Režisér a producent Tomáš Vorel st. sa rozhodol zaujímavým spôsobom bojovať proti pirátstvu na internete. Zavesil naň celý svoj hraný, divácky veľmi úspešný a stále pomerne populárny film Gympl, dokonca v HD kvalite. „Je to odpoveď na ilegálne šírenie filmu cez rôzne úložiská a kanály, ktoré ponúkajú ukradnutý film v neprijateľnej technickej kvalite,” cituje hovorkyňu distribučnej spoločnosti Vorel Film web totalfilm.cz.Snímok je z roku 2007 a vtedy zlomil divácku návštevnosť, videlo ho viac ako pol milióna divákov. “Gympl som vybral preto, že je to legálne aj nelegálne najviac sťahovaný český film na internete. Nejde len o pirátske úložiská. Tento rok vznikli desiatky portálov, ktoré sa tvária legálne, ale pritom ponúkajú české filmy bez licencie a v mizernej kvalite,” povedal podľa tlačovej správy distribučnej spoločnosti Tomáš Vorel.

333

V Youtube vidí režisér Tomáš Vorel najväčšiu silu, pretože sa na portáli veľmi ľahko odhaľujú kradnuté kópie, pri ktorých môže ako držiteľ autorských práv veľmi jednoducho požiadať o ich odstránenie, čo Youtube reálne vykonáva a na takéto žiadosti aj pomerne pružne reaguje. “Keby sa v tomto ohľade všetci správali ako YouTube, nepotrebujeme protipirátske únie, právnikov, pokutovanie a zatváranie pirátov, čo je nekonečný a často márny boj,” povedal.

984159_748547111868660_254085499627242696_n

Mladý slovenský režisér Miro Remo: Ak máš dobrý nápad na film, tak to musí byť ešte 2x tak dobré, aby z toho bol dobrý film. Mám to vyskúšané.

Režisér Tomáš Vorel st.
Režisér Tomáš Vorel st.

 

Navyše, na Youtube je možné na sledovaní videí aj zarábať, a tak uvažuje, že na Youtube zavesí aj ďalšie svoje filmy, ktorých nie je málo. “Ak bude Gympl legálne zadarmo na internete naďalej takto úspešne fungovať, sprístupníme týmto spôsobom všetky svoje filmy. Legálne umiestnenie filmov na internete v technicky dokonalej kvalite. S tým spojené príjmy z reklamy vnímam ako vznik významného distribučného kanálu celovečerných filmov, “povedal Vorel.

Tešiť sa tak zrejme môžeme na filmy ako Vejška, Cesta do lesa či Ceste z mesta. Za redakciu musíme Tomášovi zatlieskať a zaželať jeho filmom čo najväčší, aj komerčný, úspech, nech sa českých a slovenských filmov, samozrejme, tiež točí čo najviac a nech sú minimálne tak kvalitné ako Gympl, ktorý si môžete pozrieť tu:

Foto: Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ondrej
Šéfredaktor a zakladateľ. Stará sa o štruktúru magazínu, robí väčšinu hlavných rozhovorov, technologických a auto-moto článkov. O to, aby boli naši čitatelia spokojní sa stará osobne a dlho do noci odpovedá na ich e-maily a správy na Facebooku.