Pred svetovým šampionátom v hokeji sa hovorilo o tom, že naša obrana a brankári sú na skvelej úrovni a obavy sa týkali len ofenzívnej sily slovenského tímu. Pri pohľade na štatistiky počtu inkasovaných gólov a podrobnejšie čísla brankárov sa však slovenský fanúšik určite nepoteší!

Slovákov čakajú na MS v hokeji už len dva zápasy. Ten ďalší už dnes večer o 20:15 proti nováčikovi z Veľkej Británie a záverečný duel v skupine A odohráme v utorok o 16:15 proti Dánom. Postup do štvrťfinále už nemáme vo svojich rukách, no isté je, že aj na udržanie teoretickej šance budeme potrebovať dve víťazstvá v riadnom hracom čase.

Mnoho ľudí si pred turnajom myslelo, že našim najväčším problémom bude strieľanie gólov a hlavnú silu Slovenska sme asi všetci videli v defenzíve. Turnaj však ukázal, že opak je pravdou. Slováci majú už teraz po 5 zápasoch na svojom konte rovnaký počet strelených gólov (19) ako minulý rok za celý šampionát a viac ich strelila v našej skupine iba Kanada (20). Obrovskú slabinu máme však tento rok na brankárskom poste a nielen fanúšikovia, ale aj hokejoví odborníci si všimli, že naši brankári nechytia nič navyše a často púšťajú aj ľahké strely.

Slováci predvádzajú v Košiciach skvelé ofenzívne divadlo.

Slovenskí gólmani patria aj kvôli tomu medzi jednoznačne najhorších na celom turnaji. Marek Čiliak je v poradí na 19. mieste z 24. brankárov, ktorí na MS nastúpili a hneď za ním je na 20. mieste aj druhý Slovák Patrik Rybár. Štatistiky oboch naháňajú fanúšikom doslova hrôzu. Marek Čiliak má percentuálnu úspešnosť zákrokov 87,27% a počet inkasovaných gólov na zápas 2,96. To znamená, že z 55 striel, ktoré na neho smerovali dostal 7 gólov.

Ešte horšie je na tom spomínaný Rybár, ktorý dostal zo 66 striel až 9 gólov. To značí 86,36% úspešnosť zákrokov a 3,45 inkasovaného gólu na zápas. Za našimi brankármi je iba štvorica gólmanov z Francúzska, Talianska, Rakúska a Nórska. Naproti tomu sú jednoznačne najkvalitnejšou dvojicou strážcovia svätyne Švajčiarska. Reto Berra nedostal v dvoch zápasoch ani gól a Leonardo Genoni inkasoval v dvoch stretnutiach iba dvakrát. Nebolo by teda rozumné vyskúšať aj nášho tretieho brankára Denisa Godlu?

Slovenským brankárom domáci šampionát vôbec nevychádza.

Zdroj: Iihf.com | Foto: Instagram/Hockeyslovakia