Fanúšikovia bojových športov po celom svete sú momentálne poriadne naštvaní. Jeden z najlepších boxerov histórie Floyd Mayweather mal v posledný deň tohto roka vstúpiť do kolotoča MMA. Všetko je však napokon úplne inak! Mayweather na svojom Instagrame nedávno oznámil, že jeho silvestrovský zápas s japonským kickboxerom Tenshinom Nasukawom sa neuskutoční. Dôvodom je údajne to, že organizácia Rizin ho začala prezentovať ako oficiálne stretnutie, s čím Floyd nesúhlasil. Vedenie organizácie tak vraj porušilo dohodu o tom, že duel mal byť iba exhibičným a nemal sa rátať ani do žiadnych štatistík.

Pôvodne si Floyd chcel privyrobiť iba pred očami malej skupinky ľudí, ktorí boli ochotní, zaplatiť obrovské peniaze za to, aby ho videli bojovať v MMA naživo. Floyd si takisto mohol “v tajnosti” vyskúšať, ako by mu to išlo v úplne odlišnom športe ako je box. Zápas mal trvať iba tri kolá a dokopy 9 minút. Američan bol po týchto udalostiach sklamaný a nahnevaný, no nie je úplne jasné, či sa zápas predsa len neuskutoční, ale len za “zatvorenými dverami”.

View this post on Instagram

Now that I am back on U.S. soil after a long and disappointing trip to Tokyo, I now have the time to address you, my fans and the media in regard to the upcoming event on December 31st that was recently announced. First and foremost, I want it to be clear that I, Floyd Mayweather, never agreed to an official bout with Tenshin Nasukawa. In fact (with all due respect) I have never heard of him until this recent trip to Japan. Ultimately, I was asked to participate in a 9 minute exhibition of 3 rounds with an opponent selected by the "Rizen Fighting Federation". What I was originally informed of by Brent Johnson of "One Entertainment" was that this was to be an exhibition put on for a small group of wealthy spectators for a very large fee. This exhibition was previously arranged as a "Special Bout" purely for entertainment purposes with no intentions of being represented as an official fight card nor televised worldwide. Once I arrived to the press conference, my team and I were completely derailed by the new direction this event was going and we should have put a stop to it immediately. I want to sincerely apologize to my fans for the very misleading information that was announced during this press conference and I can assure you that I too was completely blindsided by the arrangements that were being made without my consent nor approval. For the sake of the several fans and attendees that flew in from all parts of the world to attend this past press conference, I was hesitant to create a huge disturbance by combating what was being said and for that I am truly sorry. I am a retired boxer that earns an unprecedented amount of money, globally, for appearances, speaking engagements and occasional small exhibitions.

A post shared by Floyd Mayweather (@floydmayweather) on

Foto: Instagram, Twitter

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.