zdravím. V prvej časti série si pri jednej z prestreliek poškodil sluch na ľavom uchu, keďže mu zabudli dať štuple do uší.

Bohumil Stejskal

912845_polivka-bolek

Špecifický dedinský milionár aneb, čo sa stane, keď sa stane z vola pán. Bolkovi Polívkovi, ktorý sa, mimochodom, na tvorbe filmu podieľal aj ako scenárista, sa postava milionára Bohumila stala osudovou. Možno nie celosvetovo, ale v našich končinách pozná p. Stejskala a jeho hlášky asi každý kojenec. Apropo, hláška, ktorú Bohumil povie p. doktorke – “Však vašu p.ču sem taky neviděl a věřím, že ju máte”, nebola v scenári a Bolkovi vykĺzla len tak mimochodom. Tvorcom sa natoľko páčila, že sa ju rozhodli zaradiť aj do “ostrej” verzie.

Amélia z MontmartruAudrey Tautou Amelia

Nežné žieňa Audrey Tautou a jej skvostný a dušu pohládzajúci výkon, ktorý sa zapísal nielen do francúzskej kinematografie. Ten film je tak zaujímavý a zvláštny, že je ťažké čokoľvek povedať o jeho obsahu bez toho, aby sa človek nebál, že sa to celé rozplynie rovnako ako Amálkine bradavky. Takto nejako by to možno povedala aj samotná Amélia. Čo dodať? Určite je to jeden z tých momentov, keď s kamošmi nehovoríte o Audrey Tautou ako o Audrey Tautou, ale ako o Amélii, lebo inak by mnohí nevedeli, o kom to vlastne hovoríte, a preto má táto postava miesto v našom rebríčku…

Vito CorleoneVito Corleone Marlon Brando Godfather

Toto je ten moment, keď si prečítate knihu Maria Puza, ale to, čo vidíte na plátne vás úplne prekvapí. Krstný otec v podaní Marlona Branda je fenomenálny a prekonal aj tie najnáročnejšie predstavy. Pritom najväčší kritik Marlona Branda, Marlon Brando, sa o postave mafiánskeho bossa vyjadril, že mu z vlastného hereckého výkonu bolo zle. Napriek tomu je to geniálny šéf podsvetia, pred ktorým sa môže červenať kdejaký Al Capone.

Rocky BalboaRocky Balboa Sylvester Stallone

Ďalší Talian v rade a opäť s kultovým nádychom. Tentokrát si večnú slávu vyboxoval Sylvester Stallone, a to v niekoľkých dieloch. Americký sen dosiahnutý prostredníctvom boxerského ringu vyniesol Rockyho nielen medzi večné postavy, ale tiež otvoril samotnému Stallonemu brány k veľkému filmu. Na zváženie v prípade Sylvestra Stalloneho je tiež postava Johna Ramba, no nutkanie priznať kultovosť neporaziteľnému boxerovi je predsa len o čosi väčšia.

Harry PotterHarry Potter J. K. Rowling

Hoci sa Daniel snažil preraziť aj v iných snímkoch (napríklad vo vydarenom filme Žena v čiernom), akosi mu tá jazva nie a nie zmiznúť z čela. Na mieste je obava, že už tieň mladého čarodejníka neprekročí, i keď to nemusí byť až tak jeho vlastnou vinou (možno ešte v budúcnosti prekvapí) ako skôr kultom, do ktorého Radcliffe iba naskočil. Rowlingovej výtvor je nad sily nejedného (možno i viac talentovaného) herca. A tak sa často stáva, že: V tom filme hral Daniel Radcliffe… Kto??? No predsa Harry Potter. Jáj, už viem…

Hannibal Lecter Hannibal Lecter Anthony Hopkins

Milovník umenia,filozofie, histórie a ostatných intelektuálnych keciek. Ešte väčší milovník medicíny a zarytý antivegetarián. Asi jediná čisto záporná postava v našom rebríčku (ak odpustíme Arnieho zakopnutie v prvej časti plechových hier), no o to viac teší, že sa spája práve s Anthonym. I keď ide o poriadne mrazivý thriller, sme ochotní Hannibalovi ospravedlniť záľubu v pečených ľadvinách. Prečo? Lebo chutnej Jodie pomáha chytiť poriadne nechutného týpka, pri ktorom sú jeho pečienky s oblohou iba malým nedorozumením. Mlčanie jahniat vyfasovalo v roku 1992 päť Oscarov (chychotavú fotku s Oscarom si v tom roku spravili aj obaja hlavní hrdinovia), medzi nimi aj za najlepší film, čo sa v kategórii horor odvtedy žiadnemu inému filmu nepodarilo.

Nakoniec je nutné zdôrazniť, že tieto kultové postavy by asi nikdy nevznikli bez dobrého scenára, réžie, kamery a hudby. Preto nielen samotný protagonisti nesú slávu za kult nimi stvárnených postáv. I keď, oni si ho užívajú asi najviac…