Filipínsky prezident Rodrigo Duterte je síce vo svojej funkcii len od 9. mája, no už našiel spôsob, ako bojovať proti zločinu vo svojej krajine. Nabáda obyvateľov, aby drogového dílera zabili a on ich následne odmení. 71-ročný Rodrigo Duterte je od začiatku mája čerstvým prezidentom Filipín na najbližšie 6-ročné obdobie. Jeden z jeho prvých sľubov v krajine ovládanej ilegálnym drogovým obchodom po víťazstve vo voľbách bol, že v priebehu šiestich mesiacov skoncuje s kriminalitou a korupciou vo Filipínach.

Na dosiahnutie tohoto cieľa zvolil viac ako netradičné prostriedky. Na verejnom zasadnutí totiž vyzval všetkých občanov, aby mu pri znižovaní kriminality pomohli. A to nie len tak hocijako! Povolil im zabíjanie drogových dílerov so sľúbenou odmenou: “Ak drogový díler vzdoruje zatknutiu alebo odmieta byť predvedený na policajnú stanicu, aj ak ohrozuje obyvateľov so zbraňou alebo nožom, môžete ho zabiť… Zabite ho a ja vám dám medailu!” Medailou má na mysli finančnú odmenu pre toho, kto dílera zabije. Nedávno už takto odmenil troch policajtov v hodnote skoro 3000 eur.

filipinsky prezident povolil zabijanie dilerov
Filipínsky prezident Duterte chce zatočiť s kriminalitou.

Duterte je pritom z minulosti známy sympatizovaním s podobným spôsobom riešenia kriminality. Ako bývalý starosta mesta Davao bol podozrivý z účasti na zabitiach mnohých kriminálnikov spolu so svojou motorkárskou skupinou, známou pod názvom “Davao čata smrti”. Strážcovia ľudských práv tvrdia, že za činy nebol nikdy odsúdený, pretože nikto sa neodvážil svedčiť proti Dutertemu na súde. Prezident sa na sobotňajšom zasadnutí drsne prihovoril aj priamo kriminálnikom: “Ak máš niečo s drogami, zabijem ťa, neber to ako vtip. Nesnažím sa ťa rozosmiať, sku*vysyn, naozaj ťa zabijem,” vyhlásil za hlasného aplauzu a burácania prítomných. Zdá sa, že filipínski kriminálnici sa majú čoho obávať.

Zdroj: dailymail.co.uk, Youtube  | Foto: Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Zuzu
Najradšej má bláznov, taliansku kuchyňu a smiech. Servítku si dáva pred ústa len keď si potrebuje odtlačiť rúž. Píše pre vás o všetkom, čo je zaujímavé, inšpiratívne a provokujúce.